1902438.jpg

آینه جم: دانشکده فنی و مهندسی جم با گذشت شش سال از تاسیس آن، همچنان در بلاتکلیفی است و اخذ مجوز دائمی از شورای گسترش آموزش عالی با مشکل مواجه شده که این مشکل بین چند دستگاه پاسکاری می‌شود.

به گزارش آینه جم: : با گذشت حدود شش سال از راه‌اندازی دانشکده فنی و مهندسی جم، به علت عدم بسترسازی و توسعه زیرساخت‌های لازم، شرایط فعلی استقرار آن در شهرستان نامطلوب و در بلاتکلیفی است و اخذ مجوز دائمی از شورای گسترش آموزش عالی با مشکل مواجه شده است.

دانشکده دولتی فنی و مهندسی جم مهرماه سال ۱۳۸۹راه‌اندازی شد و در حال حاضر با ۴۰۰ دانشجو در شهرک پردیس جم در دو رشته کارشناسی مهندسی صنایع و مهندسی نرم‌افزار مشغول به فعالیت است.

در زمانی که رستم قاسمی وزیر نفت بود، احداث ساختمان دانشکده فنی و مهندسی جم تا مرز کلنگ‌زنی پیش رفت. نفتی‌ها متعهد به تأمین اعتبار ۴۶ میلیارد تومان ساخت آن شدند ولی به دلیل موقعیت زمین تأخیری در کلنگ‌زنی این ساختمان پیش آمد و در نهایت دولت تغییر کرد، نگاه دولت جدید به پروژه‌ها عوض شد و احداث دانشکده در پیچ‌وخم تغییر دولت‌ها ماند.

بررسی وضعیت دانشکده با حضور وزرای علوم و نفت

نماینده جنوب استان بوشهر در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: دانشکده فنی و مهندسی جم از دغدغه‌ها و اولویت‌های اصلی مردم، مسئولین و شوراهای شهرستان جم است، مشکلات دانشکده زیبنده مردم فهیم و علم دوست شهرستان جم نیست، باید همه باهم در راستای رفع و حل این مشکل همکاری کنیم.

عضو کمیسیون انرژی گفت: پروژه دانشکده فنی و مهندسی جم را به چشم یه پروژه عمرانی نباید نگاه کرد گفت: این دانشکده تجمیع و چکیده اندیشه یک جامعه در یک مکان است و با این دید کار را شروع می‌کنیم.

سکینه الماسی افزود: وضعیت دانشکده فنی و مهندسی جم را باید بررسی کنیم و مشخص کنیم که وزارت علوم کجای کار است.

نماینده جنوب استان تصریح کرد: جلسه‌ای با حضور مسئولان وزارت علوم، مسئولان نفت و مسئولین شهرستان جم برگزار و سهم هرکس در این امر مهم مشخص شود تا هرچه سریعتر این مشکل به پایان رسد.

دانشکده جم سراسر مشکل و کمبود است

رئیس دانشکده فنی و مهندسی جم در ارتباط با مسائل و مشکلات این دانشکده اظهار داشت: دانشکده فنی و مهندسی جم سراسر مشکل و کمبود است و اخذ مجوز دائمی از شورای گسترش آموزش عالی با مشکل مواجه شده است.

مهدی باقری قلعه نویی گفت: علی‌رغم پیگیری‌های مکرر و توجه ویژه فرماندار فعلی به رفع و رجوع مشکلات و با توجه به عدم تحقق تعهدات مسئولین محلی و مجموعه نفت در شش سال گذشته، کماکان این مجموعه با همان مشکلات و محدودیت‌های اولیه رفاهی و آموزشی برای دانشجویان، اساتید و کارکنان آن دست و پنجه نرم می‌کند.

رئیس دانشکده فنی و مهندسی جم بیان داشت: میزبان و بهره بردار اصلی فواید حضور و بقای دانشکده مردم و مسئولین شهرستان است؛ مردمی که از سال‌ها قبل شرایط تأسیس دانشکده را با خواست خود مهیا ساختند؛ بنابراین شایسته نیست که این مجموعه سراسر کمبود و مشکل را در نیمه راه به حال خود رها سازند.

باقری با اشاره به کمبود فضای ساختمان فعلی که به صورت استیجاری در شهرک پردیس است گفت: براساس ضوابط شورای آموزش عالی وزارت علوم و در چارچوب استانداردهای مربوطه، این دانشکده به حداقل پنج ‌هزار مترمربع فضای مفید آموزشی و خوابگاهی نیازمند است که آن نیز در تعهد مسئولان محلی بوده ولی محقق نشده است.

وی در پایان با تأکید درباره توفیقات علمی و دانشجویی و جایگاه مناسب آموزشی و پژوهشی دانشکده به عنوان پیشانی آموزش عالی در جنوب استان افزود: موفقیت دانشجویان دانشکده در کنکور کارشناسی ارشد و قبولی در دانشگاه‌های مطرح کشور، ارائه مقالات در مجلات و کنفرانس های ملی و بین المللی و همچنین موفقیت تیم های دانشجویی در مسابقات برنامه‌نویسی کشوری از نشانه‌های ظرفیت بالای این مجموعه در نیل به توفیقات دانشگاهی است که مسلما توجه بیشتر مسئولان امر، مزید بر آن در کسب مدارج درخشان خواهد شد.

متولی دانشکده مشخص شود

علی پریشان رئیس شورای اسلامی شهرستان جم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: درباره دانشکده  فنی و مهندسی بحث های زیادی صورت گرفته و برخی افراد بزرگ نمایی و برخی هم بی‌مهری می‌کنند.

وی افزود: امروز به‌جای متهم کردن شورا و شهرداری این سوال را می‌پرسم، متولی اصلی دانشگاه چه کسی است؟ اگر متولی ساخت دانشگاه شورا است، طبق کدام بند و تبصره است؟

رئیس شورای اسلامی شهرستان جم افزود: مردم پنج هکتار زمین به ساخت دانشکده اهدا کرده اند اما مسئولان وزارت علوم هیچ توجهی به این موضوع ندارند؛ هزینه ساخت دانشکده ای که ۴۶ میلیارد تومان برآورد شده آیا با کمک ۱۵۰ میلیون تومانی یک دهیاری یا دو میلیاردی شهرداری محقق می شود؟

انتقاد از بی‌مسئولیتی مسئولان قبلی

پریشان با تاکید بر اینکه دانشکده فنی و مهندسی جم از مطالبات جدی مردم شهرستان جم است گفت: وزارت علوم و وزارت نفت چه نقش و جایگاهی برای ساخت دانشکده فنی و مهندسی جم دارند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان جم اضافه کرد: شورا ها و شهرداران هر یک سهم خود را پرداخت خواهند کرد.

پریشان یادآور شد: در زمان مهندس نصوری ۴۶ میلیارد تومان به ساخت دانشکده فنی اختصاص یافت و تا مرحله کلنگ زنی پیش رفت اما متاسفانه با بی تدبیری و بی مسئولیتی مسئولان وقت این پروژه مهم کلنگ زنی نشد.

کلنگ‌زنی دانشکده در آینده نزدیک

فرماندار جم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه پروژه دانشکده فنی و مهندسی جم از پروژه‌های اولویت‌دار است گفت: منکر وجود مشکلات عدیده در این دانشکده نیستم اما به هیچ وجه اجازه تعطیلی و انتقال این دانشکده را نخواهیم داد.

فتح الله نوروزی افزود: طی شش سال راه‌اندازی این دانشکده، همیشه مشکلاتی بر سر راه این دانشکده قرار داشته و زمزمه‌های تعطیلی یا انتقال شنیده شده است.

وی افزود: در سال گذشته مشکل خوابگاه را حل کردیم و حالا که دانشکده مشکل ساختمان و فضای مناسب دارد مشغول رایزنی با برخی شرکت‌ها از جمله پتروشیمی‌ برای حل مشکل هستیم.

دانشگاه باید در جم بماند

نوروزی از کلنگ‌زنی دانشکده در آینده‌ای نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد مشکلات مرتفع و دانشکده فنی و مهندسی جم در همین شهرستان به کار خود ادامه خواهد داد.

وی افزود: با توجه به مشکلات اساسی که در دانشکده فنی ومهندسی وجود دارد گفت: این دانشگاه نه ساختمان دارد و نه خوابگاه دارد اما این دانشگاه برای شهرستان جم است و باید در جم بماند و ما هرچه در توان داریم برای این پروژه مهم خواهیم گذاشت.

همه مسئولان شهرستان جم بر لزوم استقرار دانشکده فنی و مهندسی درجم تاکید دارند و باید با برنامه‌ریزی مناسب، مشکلات پیش رو شناسایی و برای تثبیت حضور این دانشکده در جم که یک دغدغه اساسی است، تلاش شود.

[کد خبر:AJ16622]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

+1 # جم 1395-04-10 12:19
سلام
یادش به خیر ،اقای جلالیان با وجود همه مشکلاتی که در اخذ مجوز و راه اندازی وجود داشت که بیشتر از مشکلات نگه داریست،سه دانشگاه را پیگیری و راه اندازی کرد و رییس هر سه هم بومی شدند بعدش ما انگونه پاسخ محبت او را دادیم که تاریخ هم خواهد خندید،امروز از سه رییس بومی خبری نیست و فردا از دانشگاه خبری نخواهد بود،خلایق هر چه لایق
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # دانشجوی سابق دانشکده 1395-04-13 13:43
آقا یا خانم "جم"؛
بخض عمده مشکلات ما از همین آقای جلالیان هست که هیچوقت جرات حضور بین دانشجویان رو پیدا نکرد تا مشخص بشه خیانت هایی که درحق ما روا شده بود...

ضمنا اگر درجریان باشی همین سایت آینه ی جم، چن مدت پیش یادداشتی از آقای استاد! سجادی منتشر کردن که پیشنهاد میکنم مطاعه کنید تا دیدگاه! به اصطلاح نخبگان! شهرتون رو راجع به این دانشکده بدونید
منظور اینکه عزیز جان! وقتی دیدگاه به اصطلاح نخبگان شما این هست، شما سراغ مسئولین و کم کاریهاشون نمیخواد برید!

الحق که این شهر لایق دانشگاه دولتی نبوده و نیست و نخواهد بود

ضمنا درمورد رییس بومی، اولین رییس دانشکده آقایی بودن اهل جم، بلایی بر سر ما دانشجویان آوردن که اون سرش نا پیداست!... خدا نگذره ازش.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

گزارش تصویری گردهمایی عصر عاشورا جم

گزارش تصویری گردهمایی عصر عاشورا جم

  آینه جم؛ گزارش تصویری...

حضور متفاوتِ طلبه ها در سواحل گیلان/تصاویر

حضور متفاوتِ طلبه ها در سواحل گیلان/تصاویر

حضور متفاوتِ طلبه ها در سواحل گیلان

 روز دریای خزر

روز دریای خزر

روز دریای خزر

جدیدترین مطالب