آینه جم؛  خبرنگاران این رسانه  در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

 • نخست اینکه در توزیع روغن خوراکی با نرخ مصوب در استان مدیریت مناسبی دیده نمی شود، طوری که بسیاری از شهروندان از زمان توزیع آن در فروشگاههای زنجیره ای بی اطلاع هستند. همچنین درباره نحوه توزیع محموله 40 تنی روغن که اخیرا توسط پلیس در انبار مغازه ای در بوشهر کشف شده، تاکنون اطلاع رسانی صورت نگرفته است.
 •  تنظیم شکایت نامه ای از سوی شورای شهر عالیشهر علیه عاملان شهادت سردار سلیمانی و اینکه در آن نشانی محل کار این افراد قید شده با واکنش هایی در فضای مجازی مواجه شده است. بسیاری معتقدند این موضوع ارتباطی به فعالیت های شورای شهر ندارد و این اقدام از سوی یکی از اعضا پیگیری شده است.
 • نماینده دشتی و تنگستان از حذف عبارت خبرساز "معکوس درآمد" از بندر 7 لایحه بودجه خبر داد. این عبارت توسط نمایندگان به لایحه اضافه شده و منجر به کاهش اعتبارات استان در سال آینده می شد که موجب انتقاداتی از سوی استاندار و فضای رسانه ای شد.
 • بار دیگر کمبود سیمان در استان رخ داده تا بسیاری از پروژه های دولتی و فعالیت های بخش خصوصی و مردم با چالش مواجه کند. گویا کارخانه های سیمان در استان به صادرات کلینکر به عنوان ماده اولیه سیمان روی آورده که سودآوری ارزی داشته و در پایان سال مالی هم عملکرد دفاتر آنها را مثبت نشان می دهد. انتظار می رود استاندار در راستای نقش حاکمیتی برای اولویت قرار دادن نیاز استان توسط این کارخانه ها اقدام کند.
 • کمبود برخی اقلام دارویی دغدغه شهروندانی است که از یک سو دست شان از مسئولان کوتاه است و از سویی ناچار به استفاده از داروی تجویز شده هستند. این بار نوبت کمبود داروهای ضد تشنج و صرع شده که بیماران مرتبط که از جامعه از اطفال گرفته تا سالمندان را شامل می شود درگیر خود کرده است.  
 • انتظارهای طولانی برای دریافت نوبت در مرکز تعویض پلاک خودرو بوشهر به گلایه مندی مردم مبدل شده است. هرچند نوبت دهی اینترنتی می باشد، ولی به گفته بسیاری از متقاضیان برای دریافت نوبت چندین روز به سایت مراجعه می کنند ولی ظرفیت در همان ساعت های اولیه تکمیل می شود.
 • کاهش حقوق برخی کارگران در مجتمع های گازی و فازهای پارس جنوبی باعث گلایه آنها شده است. ظاهرا توجیه این اقدام طرحی موسوم به "پیمان سپاری" است که انتخاب شرکت ها در مناقصه های بهره برداری و تعمیرات با پایین ترین قیمت، باعث این کاهش حقوق ها و حذف برخی آیتم های رفاهی شده است. به گفته کارگران، کاهش حتی چند صد هزار تومانی حقوق کارگران و پرسنل در این شرایط سخت اقتصادی و گرانی ها، باعث افزایش مشکلات مالی و کم شدن تمرکز شغلی افراد خواهد شد.
 • سهام عدالت باز هم دفاتر پیشخوان دولت را شلوغ کرده است. گویا این شلوغی به‌ دلیل اعلام فرصت محدود برای ثبت ‌نام در سجام به ‌عنوان شرط پرداخت سود سهام می باشد که در شرایط کرونایی خطرآفرین است.
 • سازمان امور مالیاتی گفته: فرار مالیاتی با کارتخوان، به حداقل کاهش می‌یابد. گویا از این پس افرادی که بخواهند دستگاه کارتخوان بگیرند، باید فرمی را در سایت امور مالیاتی تکمیل کنند تا پرونده مالیاتی برایشان تشکیل شود. گفتنی است پیش از این، ثبت نشدن کارتخوان بیشتر پزشکان در امور مالیاتی و فرار از مالیات با انتقاد مواجه بوده است.
 • در نبود نظارت، کم ‌فروشی کالا در بازار رونق گرفته و با کاهش وزن یا افت کیفیت لبنیات، حبوبات بسته ‌بندی و... خودنمایی می کند.
 • هیئت وزیران اخیرا آیین نامه فهرست و شاخص‌های مناطق و شهرستان‌های غیربرخوردار از اشتغال را تعیین کرده که در میان ۹۱ شهرستان کشور، فقط نام شهرستان های دیلم و دشتستان از استان بوشهر دیده می شود! براساس بند پ ماده ۳۱ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، شهرستانهایی که آمار بیکاری آنها از متوسط کشوری بیشتر باشد، شهرستان کم برخوردار از اشتغال محسوب می شوند. این در حالی‌است که طبق آخرین آمار سرشماری در سال 95،  شهرستان دیلم با ۲۰.۴ درصد، تنگستان با ۱۷.۷ درصد، دشتستان با ۱۵.۶ درصد، دشتی با ۱۵.۱ درصد، بوشهر با ۱۴.۱ درصد و گناوه با ۱۳.۵ درصد دارای بالاترین نرخ بیکاری در استان بوده اند و بعید است طی چهارسال اخیر تغییر محسوسی در این آمار رخ داده باشد که شهرستان های دیگر از مصوبه دولت جا مانده اند.
 • شنیده می شود با شکایت اداره کل حفاظ محیط زیست، شهرداری های دیلم و اهرم به دلیل عدم مدیریت مناسب پسماند به جریمه محکوم شده و ملزم به اصلاح این وضعیت شده اند. گویا درباره برخی شهرداری های جنوب استان نیز پیرامون این موضوع دادخواست ارائه شده است.
 • حجت الاسلام کمالی، امام جمعه خارگ با یان اینکه ما به مسئولان استان امید نداریم، گفته: از رئیس سازمان بنادر و دریانوردی خواهش می‌کنیم که مشکل اسکله صیادی جزیره را برای همیشه حل کند.
 • سرقت کابل‌های مخابراتی در برخی روستاهای شبانکاره دشتستان باعث قطع گسترده شبکه ارتباطی و اختلال در تحصیل مجازی دانش آموزان و دانشجویان شده است. به گفته رییس دادگاه بخش شبانکاره، سارقین که در ساعت پایانی شب با یک خودرو به روستاها مراجعه و اقدام به سرقت کابل‌ها و فروش به مالخرها نموده‌اند دستگیر شدند.
 • گویا پیش‌ بینی شد‌‌‌ه به ‌د‌‌‌لیل گرانی مواد‌‌‌ اولیه، د‌‌‌ستمال کاغذی گران شود‌‌‌. گفتنی است پیش‌بینی می‌شود‌‌‌ قیمت یک بسته شامل جعبه د‌‌‌ه تایی د‌‌‌ستمال کاغذی (۲۰۰ برگی) به صد‌‌‌ هزار تومان برسد!
 • ماسک روی د‌‌‌ست تولید‌‌‌کنند‌‌‌ه‌ها ماند‌‌‌ه است. گویا با زیاد‌‌‌ شد‌‌‌ن تعد‌‌‌اد‌‌‌ تولید‌‌‌کنند‌‌‌ه‌های ماسک د‌‌‌ر کشور بازار در اشباع است.
 • ارائه کارت اعتباری سهام عدالت به مردم لنگ وقت از وزیر اقتصاد است. گویا متولیان این کارت برای آغاز طرح، دنبال وقت از وزیر اقتصاد هستند تا مراسم افتتاح را برگزار کنند. گفتنی است پس از افتتاح این طرح، بانک‌ها می‌توانند بر مبنای ارزش روز دارایی سهام عدالت افراد، برای اعطای تسهیلات، ضمانت سهام عدالت افراد را بپذیرند.
 • همزمان با افزایش انتقادها به ارائه تخفیف‌های فریبنده، مسئولان اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای از برخی اقدامات برای رفع این ابهام خبر می‌دهند. بر این اساس قرار است روش درج قیمت فروش تغییر کند. این قبیل فروشگاه‌ها تا پیش از این با خط زدن قیمت اصلی کالا در قفسه‌ها و درج قیمت فروش با ذکر میزان تخفیف، مشتریان را به خرید اقلام کالایی ترغیب می‌کردند، اما گفته شده از این پس تنها قیمت نهایی فروش کالا در قفسه‌های فروش نمایش داده می‌شود و قیمت مصرف‌کننده تنها روی بسته بندی محصولات مختلف و میزان تخفیف در فاکتور خرید مشتریان درج خواهد شد.

کلم

[کد خبر:AJ34807]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب