آینه جم : نشست شورای شهر بوشهر در شرایطی با حضور شهردار برگزار شد که تنها یک مصوبه درباره همکاری شهرداری با فدراسیون ورزش های همگانی داشت.

به گزارش آینه جم ؛ در ابتدای این نشست داریوش پوربهی رییس شورا با بیان اینکه شهرداری ما از آسفالت 3،4 متر به دلیل نداشتن مصالح یا خرابی ماشین آلات عاجز است، گفت: دغدغه ما جمع آوری نشدن زباله یا نداشتن مخزن زباله در کوچه ها شده و از بقیه کارها بازمانده ایم. اگر شهرداری توان هزینه کرد در این خصوص ندارد، پس شورا و شهرداری برای چیست؟ این گلیاه همه 6 عضو شوراست و انتظار داریم شهرداری در زمینه تزریق به پروژه های عمرانی حرکت جدی تری داشته باشد.

وی همچنین به انتقادات در فضای مجازی درباره اختصاص 650 میلیون تومان برای رهن خانه شهردار اشاره کرد و گفت: قبل از حضور ترکیب جدید شورا، شهردار انتخاب و حکم آن امضا شده بود. وقتی شهردار از شهر دیگری می آوریم، باید هم جایی در شان کلید دار شهر جهت سکونت وی پیش بینی کنیم، هرچند این انتقاد به ما در شورای شهر وارد است که 100 سال از تاسیس شهرداری بوشهر می گذرد و برای ساخت خانه ای مناسب شهردار فکر نشده است. در این فرصت از شهردار تقاضا دارم فکر زمینی برای این منظور باشد و امسال خانه ای برای شهردار را کلید بزند تا برای سال های بعد این نقص و ایراد رفع شود.

به شهرداری جنس نمی دهند

شهردار بوشهر نیز درخصوص انتقاد رییس شورای شهر گفت: ملاشین آلات آسفالت مثل فنیشر تعمیر و برای راستگرد میدان غدیر فعال شد، اما واقعیت این است که برای خرید مصالح، باید به صورت مناقصه انجام شود و امکان خرید جزیی نداریم، اما با وجود برگزاری 3 بار مناقصه، پیمانکاری شرکت نکرده است. برای خرید رنگ یا رنگ آمیزی جداول هم همین مشکل را داریم و می توان گفت اعتماد پیمانکاران به شهرداری از دست رفته است. الان درحال گرفتن مجوز ترک تشریفات هستیم.

به گفته وی، درخصوص پرداخت بدهی ها و مطالباتی که شهرداری دارد، در حال دسته بندی آنها هستیم و بزودی پرداخت ها انجام می شود، هرچند بخش زیادی از بدهی ها مربوط به سالیان قبل و حتی از 92 است که وقتی من آمدم، ردیفی که مربوط به دیون می باشد استفاده گردیده بود، از این رو باید برای افزایش این ردیف به شورا لایحه دهیم تا درخصوص آنها هم تعیین تکلیف شود.

به گفته وی، برخی از بدهی ها مربوط به اجرای کار بدون داشتن قرارداد مشخصی برای شهرداری است، مثل اتفاقی که درخصوص ریختن مصالح برای راستگرد میدان غدیر رخ داده و البته دو معاون سابق تایید کردند که با دستور آنها بوده است. برای این موارد هم قرار شده در کمیته ای با حضور دستگاههای نظارتی تعیین تکلیف شود.

درباره چرخ و فلک نمی توانم قول دهم

شهردار بوشهر همچنین درباره انتقاد حیدر رفاهی پیرامون اینکه قبلا قول فعال شدن چرخ فلک تا بهمن ماه داده بودید ولی کارگاه آن فعال نیست، اظهار داشت: کل پرونده این پروژه از سوی یکی از نهادهای نظارتی درخواست شد و بعد هم به ما گفتند تا زمان پایان بررسی ما، کاری نشود، بنابراین درباره این پروژه نمی توانم قول زمان مشخصی دهم.

نگرانی درباره بیمارستان 14 طبقه در جفره

طاهره شمشیری عضو شورا نیز از نگرانی اهالی جفره بابت ساخت بیمارستان خصوصی 14 طبقه در مجاور کوچه 8 متری با منازل مسکونی و مدرسه خبر داد و گفت: جدا از اینکه درخصوص صدور مجوز این بیمارستان در چنین فضایی حرف و حدیث مطرح است، اخیرا سرمایه گذار به خرید دو پلاک در همین محدوده برای ایجاد آزمایشگاه هسته ای و رادیوگرافی اقدام کرده که مردم نسبت به تشعشعات و عوارض آن دغدغه دارند.

وی از شهردار خواست تا در ارسال درخواست تغییر کاربری این پلاک ها به آزمایشگاه هسته ای دقت شده و در کمیسیون ماده 5 از حق مردم دفاع شود.

در همین حال، صالحیان گفت: اگر درخواست تغییر کاربری نقصی نداشته باشد، شهرداری نمی تواند آن را رد کند و در کمیسیون ماده 5 نیز درباره تشعشعات و آثار احتمالی، صلاحیت اظهارنظر برعهده شهرداری نیست، بلکه باید دستگاه مسوول که دانشگاه علوم پزشکی می باشد اظهارنظر کند، ولی اگر درخواستی به ما رسید، دغدغه های مردم را مطرح می کنیم.

اجازه بازگشایی سرویس های بهداشتی نداریم

همچنین رباب عبیدی عضو شورا درخصوص گلایه برخی شهروندان و فعالین اجتماعی درباره عدم فعال بودن سرویس های بهداشتی پارک های بوشهر برخلاف سایر شهرها خواستار توضیح شهردار شد که صالحیان گفت: کمیته استانی کرونا اجازه روشنایی پارک ها و فعال شدن سرویس های بهداشتی را نمی دهد. درباره سایر شهرها هم بعید است چنین اتفاقی رخ داده باشد.

صالحیان همچنین با رییس دانشگاه علوم پزشکی تماس گرفته و با گذاشتن صدای وی روی بلندگو، درباره این موضوع دیدگاه دبیر کمیته استانی کرونا را جویا شد که وی اظهار داشت: تا امروز وزارت بهداشت برای شهرهای قرمز، نارنجی و زرد فعالیت سرویس های بهداشتی عمومی را منع کرده بود، ولی چون در رنگ بندی های کرونایی، آبی به معنای کم خطر اضافه شده و قرار است آئین نامه آن ابلاغ شود، هرگونه تغییری به شهرداری اطلاع رسانی می شود.

لایحه ای که به کمیسیون برگشت

در این جلسه لایحه تخفیف اجاره بهای مستاجران املاک شهرداری از جمله زمین های چمن مصنوعی مطرح گردید که برخی اعضا آن را ناقص دانسته و خواستار بررسی بیشتر در کمیسیون بودجه شدند.

برزگرزاده عضو شورا معتقد بود باید برای جذب نقدینگی شهرداری و کمک به شهروندان، بخشودگی عوارض ساختمانی هم در لایحه شهرداری گنجانده شود. 

همچنین آسایش دیگر عضو شورا عقیده داشت برخی فضاهای در اختیار شهرداری مثل زمین های چمن تا شهریورماه از سوی شهرداری منع فعالیت داشته و باید مشمول بخشودگی شوند نه تخفیف.

خلیج فارس 

[کد خبر:AJ34746]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب