30682518897_803.jpg

 

 

محبوبه عظیم زاده 

«با تأیید این پیام، شما قوانین جدیدی را قبول می کنید که از ٨فوریه٢٠٢١ اجرا خواهد شد. پس از این تاریخ، برای ادامه استفاده از پیام رسان، باید قوانین جدید را قبول کنید. در صورت تمایل به حذف اپلیکیشن می توانید به HelpCenter مراجعه کنید.»

این اطلاع رسانی جدید واتس اپ است برای همه افرادی که این نرم افزار تا امروز بر روی گوشی های هوشمندشان نصب بوده است. اطلاعیه ای که از سیاست جدید واتس اپ رونمایی کرده و طبق آن، این نرم افزار استفاده کاربرانش را به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی آن ها منوط کرده است.

به این معنا که در صورت پذیرش این پیام، اطلاعات کاربر از قبیل موقعیت مکانی، نشانی های IP، مدل تلفن، سیستم عامل، میزان باتری، قدرت سیگنال، مرورگر، شبکه تلفن همراه، زبان، منطقه زمانی و برخی اطلاعات دیگر در اختیار این نرم افزار که از زیرمجموعه های فیس بوک است، قرار می گیرد.

در صورت نپذیرفتن این پیام، کاربر دیگر حق استفاده از این نرم افزار را نخواهد داشت. اتفاقی که نه با شدت وحدت، اما حالا بسیاری از کاربران را در داخل و خارج از ایران نگران و این پرسش را در ذهن آن ها ایجاد کرده است که آیا با این پیش شرط، همچنان یکی از کاربران واتس اپ باقی بمانند یا قید داشتن آن را بزنند و بروند سراغ نرم افزارهای دیگر؟

حریم خصوصی کیلو چند؟

سال ۲۰۱۴ وقتی فیس بوک به سرپرستی مارک زاکربرگ شرکت واتس اپ را خرید و به تملک خود درآورد، یکی از اهداف اصلی واتس اپ تلاش برای کاهش دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران بود، نکته ای که آن را به صورت علنی اعلام کرد و محقق کردن آن را جزو افق های پراهمیت آینده خود برشمرد.

اتفاقی که حالا بعد از گذشت 7سال کاملا به صورت برعکس عملی و عیان شده و دست اندرکاران آن ترجیح داده اند به قیمت حذف شدن این نرم افزار از حساب عده ای، آن را رقم بزنند. واتس اپ با وجود اینکه محبوب ترین نرم افزار پیام رسان در عرصه جهانی شد، همیشه در مقایسه با تلگرام، به روزرسانی ها و امکاناتی که در اختیار کاربرانش قرار می دهد، هجمه های زیادی به آن شده است و کاربران هم در فضای مجازی شوخی های زیادی از قیاس این 2نرم افزار باهم داشته اند. همین چندوقت پیش بود که یکی از کاربران در توئیتر نوشته بود: «واتس اپ با این وضعیت پاک کردن پیاماش، اگه آدم بود از اینایی می شد که می گن یه چیزی بگم؟ نه ولش کن اصلا نمی گم.» یا «من امیدم به اینه تلگرام توی آپدیت بعدی ش باگ های واتس اپ رو برطرف کنه.» یا «این قدر که کرونا آپدیت داده بیرون، واتس اپ نداده.»

اتفاق حساسیت برانگیزی نیست

شرط جدید واتس اپ برای استفاده از آن، حالا خیلی از کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات را هم به واکنش وا داشته است. برخی کارشناسان معتقدند بعید است از جانب کاربران ایرانی تغییر خاصی در حجم استفاده کنندگان از این نرم افزار روی بدهد. یکی به دلیل اینکه تلگرام به عنوان نرم افزار جایگزین در کشور فیلتر است و درحالی که مردم جهان به عنوان یک پیام رسان جدید به سمت تلگرام می روند، در ایران مردم از قبل تلگرام داشتند و فیلترینگ باعث شده است مردم کمتر از آن استفاده کنند.

دلیل دیگر اینکه نشر این قبیل اطلاعات برای خیلی کاربران ایرانی حساسیت برانگیز نیست. نکته ای که برخی کاربران در صفحات مجازی هم به آن اذعان کردند: «مثلا ما کاربرای عادی چه اطلاعات خاصی داریم که فیس بوک یا هر شرکت دیگه ای بخواد ازش سوءاستفاده کنه؟» کاربر دیگری نوشته بود: «این دسترسی ها برای افرادی نگران کننده است که به اطلاعات ویژه ای دسترسی دارند، نه ما که اطلاعات شخصی مان در این حد است که بیکارم، پول ندارم، ازدواج نکردم، 6ماه است کباب نخوردم و نمی توانم ازدواج کنم.»

پیش به سوی نرم افزارهای دیگر
با این حال، عده ای هم بودند که این اتفاق را درست قلمداد نمی کردند و رعایت حریم خصوصی افراد را یکی از نکات مهمی می دانستند که هر نرم افزار پیام رسان باید به آن پایبند باشد. به همین دلیل برخی از این گفته بودند که با واتس اپ خداحافظی می کنند و به سراغ یک نرم افزار دیگر می روند.

لابه لای انبوه واکنش ها به این ماجرا، کاربرانی هم بودند که دوباره پای تلگرام را وسط کشیدند و به همین بهانه از خوبی های آن یاد کردند: «واتس اپ به دردنخورترین شبکه اجتماعیه. واقعا نمی دونم چرا توی دنیا این قدر کاربر داره.» کاربر دیگری گفت: «اگه تلگرام فیلتر نباشه، هیچ کس به واتس اپ نگاه هم نمی کنه.»

عده ای هم در این میان بودند که سعی کرده بودند با دیدی منطقی تر به واتس اپ نگاه کنند: «دست واتس اپ درد نکنه. برای ما که فرزندان خارج از ایران داریم، ارتباط مطمئنی فراهم کرده و باز دستش درد نکنه که شرایط جدیدش رو اطلاع داده.» البته سیل واکنش ها به شرط جدید واتس اپ فقط به کاربران داخل کشورمان محدود نشد. مشابه این حساسیت ها برای کاربران خارجی هم اتفاق افتاد و عده زیادی از مردم به دنبال این اتفاق تصمیمشان بر این شد که قید استفاده از واتس اپ را بزنند.

واکنشی که البته خود، مدیون واکنش شخصیت های برجسته عرصه علم و فناوری بود. بد نیست بدانید هم زمان با اعلام واتس اپ برای پذیرفتن یا نپذیرفتن شرایط جدیدش، ایلان ماسک که حالا ثروتمندترین فرد جهان به شمار می رود، در توئیتر خود که بیشتر از 40میلیون دنبال کننده دارد، پیامی منتشر کرد مبنی بر استفاده از یکی دیگر از نرم افزارهای پیام رسان. توئیتی که بیش از 25هزار مرتبه بازنشر و باعث شد صدها هزار نفر از واتس اپ کوچ کنند و به دیگر نرم افزارهای پیام رسان رو بیاورند.منبع:شهرآرا

[کد خبر:AJ34717]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب