ویژه های استان بوشهر

اهم خبرها از جنوب استان بوشهر

در حاشیه اقدام جسورانه دادستان جم؛ رابین هود در جنگل گلوبردکان؟؟!! اگر پرنس جان ها بگذارند!

آینه جم؛ محمد مهدی صبوری :محیط زیست به همه محیط هایی که زندگی در آن جریان دارد ،...

بهرام رضاییان اندر خم اخذ حق و حقوق باشگاه پارس جم/ از تبلیغات محیطی تا اسپانسرینگ

آینه جم - محمد مهدی صبوری :ماجرای تبلیغات محیطی لیگ برتر فوتبال فقط در ایران پیچ...

نگاهی قابل تامل به اولین مجمع سلامت شهرستان جم( بخش اول )

  آینه جم: دکتر حمید زارعی: برخورداري از يك زندگي سالم و با كيفيت توأم با طول عمر...

بوشهر در عصر حاکمیت مجازی رسانه ­ها / به بهانه تقدیر نماینده مجلس جنوب استان بوشهر از فعال ترین منتقدینش

آینه جم - ابوالحسن صفرپور :در حاشیه نشست خبری نماینده مردم جنوب استان بوشهر، از...

دانشگاه؟ کدام دانشگاه؟ (یادداشتی به مناسب کنکور و تمنای ورود به آموزش عالی)

آینه جم - جلیل اعتماد : این روزها، عده‌ای از دانش‌آموزان پس از اعلام نتایج...

بوشهر منطقه آزاد شد؛ مبارک صاحبش باشد

آینه جم- ابوالحسن صفرپور: فارغ از صحبت های آکادمیک و زیبا جلوه دادن اصطلاحات...

چکمه ی تبعیض بر گلوی دیاری خسته/ درد و درد و درد.

  آینه جم: قصه ی همیشگی و تکراری مردمی که با این واژه زندگی کرده اند و بزرگ شده...

باشگاه پارس جنوبی جم و فرصتی که از دست می رود

  آینه جم: ابراهیم قیصری: با لیگ برتری شدن تیم بزرگسالان پارس جم و تیم امید و در...

شبکه های اجتماعی پیش قراولان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

    آینه جم: ابراهیم قیصری : با پایان یافتن دومین سال شروع به کار مجلس دهم؛...

به بهانه آب های آلوده جم/ یک سوزن به اعضای شورای شهر جم ؛ یک جوالدوز به روسای ادارات شهرستان

آینه جم - خبرگزاری فارس چند روز پیش در گزارشی به وضعیت آلودگی آب جم مبنی بر وجود...

کندوی زنبورها لانه کلاغ نشود

  آينه جم: حسین دستار: تنها دل خوشی جوانان جنوب استان بوشهر این روزها حال و روز...

برنامه های نکوداشت روز جم و یک نکته پرابهام!

  آینه جم : ابراهیم قیصری: برنامه های بزرگداشت روز جم اواخر سال گذشته با اجرای 17...

جدال تامین اجتماعی و شهرداری جم و ذکر ۵ نکته

    آینه جم: ابراهیم قیصری :حدود ۵ ماه پیش با حضور قائم مقام وزیر تعاون، کار و...

وضعیت این روزهای پارس جم و ذکر ۵ نکته حیاتی

  آینه جم: مصطفی ارجمند: قصد نداشتم وارد بحث شوم اما به دلیل برخی مطالب در شبکه...

به بهانه وضعیت مالی این روزهای تیم پارس جم/دودهای نفتی ، استرس های پارسی

    آینه جم : یزدان شهیدزاده: نفت و گاز اگر چه سفره روزی مردم جنوب بوده اما...

نوروزی مردی که در قاب خاطرات مردم جم ماندگار خواهد بود

    آینه جم: عباس کمالی-این روزها زمزمه تغییر فرمانداران در استان بوشهر مخصوصا...

عسلویه، کوه طلا کنار کوه آلودگی

    آینه جم؛ کوه طلایی که قرار است خزانه دولت را پر کند و زمینه آسایش مردم...

گزارش تصویری

مراسم ازدواج ۸ زوج ترکمن/تصاویر

مراسم ازدواج ۸ زوج ترکمن/تصاویر

مراسم ازدواج ۸ زوج ترکمن

حاشیه های قبل از دیدار پرسپولیس و کاشیما/تصاویر

حاشیه های قبل از دیدار پرسپولیس و کاشیما/تصاویر

حاشیه های قبل از دیدار پرسپولیس و کاشیما

برداشت زرشک از مزارع استان خراسان جنوبی/تصاویر

برداشت زرشک از مزارع استان خراسان جنوبی/تصاویر

برداشت زرشک از مزارع استان خراسان جنوبی

telegram3.gif

 

0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000002637073.jpg

 

 

آینه جم - مريم خوئيني:
در فضای رسانه‌ای استان بوشهر، نقد کم است، آن کسی هم که نقد می‌کند باید مراقب باشد که به تیغ محکمه رانده نشود، حتی آستانه تحمل هم کم است، این روزها هر چه هست، مشکلات این استان تمامی ندارد. تقریبا یک سال و 10 روز است که در دولت تدبیر و امید، فردی جدید به عنوان استاندار تعیین شده و آنچه که برای ما تا امروز مبرهن بوده، اقداماتی است که سلف او جرات انجامش را نداشت، اما همه را دادند تا او انجام دهد. علاوه بر آنکه مدیرانی بسیار ضعیف و ناتوان را پیرامون خود جمع کرد که خروجی‌اش نابودی زیرساخت‌های استان و عقب ماندن از قافله توسعه است، حتی نتوانست تکلیف فرمانداران را هم مشخص کند، بدتر از همه این بود که او تلاش دارد که دوستان لرستانی خود را در بوشهر بیشتر کند و در یک ماه گذشته چهار مدیر اداره را از آن منطقه به بوشهر آورده است، به عبارت دیگر، عبدالکریم گراوند نه تنها دلش برای بوشهر و بوشهری‌ها نمی‌سوزد، بلکه در حال تاراندن مدیران بومی است و اگر مدیری بومی و بوشهری هم انتخاب می‌شود، به سفارش است و چنان ضعیف که باید فانوس دست گرفت و دنبال سلفش گشت که اوضاع از چه قرار است.
با این حال، در یکمین سال حضورش در مسند استانداری بوشهر، او را از دریچه نگاه دیگران به قضاوت نشستیم، هر چند که بسیاری که به صورت خصوصی نزد ما بلبل‌زبانی می‌کنند، جرات حرف زدن نداشتند و برخی هم اصلا رفتند و جواب ندادند، با این حال، ماحصل آنچه شد را می‌خوانید، خوب و بدش بر عهده راوی، اما بدانید که تا یک سال دیگر اگر مدیریتش همین‌گونه ادامه پیدا کند، چیزی از این استان باقی نخواهد ماند، این خط این هم نشان. 
با این حال، استانداران در قلمرو ماموریت خویش به‌عنوان نماینده عالی دولت، مسوولیت اجرای سیاست‌های عمومی کشور در ارتباط با وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌هايي که به‌نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند را عهده‌دار هستند و قاعدتا براي توسعه و پيشرفت استان و محل ماموريت خود تلاش مي‌كنند، حالا در این میان؛ يكي همه انرژي خود را در حوزه عمراني مي‌گذارد و بي‌سروصدا تلاش مي‌كند پروژه‌هاي عمراني را سروسامان دهد، يكي تلاش مي‌كند چهره‌اي مردمي از خود به‌جا بگذارد و ارتباطش را با فعالان رسانه‌اي حفظ كند هر چند كه در جلسات خصوصي با لحني تند با مديران كل و معاونان خود سخن مي‌گويد، يكي ديگر هم خود را از نقد بري مي‌داند، منتقدان خود را عقده‌اي مي‌خواند و سعي مي‌كند فاصله‌ خود را با رسانه‌ها حفظ كند و يكي دو رسانه همسو را در كنار خود نگهدارد.
عبدالكريم گراوند بيست و دومين استاندار بوشهر سال گذشته در مهرماه به‌عنوان استاندار بوشهر معارفه شد. او خود را يك نيروي وزارت كشوري معرفي كرد و قول داد كه معيار انتخاب و انتصاب‌هايش در استان بر اساس شايستگي‌هاي فردي باشد. اكنون يك سال از زماني كه گراوند بر كرسي استانداري بوشهر جلوس كرده، مي‌گذرد در اين يك سال تغيير آنچناني در حوزه‌هاي مختلف عمراني، فرهنگي و اقتصادي رخ نداده است. مهم‌ترين اتفاقي كه مي‌توان در اين يك سال به آن اشاره كرد تغيير ساعت اداري و لغو تعطيلي روزهاي پنجشنبه بود. با وجود اين بسياري هستند كه ترجيح مي‌دهند سكوت كنند و حتي در برخي مواقع از او حمايت كنند اما برخي از فعالان سياسي آنچه را مي‌بينند، بازگو مي‌كنند.
مسلم روئين، فعال سياسي و حقوقي اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با روزنامه بامداد جنوب در اين‌باره گفت: در خصوص عملکرد سیاسی جناب گراوند طی یکسال گذشته نمی‌توان نمره مثبتی از بعد دیدگاه اصلاحی داد، چراكه هنوز چند روز از معرفی ایشان به‌عنوان استاندار بوشهر نگذشته بود که سخنگوی کانون اصلاح‌طلبان دشتستان از سوی اداره زیرمجموعه استانداری بازداشت شد همان هنگام گفتم «سالی که نکوست از بهارش پیداست» چون شخص بازداشتی از فعالان اصلاح‌طلب استان و ستاد انتخاباتی شیخ‌حسن روحانی بود.
روئين در ادامه تصريح كرد: استفاده از نیروهای اصلاح‌طلب در کادر مدیریتی نیز به همان روال سابق بوده شاید کمی هم بدتر شده باشد چند نفر نیروی جوان فعال تفکر اصلاحی از طرف ایشان به کار گمارده شده‌اند؟ مطبوعات و رسانه‌های مستقل و منتقد چقدر مورد حمایت قرار گرفتند؟ نه تنها مساعدتی نشدند بلکه روزنامه غیروابسته بامداد جنوب نيز بارها مورد بی‌مهری مدیران کابینه استانی دولت قرار گرفت و مدیرمسوول آن که از جوانان خوش‌فکر و نقاد وضعیت موجود هستند بارها دچار پرونده‌سازی از سوی مقامات دولتی شد. آن هم در دولتي كه شعارش تدبیر و امید بود اما در استان بوشهر ظاهرا تهدید و تنبیه سزای فعالان و کنشگران اجتماعی سیاسی و مطبوعاتی است. رويكردي كه نتیجه‌اش؛ 
سیاست انفعالی نماینده عالی دولت در استان، پمپاژ یاس و سرخوردگی حامیان جریان اصلاحات و عزلت لیدرهای آن می‌‌شود. در حالی‌که بیشتر رای‌دهندگان به دولت روحانی امیدوار به گشایش سیاسی و بهبود وضعیت موجود به نسبت دوره قبل بودند ولی زهی خیال باطل حتی احزاب و تشکیلات اصلاح‌طلب نیز به‌خواب زمستانی فرو رفته‌اند هر هفته شاهد اتفاقات گوناگون سیاسی و اجتماعی در سطح کشور و استان هستیم اما احزاب هیچ کنش و موضعی نمی‌گیرند بخشی از این انفعال ناشی از سیاست‌های سیاست گریز والی است که تلاش مي‌كند همه‌چیز را آروم و ساکت نشان دهد تا این دوره نیز تمام شود البته عده‌ای نیز معتقدند سیاست استاندار فعلی ادامه روند استاندار قبلی است که به حاشیه راندن احزاب و اشخاص اصلاح‌طلب بدون دغدغه توانست چهار سال حاکم استان بوشهر شود.
روئين در ادامه تاكيد كرد: گراوند استاندار رحمانی‌فضلی است که تفکر اصولگرایی وی مسبوق به سابقه است و ایشان هم وزیر حجت‌الاسلام شیخ‌حسن روحانی است که هنوز هم عضو جامعه روحانیت مبارز است شاید بنده توقعم بیش از حد باشد.
در اين ميان اما اصولگرايان نيز چندان دل خوشي از گراوند ندارند.
 عليرضا مير از فعالان سياسي اصولگرا در گفت‌وگو با روزنامه بامداد جنوب در اين‌باره، گفت: بسیاری از مسوولان ادعای خدمتگزاری دارند در حالی که بر اساس فرمایشات حضرت امام و رهبر معظم انقلاب مسوولان باید خدمت‌رسانی بی‌منت داشته باشند. این‌که استاندار بوشهر در مدت زمان تصدی امور در مسائل سیاسی و عمرانی چه عملکرد مثبت یا منفی داشته بی‌شک باید آگاهانه و منصفانه گفت که تلاش‌هایی شده و کارهایی انجام گرفته اما مطالبه اصلی تمامی مردم این است؛ زمانی که می‌توان 20 گرفت، چرا 19 و هر وقت می‌توان برای کسب رضایتمندی مردم نمره عالی گرفت چرا نمره ضعیف بگیریم.
اين فعال سياسي اصولگرا در ادامه با بيان اين‌كه یکی از چالش‌های حتمی استاندار بوشهر توسعه نیافتن متوازن استان در همه عرصه‌هاست، گفت: توسعه نیافتگی متوازن استان باعث کاهش عدالت اجتماعی و توزیع نشدن عادلانه منابع در شهرستان‌ها شده است. وقتی می‌گویم منابع فقط منابع پولی و مالی را شامل نمی‌شود بلکه منابع انسانی و دیگر موضوعات را هم مدنظر دارم. ملاک‌ها و معیارهای مدیریتی استاندار فعلی هم از دیگر نوبرانه‌هاست که اصل بدیهی و مسلم مدیریت را نادیده می‌گیرد آن هم این است که کار کوچک را به آدم بزرگ بدهیم و کار بزرگ را به آدم کوچک یقینا موجب فساد و انحراف می‌شود و تاوان آن را مردم باید بدهند. این‌که فعالیت‌های عمرانی زیادی که جلو چشم مردم است و تعطیل شده‌اند بر هیچ‌کس پوشیده نیست و این یعنی بیکاری مفرط در استان. آنچه که استاندار و هیات مدیریت فعلی در استان باید مدنظر قرار دهند فرصت کوتاه خدمت‌رسانی است که می‌طلبد با اولویت‌بندی نیازهای ضروری مردم در نقاط مختلف استان و تلاش جهادی با استفاده از مدیران مسوولیت‌پذیر که دارای تعهد و تخصص و تجربه هستند گام‌های بلندتری برداشته شود، زیرا خیلی زود دیر می‌شود.
اين فعال اصولگرا در پاسخ به اين سوال عملكرد گراوند نسبت به استانداران پيشین چگونه ارزيابي مي‌كنيد، گفت: گراوند به‌نظر بنده بیش از حد متعارف استانداران قبلی بر طبل سیاسی‌بازی کوبیده است و اولویت وی سلایق سیاسی است تا همگامی با مردمی که امروزه دغدغه اولشان حل بحران‌های اقتصادی است. گویا ایشان آمده که فقط حرکت کند جریان‌های همسوی با خود را سرعت ببخشد. پس باید بگویم که افراط و تفریط نزد هر مقامی و در هر کار و فعالیتی عقلا و شرعا و عرفا مذموم است، زیرا جلال و هدفمندی و ساختار هر تشکیلاتی را به سراب تبدیل می‌کند.
مير در پايان در پاسخ به اين سوال كه اگر بخواهيد به گراوند نمره دهيد، چه نمره‌اي مي‌دهيد، گفت: با توضیحاتي كه خدمتتان داشتم، می‌توان حدس زد که نمره خوبی نمی‌توان به استاندار داد، زیرا فرصت‌های سیاسی، عمرانی، مدیریتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و هنری زیادی روی زمین مانده‌اند و انسان وقتی می‌بیند بعد از چهار دهه از انقلاب که گذشته هنوز نخلداران ما می‌نالند و هنوز باغداران و کشاورزان این استان برای تامین حداقل‌های مواد و اقلام مورد نیازشان اندر خم یک کوچه ‌هستند انسان غصه‌اش می‌گیرد. البته از جانب احتیاط نباید عدول کرد، چراکه می‌توان به برخی مدیران نمره متوسط داد./ بامداد جنوب
[کد خبر:AJ26142]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه