3767.jpg

 

 

آینه جم ؛ مصطفی داننده- «کارها را به مردم بسپارید» این جمله برای ما ایرانی‌ها بسیار آشناست. تقریبا هر مسؤولی که می‌آید و می‌‎رود این جمله را می‌گوید و از آن به عنوان دوای دردهای کشور یاد می‌کند اما هیچ کدام از این افراد حاضر نیستند کار را به مردم بسپارند چون بر این باور هستند آنها نمی‌توانند و برای انجام امورشان احتیاج به یک قیم دارند.

محرم و برپایی تکیه‌ها و هیات‌های عزادارییک نمونه خوب برای همه کسانی است که فکر می‌کنند، مردم برای هرکاری اجتیاج به یک بزرگ‌تر که برای‌شان تصمیم بگیرد دارند.

سال‌هاست که در شهرهای ایران در ایام شهادت حضرت حسین، مردم بدون هیچ کمکی هیات‌های عزاداری را برپا می‌کنند و به عزاداری می‌پردازند.

هیات‌های محرم نمونه خوبی برای «سپردن کارها به مردم»

مردم این کار را بدون گرفتن هیچ بودجه‌ای از دولت انجام می‌دهند. فرش، پرچم، علم و کتل، چادر، شام و مکان متعلق به خود مردم است. عزاداران امام حسین به بهترین شکل ممکن، مراسم مذهبی خود را به مدت 10 شب برگزار می‌کنند.

این هیات‌ها با کمک مردم علم می‌شود. مردمی که هر روز با آنها سروکار داریم. مردمی با عقاید و ظاهر مختلف.

زمانی که گرانی کمر همه مردم را خم کرده بود، هیات‌ها و ایستگاه‌های صلواتی به راه‌کارهای جالبی رسیدند. اگر یادتان باشد در مقطعی ظرف‌های یک بار مصرف که متاسفانه استفاده از آنها در کشور رواج زیادی دارد، گران شد. هیات‌ها به جای اینکه زانوی غم بغل کنند و یا کار خود را تعطیل کنند به فکر چاره افتادند.

استکان‌های شیشه‌ای، جای لیوان‌های یک بار مصرف را گرفت. بشقاب‌های رویی ( همان روحی خودمان)  جای ظرف‌های یک بار مصرف را گرفت. این ابتکار همچنان هم در بسیاری از هیات‌ها و ایستگاه‌های صلواتی رواج دارد.

این گرانی می‌توانست خیلی از ایستگاه‎‌های صلواتی را تعطیل کند اما مردم دست به دست هم دادند و این مشکل را حل کردند.

اتفاقا هر وقت نهادی دولتی و حکومتی در مراسم محرم دخالت کردند، این مراسم با مشکل و حواشی روبرو شد. درست مانند زمانی که دولت و شهرداری تهران وارد پروژه کمک به هیات‌های مذهبی شدند.

هیات‌های عزاداری محرم نشان داد که سپردن کار به مردم، تصمیم درستی است که می‌تواند کشور را در مسیر درست خود قرار دهد و لازم نیست ما به عنوان یک بزرگ‌تر و قیم، در تمام کارهای آنها دخالت کنیم.

تجربه سپردن کار به مردم در بسیاری از کشورهای توسعه یافته تجربه شده و نتایج مطلوبی داشته است و ما هم می‌توانیم به واسطه تجربه محرم خودمان و تجربه دیگران هرچه زودتر بسیاری از کارهای کشور را به مردم بسپاریم.

 

* عصر ایران 

[کد خبر:AJ29368]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

جدیدترین مطالب