آینه جم: یکی از المان‌های اصلی و مهم ایام کریسمس، حضور سانتا کلوز یا همان بابانوئل است اما در مقابل این شخصیت جالب، شخصیتی مخوف و اهریمنی هم حضور دارد که طعم ترس و وحشت را به ایام کریسمس بخشیده و استقبالی متفاوت را ایام رقم زده است.
به گزارش آینه جم؛ این شخصیت های شیطانی ترسناک و با خلق و خویی تند و ناخوشایند به خیابان ها می آیند. این شخصیت کرامپوس (Krampus) نام دارد.

لغت کرامپوس از یک لغت قدیمی و کهن آلمانی گرفته شده و به معنی چنگال و پنجه است. این شخصیت به ویژه در افسانه‌های فولکلور اروپای مرکزی حضوری چشمگیر دارد. این افسانه به ویژه در کشورهایی همچون جمهوری چک، منطقه باواریا آلمان، اتریش، کرواسی، اسلواکی، اسلوونی و شمال ایتالیا مورد توجه قرار گرفته است.

منشأ اصلی شکل‌گیری این شخصیت هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، هرچند در این میان برخی از کارشناسان معتقدند داستان کرامپوس به دوران پیش از مسیحیت بازمی‌گردد.

برخلاف بابانوئل، کرامپوس از دل تاریکی‌ها می‌آید تا کودکانی که شیطنت کرده و رفتار خوبی نداشتند را مجازات کند. از نظر ظاهری کرامپوس اهریمنی است دیو مانند که بدنش با خز پوشیده شده و دارای شاخ‌هایی شبیه به شاخ بز است.

مراسم رژه کرامپوس یکی از مراسم‌های سنتی و معروف ناحیه آلپاین است. مراسمی جالب توجه که با رژه‌ مخصوص رنگ و لعابی جالب، متفاوت و البته ترسناک پیدا کرده و از این منظر می‌تواند مورد توجه علاقمندان دنیای گردشگری وحشت نیز قرار بگیرد.

[کد خبر:AJ30548]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب