134086.jpg

 

 

 

این سیاست نامه مشتمل بر ۹ ماده اصلی و چندین بند و تبصره ذیل این مواد است.
 
در این سیاست نامه آمده:  پیرو جمع‌بندی مباحث مطرح‌ شده در شورای معاونان وزارتخانه، با عنایت به آثار محیط اجتماعی بر کارآیی فعالیت‌های صنعت نفت و با هدف ارائه تصویر مناسب از صنعت نفت در افکار عمومی، ایجاد فضای‌ لازم برای افزایش اعتماد اجتماعی، بهبود روابط با جوامع محلی و تسهیل شرایط کاری صنعت نفت در این جوامع، بهینه‌سازی هزینه‌کردها در زمینه اقدام‌های مسئولانه سازمان‌ها و شرکت‌های نفتی و نظارت عالیه در این باره، سیاست‌ها و نظام‌نامه نحوه‌ ایفای مسئولیت‌های اجتماعی در صنعت نفت ابلاغ می‌شود، همه شرکت‌های اصلی و فرعی و تابعه وزارت نفت نیز مشمول مفاد این نظام‌نامه هستند.
 
درباره  این  سیاست نامه ذکر چند نکته خالی از لطف نیست: 
 
۱-  تمامی شرکت های اصلی و فرعی و  تابعه وزارت نفت مکلف و موظف  به اجرای مسئولیت های اجتماعی هستند و براساس سیاست نامه ای که برای اولین بار توسط عالی ترین مقام نفت  ابلاغ شده است به صورت هدفمند موظف به اجرای مسئولیت های اجتماعی هستند .
 
۲- پتروشیمی ها که عملکردی انتقاد آمیز در مسئولیت های اجتماعی داشته اند و سالهای گذشته از پرداختن به مسئولیت های اجتماعی گریزان بوده اند و بعضا اقدامات قطره چکانی داشته اند   باید بخشی از درآمد های میلیاردی خود صرف مسئولیت های اجتماعی کنند ، این می تواند  خبری خوش برای ساکنان  منطقه عمومی پارس و شهرستان های جنوبی بوشهر  باشد 
 
۳-  طبق این سیاست نامه ابلاغی وزیر نفت، موضوعات و زمینه های عمل برای هزینه کرد در مناطق نفتی؛  طیف متنوعی است و مسوولان محلی و نخبگان نیز می توانند پیشنهاد دهنده درخواست ها باشند. 
 
۴-  محیط زیست یکی از بخش های آسیب پذیر مناطقی نفتی است ، برای تاکید بر این موضوع بررسی ساده به وضوح نشان خواهد داد در برخی مناطق فاجعه زیست محیطی رخ داده است ،   باید بخشی از هزینه ها با قید  فوریت در این قسمت صرف شود گرچه شاید دیر شده باشد. 
 
۵-  پیشنهاد می گردد در شهرستان های واقع در مناطق یک براساس  سیاست نامه ابلاغی،   کار گروهی با حضور مسئولان و فعالان اجتماعی و سیاسی برای رصد دقیق مسئولیتهای اجتماعی شرکت های نفتی تشکیل شود و شرکت هایی که در این زمینه موفق نبوده اند معرفی شوند ‌.
 
۶-  در سیاست های ابلاغی وزیر در زمینه اشتغال به خوبی پرداخته نشده است ، در این زمینه نیز نیاز است مسوولان محلی  یکی از مطالبات اصلی در حوزه مسولیت های اجتماعی را اشتغال جوانان بومی قرار دهند.
 
 
 
 
** خبر مرتبط :
 
 
[کد خبر:AJ29403]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

جدیدترین مطالب