جدیدترین ها از استان بوشهر

ویژه ها

با دستور روحانی ؛بندر سیراف پارس افتتاح شد/ بهره‌برداری از بخش فراساحل فاز ۱۴

      آینه جم: با دستور رئیس جمهور، بخش فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی و فاز نخست...

مردم درگیر کمبودها؛ ویترین خالی مرغ فروشی‎ها و وعده‎ توخالی مسئولان

    آینه جم : پس از مدت کوتاهی آرامش در بازار مرغ، در روزهای اخیر مجددا بوشهری...

مدیر بومی یا غیربومیِ؛ کدام را ترجیح می دهید؟(بخش سوم یادداشت پیرامون انتخاب شهردار جم )

 آینه جم؛ محمدمهدی صبوری: بومی بودن یا نبودن مدیران سطح بالا همواره از موضوعات...

مطالبات کارگران پارس جنوبی روی هوا/ تشکل‌های صنفی قوی تشکیل شود

      آینه جم/  پارس جنوبی به عنوان قطب اقتصادی و انرژی کشور شناخته...

وضعیت سیاه کرونایی و مسئولانی که ساکتند/ استان بوشهر را تعطیل کنید

        آینه جم : وضعیت کرونا در استان بوشهر وارد مرحله بحران شده، طوری که...

طلای سیاه یا بلای سیاه؟

      آینه جم/  اعتراض و اعتصاب کارگران صنعت نفت جنوب کشور در حالی به پایان...

سوزنِ گیر کردۀ وزیر آموزش و پرورش روی باز شدن مدرسه‌ها/ خسته نباشی دلاور!

      آینه جم/  مهرداد خدیر- وزیر آموزش و پرورش گفته است: «90 درصد...

دیدگاه ۴ نماینده استان بوشهر پیرامون طرح صیانت از کاربران فضای مجازی

      آینه جم : جمیری و احمدی نمایندگان استان بوشهر  از امضا کنندگان...

ماجرای تلفات آبزیان در تالاب نایبند و جنگل حرا چه بود؟

        آینه جم : فرهاد قلی نژاد گفت: تخلیه فاضلاب هیدروکربنی به کانال...

شهردار جم خبر داد:افتتاح و بهره برداري 7 پروژه عمران شهري با اعتبار ٣٢ ميليارد تومان

      آینه جم/ شهردار جم گفت: ٧ پروژه بزرگ عمراني و زير ساختي در شهر جم با...

شیخ موسی، از شعار تا اقدام!

        آینه جم: محمد مهدی صبوری:  ییش از یک سال از آغاز بکار مجلس یازدهم...

لزوم ایجاد استانداری ویژه برای جبران محرومیت‌های استان بوشهر

      آینه جم/   مهرداد جشنی‌پور*: تولید ثروت انبوه از میان...

دومینوی دستگیری شوراها به کنگان رسید/ دومین عضو شورای شهر کنگان دستگیر شد

          آینه جم/  دادستان عمومی و انقلاب بوشهر از دستگیری دومین عضو...

امان از رنجِ بی‌امان

      آینه جم ؛ سجاد بهزادی*- جهانگیری معاون اول رئيس جمهور كه به تازگي...

پس از شهردار؛دو عضو شورای شهر شُنبه بازداشت شدند

      آینه جم : دو نفر از اعضای شورای شهر شنبه شهرستان دشتی و یک پیمانکار...

0011.gif

0000000000000000000000000061ab6ee9db0ef589ed.jpg

 

 

 آینه جم -روز جهانی محیط زیست بهانه ای شد تا مصاحبه ای مفصل با مهندس مرتضی عرب زاده؛ رئیس اداره محیط زیست شرکت پالایش گازفجرجم داشته باشیم.


اهمیت و هدف از نامگذاری روز جهانی محیط زیست را تشریح کنید؟
در ابتدا روز جهانی محیط زیست که با عنوان "بیایید اکوسیستم ها را احیا کنیم" نام گذاری شده است ، خدمت تمامی همکاران و سروران گرامی تبریک عرض نموده، همانند اغلب روزهایی که در تقویم بین‌المللی ثبت شده‌اند، هرساله برای روز جهانی محیط زیست نیز شعار و موضوعی در نظر گرفته می‌شود. این شعار اهمیت یک موضوع خاص در حفظ محیط زیست را برای مردم و سازمان‌ها پررنگ‌تر می‌کند. شعار و موضوع روز جهانی محیط زیست در سال 1400"بیایید اکوسیستم ها را احیا کنیم " است. با این مضمون افراد باید تصمیم بگیرند تغییرات اندکی در سبک زندگی خود ایجاد کنند تا بتوانند نظم طبیعت را بازگردانند.


هدف از نامگذاری روز جهانی محیط زیست، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسئولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست است. رشد روزافزون آلودگی و تخریب محیط زیست و بروز بحران‌های پی در پی زیست محیطی باعث شد دولت‌ها به طور جدی به تکاپو افتاده تا چاره‌ایی بیندیشند هدف UNEP از برگزاری چنین مراسمی “بخشیدن چهره انسانی به مسائل زیست محیطی،توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن و ترویج مشارکت با هدف اطمینان از برخورداری همه ملت ها از آینده ای امن تر و سعادتمندانه تر ” می باشد.


در مورد شعار امسال و هفته ملی روز جهانی محیط زیست در کشور توضیح دهید؟
غذایی که میخوریم، هوایی که تنفس می کنیم، آبی که می نوشیم و آنچه سیاره مارا به مکانی برای زندگی تبدیل کرده از طبیعت سرچشمه می گیرد و اگر ما وظیفه خود را برای کمک به آن انجام ندهیم هر آنچه برای بقا لازم داریم از بین خواهد رفت .وظیفه ی همه ی ما انسان هاست که جلوی تخریب زمین و طبیعت آن را بگیریم ما که ساکنین کره زمین هستیم لازم است اقدامات فوری برای کاهش تمام احتمالات از دست رفتن این خانه زیبا و چیزهایی که در آن قرار دارد را انجام دهیم. اگر همه دست به دست هم بدهیم می توانیم تغییر اساسی ایجاد کنیم و شاید ظرف چند سال آینده شاهد کاهش ویرانی محیط زیست باشیم.روز جهانی محیط زیست یادآور وظیفه همه ما برای زمینی پاک و محیط زیستی سالم است.


وضعیت زیست محیطی پالایشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟ برای مهار آلودگی هایی که محیط زیست پالایشگاه را تهدید می کند چه اقداماتی صورت گرفته است؟
شرکت پالایش گاز فجر جم از سال1367 احداث شده و سازمان محیط زیست شروطی را برای احداث صنایع در منطقه ابلاغ نمود که آن شروط در حوزه های مختلف محیط زیستی هم مانند مدیریت پساب، مدیریت آب های زیرزمینی و خاک، مدیریت آلاینده های هوا و تولید پسماند ها الزاماتی را برای صنایع مقرر نمود. در راستای اجرای آن الزامات فعالیت هایی را شرکت پالایش گاز فجر جم طی سنوات گذشته انجام داده است. اگر بخواهیم لیستی از فعالیت های سنوات گذشته را خدمتتان اعلام کنم می بایست اتقسیم بندی را در بخش های مختلف محیط زیست اعلام کنم : در حوزه پساب، تصفیه خانه هایی به همت همکاران در صنعت احداث شده است که چیزی بالغ بر 150 متر مکعب پساب بهداشتی را در شبانه روز تصفیه می کند که قابل استفاده برای آبیاری فضای سبز می باشد. در خصوص پساب های صنعتی، پروژه مطالعات اولیه و طراحی تصفیه خانه صنعتی با ظرفیتی معادل 300 متر مکعب در شبانه روز انجام شده است که ان شالله با انجام اجرای این پروژه بخش عمده ای از مشکلات مربوط به حوزه پساب در شرکت به حول و قوه ی الهی برطرف خواهدشد. ما در آینده شاهد بهبود چشم گیر کیفیت پساب های صنعتی تولید شده خواهیم بود.


پسماند های تولیدی در شرکت پالایش گاز فجر جم به چند بخش تقسیم میشوند: بخشی از پسماند های ما پسماند رستورانی و اداری و ضایعات فضای سبز هست که توسط پیمانکار جمع آوری و با مدیریت شهرداری منطقه دفع می شود و جای تشکر دارد. بخش دیگری از پسماند های تولید شده پسماند های صنعتی هست که نیازمند نظارت و پایش دقیقی می باشد چون که تخلیه احتمالی حتی مقادیر کم پسماند های صنعتی در سطح منطقه و خارج از منطقه به خصوص حین انتقال جز خطوط قرمز ما هست، لذا این موضوع به صورت جدی توسط سازمان محیط زیست رصد می شود و با ابزار هایی که در اختیار هست و چار چوب هایی که تدوین شده پایش می شود، تا احیانا تخطی صورت نگیرد. بخشی از این پسماند های صنعتی قابل فروش هستند که از طریق تشریفات اداری به فروش می رسد و بخشی از پسماند های صنعتی ویژه از طریق سامانه ثبت پسماند محیط زیست توسط شرکت های ذیصلاح و مورد تایید محیط زیست امحا و بی خطر سازی می گردد. بخشی دیگری از پسماندها که قابل بازیافت می باشند هم از طریق سامانه محیط زیست و شرکت های مورد تایید سازمان محیط زیست احیا و جهت استفاده مجدد جهت فرایند تصفیه گاز به پالایشگاه عودت داده می شوند.
خوشبختانه در حوزه هوا هم بحث پایش ها به صورت فصلی توسط شرکت های معتمد محیط زیست انجام می شود و کنترل و نظارت کامل صورت می گیرد. در همین راستا یکی از مهمترین پروژه های مربوط به کنترل آلودگی هوای منتشره از منابع انتشار در شرکت پالایش گاز فجر جم با عنوان تهیه سیاهه انتشار می باشد که سال گذشته به طور کامل و جامع در فاصله 50 کیلومتر مربع اطراف شرکت پالایش گاز فجر جم انجام گردید و اجرای آن در سال جاری نیز در دست اقدام می باشد. این پروژه یکی از مهمترین ابزار علمی مدیریتی در بحث کنترل آلاینده های هوا است.


در خصوص جلوگیری از آلودگی خاک وآب زیر زمینی 50 گمانه در نقاط مختلف پالایشگاه و محدوده ی مخازن پایانه بندر سیراف حفاری گردید که به صورت فصلی توسط آزمایشگاه معتمد محیط زیست پایش و اندازه گیری می شود و مستقیما توسط واحد محیط زیست مورد رصد قرار می گیرد.
در خصوص فضای سبز نیز چیزی در حدود 54 هکتار فضای سبز ایجاد شده است، با توجه به الزام سازمان محیط زیست که می بایست ده درصد مناطق صنعتی و تولیدی به فضای سبز نمود پیدا کند در این راستا اقدامات خوبی در پالایشگاه صورت گرفته و بیش از 5 برابر الزام محیط زیست می باشد و جدیدا به خاطر بحران آب و کم آبی، در زمینه توسعه فضای سبز بیشتر به سمت کاشت درختان مقاوم به خشکی مثل کهور وکنار روی آوردیم و همچنین در جهت حفظ منابع آب های زیر زمینی و کنترل بهینه مصرف آب با تغییر استراتژی در جهت توسعه فضای سبز به حفظ و نگهداری فضای سبز اقدام گردید که گام موثری در جهت استفاده و مدیریت صحیح از منابع آب و یک راهکار مدیریتی با توجه به بحران آب موجود می باشد.


همکاری با اداره محیط زیست شهرستان جم به چه صورت است؟
در خصوص همکاری با اداره محیط زیست شهرستان جم نیز، ما تعامل خیلی خوبی با همکاران خود در سازمان محیط زیست شهرستان داریم. جلساتی را با عناوین مختلف برگزار می کنیم و برنامه های اجرایی به مناسبت های مختلف محیط زیستی با همکاری هم در سطح شهرستان برگزار می گردد.


نقش آموزش درمباحث محیط زیستی در زمینه ی آگاهی بخشی به پرسنل خصوصا در سال های اخیر را چگونه ارزیابی میکنید؟
در بحث آموزش، واحد آموزش این اداره در مناسبت های مختلف، کلاس های آموزشی برای پرسنل به صورت ویژه و مستمر در نظر گرفته است.


حرف پایانی خود را با مخاطبین بفرمایید!
از آنجا که محیط زیست به عنوان یک چرخه مربوط به همگان است و آسیب رساندن به آن آسیب رسیدن به همگان خواهد بود و ما بایستی این امانت را به نسل و نسل های بعد به بهترین نحو تحویل دهیم لازم است مردم اهمیت آن را بیش از پیش درک کرده و در راستای حفظ آن کوشا باشند. و از آنجا که این شرکت نیز به دلیل شرایط خاصی که وجود دارد ممکن است از نیرو، توان و اعتبارات کافی برخوردار نباشد نقش نیروهای مردم در پیشبرد اهداف آن بسیار مهم جلوه می کند. درپایان نیز از تمامی همکاران که دلسوزانه در جهت پیشبرد اهداف زیست محیطی تمام توان و انرژی خود را به کار برده و یاریگر این واحد در جهت انجام پروژه های عظیم زیست محیطی هستند صمیمانه تشکر میکنم. محیط زیست آسیب‌دیده ما تنها با برنامه‌های دقیق محلی، همکاری و پایبندی همگان به تعهدات مشترک ترمیم خواهد شد.

* روابط عمومی فجر جم 

[کد خبر:AJ36177]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه