به گزارش آینه جم؛ تا پیش از این غذاخوری ها مجبور بودند یک ورودی جداگانه برای خانواده ها و زنان داشته باشند و ورودی دیگری را به مردان اختصاص دهند.

با این حال محدودیت ها عملا به تدریج و بدون سر و صدا کاهش یافته است و بسیاری از رستوران ها، کافه ها و سایر مکان های عمومی دیگر مقررات تفکیک جنسیتی را اجرا نمی کنند.

پیشتر در سال جاری فرمانی سلطنتی به زنان اجازه داد بدون کسب اجازه از سرپرست مرد به خارج سفر کنند و در سال ۲۰۱۸ این کشور به چند دهه ممنوعیت رانندگی برای زنان پایان داد.

با این حال فعالان شکایت می کنند که بسیاری از قوانین تبعیض آمیز علیه زنان همچنان باقی است و چندین مدافع برجسته حقوق زنان دستگیر شده اند.

روز یکشنبه وزارت شهرداری های عربستان اعلام کرد که رستوران ها دیگر ملزم به تفکیک زنان و مردان نخواهند بود و می توانند خود در این زمینه تصمیم بگیرند.

تا پیش از این در داخل رستوران ها هم اغلب پرده ها یا صفحاتی برای جدا کردن خانواده ها و زنان از مردان وجود داشت.

از زمان به قدرت رسیدن محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد در سال ۲۰۱۷، او گام هایی برای باز کردن جامعه شدیدا محافظه کار عربستان برداشته است.

اصلاحات او با تحسین هایی در جامعه بین المللی روبرو شد، اما سرکوب مخالفان تا حدود زیادی این تغییرات را تحت الشعاع قرار داده است.

قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار برجسته سعودی در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول با محکومیت شدید بین المللی مواجه شد.

[کد خبر:AJ30536]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب