آینه جم؛ آشنائی با آخرین دستاوردهای تلاشگران صنعت نفت کشورمان بايد به نوعي به پروژه ها وبرنامه هاي شركت پالايش گازفجرجم نيز كمك كند وكاركنان مي بايست اين فرصت بدست آمده را در خدمت توسعه برنامه هاي شركت قرار دهند.

 

 

 

آینه جم؛ دانشکده فنی و مهندسی جم یکی از دانشکده‌های دانشگاه خلیج فارس است که احداث این دانشکده از مطالبات اصلی مردم شهرستان جم است.

آینه جم؛ در آئینی با حضور مدیران آموزش و پرورش استان بوشهر و مسئولان شهرستان‌های جنوبی استان،خانواده های معظم شهدا، مسئولان جم واقشار مختلف مردم، اولین یادواره شهدای دانش آموز جنوب استان بوشهر برگزار شد.

 آینه جم؛ حجت الاسلام موسی احمدی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در ادامه بازدید از ادارات حوزه انتخابیه، از اداره گاز شهرستان جم بازدید کرد.

گزارش تصویری: همایش یادگار ماندگار در تجلیل از خیرین مدرسه ساز و مدرسه یار برگزار شد

آینه جم: گزارش تصویری؛ بازدید حجت الاسلام موسی احمدی نماینده مردم در مجلس از روستاهای بخش ریز و پیگیری مشکلات این روستاها

آینه جم؛ مردم شهرستان عسلویه از وضعیت آب خود به ویژه در روستاها ناراضی بوده و خواستار تسریع در اجرای طرح‌های آبرسانی و بهبود وضعیت کنونی هستند.

آینه جم؛ اعضای هیئت مدیره و بازرسان کانون کارگران و مدیران بازنشسته تحت پوشش تامین اجتماعی شهرستان جم انتخاب گردید.

آینه جم؛ فرماندار جم گفت: عدم توجه به نیازهای واقعی جوانان، تبعات تلخی را به دنبال خواهد داشت

به گزارش آینه جم؛ روز دوشنبه حجت الاسلام موسی احمدی، همانند دوشنبه هر هفته، نشست هایی در وزارتخانه ها و سازمان ها در تهران داشت.

آینه جم؛ لایحه رتبه بندی معلمان در آخرین روزهای سال قبل به تصویب دولت رسید. تاکنون هیچ جزییاتی از این لایحه که قرار بود به مجلس ارسال شود منتشر نشده است و نمایندگان مجلس از محتوای آن اظهار بی اطلاعی می کنند.

آینه جم؛ حفاری های غیرمجاز محوطه های باستانی کشور به خصوص در یک دهه ی گذشته ضربات جبران ناپذیری برپیکره ی تاریخ وفرهنگ سرزمین ما وارد آورده است. محوطه هایی که نشان دهنده ی سابقه ی درخشان فرهنگی سرزمین ما هستند.دراین میان متاسفانه محوطه های باستانی دشت میان کوهی ریز هم ازاین حفاری ها درامان نمانده اند.  

 

به گزارش آینه جم، سنگی فرد مدیر آموزش وپرورش شهرستان عسلویه در پیامی با بیان اینکه نوروز و بهار پرطراوات، نشانه قدرت لایزال خداوند است حلول سال نو شمسی به فرهنگیان تبریک گفت.

 

به گزارش آینه جم؛ صبح امروز باز هم فرمانده ناحیه مقاومت عسلویه تلاش های بی وقفه همکاران ومجموعه ناحیه اش را به نمایش گذاشت. نمایشی مقتدرانه برای نشان دادن قدر شناسی مردم نسبت به شهدا و آرمان های آنها.

آینه جم؛ مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهردر نشست مشترک کارگروه آب و کشاورزی و شورای حفاظت آب این شهرستان که با حضور فرماندار جم،مدیران عامل آب و فاضلاب استان، آبفا روستایی استان و معاون مدیر کل جهاد کشاورزی برگزار شد با اشاره به کاهش شدید منابع آّبی شهرستان جم، خواستار حساسیت و توجه ویژه مردم و مسئولین به وضعیت آب این شهرستان شد.

آینه جم؛ مدیر آموزش و پرورش جم گفت: در راستای توسعه و ترویج فرهنگ زیبای نهال کاری و غرس درختان، مدارس شهرستان نهال کاری می شود.

 

آینه جم؛ بخشدار مرکزی جم گفت: تلاش‌های خوبی در راستای ایجاد راه‌های روستایی صورت گرفته است و احداث پنج بلوار در روستاهای بخش مرکزی جم در حال اجرا است.

به گزارش  آینه جم؛ شمارش معکوس افتتاح بزرگترین پروژه تاریخ صنعت نفت کشور در حالی آغاز می‌شود که با وارد مدار تولید شدن فاز ١٢ پارس جنوبی، روزانه بیش از ١٧,٥ میلیون دلار و سالانه ٦ میلیارد دلار درآمد، برای کشور به دست می آید. بزرگترین پروژه صنعتی کشور که با بیش از ٧ میلیارد دلار سرمایه گذاری، در آستانه افتتاح رسمی است، بحق نماد مدیریتی از جنس تدبیر و امید است.

پارس جنوبی، اولویت صنعت نفت

با روی کار آمدن دولت یازدهم و ورود شیخ الوزرای کابینه تدبیر و امید به وزارت نفت، برنامه ریزی برای بررسی مجدد، اولویت بندی و بهره برداری هر چه سریعتر از فازهای پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفت و امروز با برداشته شدن گامهای نهایی در بهره برداری یکی از بزرگترین منابع گازی جهان، به حقیقت پیوستن وعده های زنگنه بیش از هر چیز، بیانگر مدیریت صحیح وزارت نفت بر ثروتهای بین نسلی است.

پروژه ای منحصر به فرد به نام فاز ١٢

فاز ١٢ پارس جنوبی، بزرگترین پروژه‌ توسعه‌ای پارس جنوبی از نظر حجم کار، میزان سرمایه‌گذاری و تولید محسوب می شود که با بهره‌برداری کامل آن، روزانه سه میلیارد فوت مکعب گاز ترش (معادل ٧٥ میلیون مترمکعب گاز شیرین) به شبکه سراسری تزریق می‌شود؛ در این فاز همچنین ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی و ٧٥٠ تن گوگرد برای صادرات تولید می شود.

این فاز با توجه به سرمایه گذاری هفت تا هشت میلیارد دلاری و برنامه ریزی برای حفاری بیش از ٤٥ حلقه چاه به ارزش ٢ میلیارد دلار، از منحصر به فردترین پروژه های نفت و گاز در خاورمیانه است. در بیان اهمیت این میدان همین بس که با به مدار تولید پیوستن این پروژه عظیم صنعتی، علاوه بر توسعه سهم گاز ایران از بزرگترین میدان گازی جهان، تولید ناخالص ملی کشور سه درصد افزایش می یابد که تحولی اساسی در اقتصاد ملی را در پی خواهد داشت.

موقعیت جغرافیایی

فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی با مساحتی در حدود ٢٠٥ کیلومتر مربع، روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در عمق حدود ٣٠٠٠ متری کف خلیج فارس و در ١٠٥ کیلومتری سواحل ایران قرار گرفته است، این فاز با برخورداری از ذخایر درجای معادل ٦٠٠ میلیارد مترمکعب گاز حدود ٥ درصد از ذخایر میدان گازی پارس جنوبی را به خود اختصاص داده است.

ایران در حال حاضر روزانه بیش از ٣٠٠ میلیون متر مکعب گاز از این میدان مشترک برداشت می کند؛ این در حالی است که قطر، ١٦ فاز پارس جنوبی را به مرحله تولید رسانده و چیزی حدود ٢ برابر ایران از این میدان مشترک تولید می کند. وزارت نفت قصد دارد تولید گاز طبیعی خود را از این گنج ملی دست کم تا ٢ سال آینده و با راه اندازی ٢٤ فاز به روزانه ٨٠٠ میلیون مترمکعب برساند.

ایرانی ترین فاز پارس جنوبی

طرح توسعه فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی از نظر حجم عملیات و میزان سرمایه‌گذاری، عظیمترین طرح تاریخ صنعت نفت ایران و یکی از بزرگترین طرحهای تولید گاز جهان در سالهای اخیر است.

بهره‌برداری از این طرح نتیجه تلاش بی وقفه مدیران، مهندسان، متخصصان، کارشناسان و تکنیسینهای داخلی است و به گفته مهندس زنگنه، وزیر نفت فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی ایرانیترین فاز این میدان مشترک گازی است؛ زیرا طراحی، مهندسی، تامین کالا، ساخت و راه اندازی آن به طور کامل از سوی متخصصان ایرانی انجام شده است. انجام بیش از ١٤٥ میلیون نفر ساعت کار مستقیم در بخشهای مختلف این پروژه و تحقق ٦٦ درصدی استفاده از تجهیزات ساخت داخل در اجرای این پروژه، تاییدی بر این مدعاست.

از مهمترین مزایای گاز طبیعی تولیدی فاز ١٢، می توان به تامین نیازهای فزاینده داخلی به گاز طبیعی، کاهش وابستگی کشور به گاز طبیعی وارداتی، زمینه‌سازی برای توسعه سهم و حضور ایران دربازارهای منطقه‌ای گاز طبیعی و جایگزینی گاز طبیعی به عنوان پاکترین سوخت فسیلی با سوخت مایع مصرفی در نیروگاهها و بخشهای صنعتی برای مقابله با چالشهای زیست محیطی کلانشهرهای کشور بویژه آلودگی هوا، اشاره کرد.

از دیگر دستاوردهای اجرای این فاز می توان به بهره‌گیری از نیروهای صنعت نفت با هدف نگهداشت و آموزش سرمایه‌های انسانی به عنوان ارزشمند‌ترین دارایی شرکت ملی نفت ایران، اشاره کرد.

پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی جهان، ٤٠ تریلیون مترمکعب گاز طبیعی و حدود ۵۰میلیارد بشکه میعانات گازی در خود ذخیره کرده است.

ثبت رکوردهای جدید در فاز ١٢

روابط عمومی سازمان منطقه ویژه پارس در ادامه نوشت: از مهمترین رکوردهایی که پیمانکاران در اجرای این پروژه به آن دست یافته‌اند، می‌توان به ساخت کمپهای مسکونی کارگری و مدیریتی با ظرفیت بیش از ١٨ هزار نفر، ثبت رکورد ٦٤,٧ میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه، رکورد تزریق گاز شیرین از ردیف ٥ شیرین سازی در کمتر از ٢٤ ساعت پس از نخستین دریافت گاز ترش، ثبت رکورد زمانی ٥.٢ روز برای حفاری مقطع ٢٤ اینچ در چاه SPD١٢C-٠١، حفاری طولانی‌ترین چاه پارس جنوبی به عمق ٥.٣١١ متر (چاه SPD١٢B-٠٩) و ثبت رکورد طولانی ترین لوله‌گذاری به طول ٤.١٤٦ و با زاویه ٦٠ درجه اشاره کرد.

مصرف روزانه ١٥ هزار مترمکعب آب، ١٠٠ مگاوات برق، پردازش ٣٢ هزار سیگنال فرآیندی، وجود سازه های فلزی، تجهیزات، سه میلیون اینچ قطر لوله، هزار و ٢٠٠ کیلومتر کابل کشی و ٤٠٠ هزار تن بتن ریزی از جمله دیگر ویژگیهای فاز ١٢ است.

گامهای نهایی تا افتتاح رسمی

تمرکز وزیر نفت برای توسعه فازهای پارس جنوبی از جمله دلایل به نتیجه رسیدن این هدفگذاری بود، بعد از گذشت هشت سال، سرانجام فاز ١٢ پارس جنوبی که در حال حاضر ١٠ درصد از گاز مصرفی کشور را تولید می‌کند؛ گامهای نهایی رسیدن به بهره برداری را طی می کند.

فاز ١٢ پارس جنوبی معادل سه فاز استاندارد است که با افتتاح آن روزانه  ٣ هزار میلیون فوت مکعب گاز ترش استخراج و شیرین می‌شود. ضمن این‌که  روزانه ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی (معادل بیش از ٣٤ میلیون بشکه در سال) و ٧٥٠ تن گوگرد جامد گرانول شده تولید می شود.

همچنین براساس برآوردهای انجام شده، بازگشت کل میزان سرمایه‌گذاری طرح در کمتر از ٣ سال از زمان بهره‌برداری محقق می شود. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با راه اندازی هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) ایران افزوده می شود؛ این در حالی است که با راه‌اندازی فاز ١٢ بیش از سه درصد به تولید ناخالص داخلی افزوده می شود. فاز ١٢ پارس جنوبی برای افتتاح آماده است و هم اکنون شرح کار اولیه برای تولید فاز ١٢ پارس جنوبی انجام شده و با همکاری شرکت نفت وگاز پارس بهره برداری از این فاز نیز صورت گرفته است.

درآمد زایی ١,٦ میلیارد دلاری در فاز١٢

تا به امروز در فاز ١٢ پارس جنوبی ٧,٣ میلیارد دلار هزینه شده است، از اواخر پارسال تاکنون این فاز در مجموع ١.٦ میلیارد دلار درآمد زایی داشته است.

با احتساب ١٣ سنت برای هر مترمکعب و ٦٠ دلار برای هر بشکه میعانات گازی تولید شده در فاز ١٢ پارس جنوبی، این فاز روزانه ١٧ میلیون دلار درآمد زایی برای کشور به همراه خواهد داشت.

با افتتاح رسمی فاز ١٢ پارس جنوبی، روزانه بیش از ١٧.٥ میلیون دلار و سالانه ٦ میلیارد دلار درآمد برای کشور به دست می آید. مصرف روزانه ١٥ هزار مترمکعب آب، ١٠٠ مگاوات برق، پردازش ٣٢ هزار سیگنال فرآیندی، وجود سازه های فلزی، تجهیزات، سه میلیون اینچ قطر لوله، یکهزار و ٢٠٠ کیلومتر کابل کشی و ٤٠٠ هزار تن بتن ریزی از جمله ویژگیهای فاز ١٢ است.

٦٧ درصد از گاز تزریق شده از فاز ١٢ پارس جنوبی از سکوهای این فاز تولید شده است و ٣٣ درصد آنها نیز از فازهای ٦ تا ٨ تامین می شود. براساس برنامه ریزی انجام شده پالایشگاه خشکی باید روزانه ٧٥ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری تزریق کند.

 

آینه جم؛ سومین اردوی تمرینی شناگران برتر نوجوانان کشور (آینده سازان) از ۱۷ تا ۲۰ اسفند در استان بوشهر شهرستان جم برگزار می‌شود.

آینه جم؛ رئیس شبکه بهداشت شهرستان جم از راه‌اندازی بخش تخصصی دیالیز بیمارستان توحید جم خبر داد.

آینه جم؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: تحریم مجدد شرکت ملی نفتکش ایران نشان می دهد در حال حاضر اروپاییان با دستپاچگی و سردرگمی مواجه شده اند.

به گزارش آینه جم؛ امروز هم نمایندگان ملت بررسی بخش های درآمدی لایحه بودجه سال ۹۴ در دستور کار جلسه علنی داشتند مهندس زنگنه وزیر نفت نیز به دلیل بررسی بودجه صنعت نفت در لایحه، در صحن مجلس حضور داشت.

تصاویر جالبی از بحث های حجت الاسلام موسی احمدی ومهندس زنگنه وزیر نفت در صحن امروز مجلس مشاهده می کنید.

آینه جم؛ معاون آموزش و پرورش عسلویه گفت: طرح نخبه پروری در عسلویه به خوبی در حال اجرایی شدن است.

جدیدترین مطالب