شرکت آرچر ایویشن (Archer Aviation) به تازگی از هواگرد الکتریکی خود به نام "میدنایت" (Midnight) رونمایی کرده است.

آرچر ایویشن سال گذشته هواگرد عمودپرواز الکتریکی (eVTOL) دیگری به نام "میکر" (Maker) را معرفی کرده بود که به این شرکت در آزمایش و ارتقا فناوری تاکسی هوایی جدید خود کمک کرده است.

اکنون تیم آرچر ایویشن برای دریافت گواهینامه پرواز میدنایت از اداره هوانوردی فدرال آمریکا در سال 2024 فعالیت می کند.

 

آشنایی با تاکسی هوایی میدنایت

هواگرد عمودپرواز الکتریکی میدنایت ظرفیت حمل بار 453 کیلوگرم و برد پروازی 160 کیلومتری دارد، اگرچه برای سفرهای کوتاه 32 کیلومتری رفت و برگشت طراحی شده است. به گفته شرکت آرچر ایویشن، میدنایت گزینه ای ایده‌آل برای سفر از فرودگاه به مرکز شهر است و بین سفرها فقط به 10 دقیقه زمان شارژ نیاز دارد.

در حقیقت، آرچر ایویشن نخستین مسیر پروازی eVTOL خود را با همکاری شرکت یونایتد ایرلاینز معرفی کرده است. در این مسیر جابجایی مسافران بین فرودگاه نیوآرک و بخش مرکزی منهتن صورت می گیرد. این بخشی از طرح آرچر ایویشن برای استفاده از زیرساخت های موجود مانند باندهای فرود هلیکوپتر در منهتن برای خدمات‌رسانی اولیه پیش از توسعه زیرساخت های فرودگاهی eVTOL شرکت است.

به گفته آدام گلدستاین، مدیرعامل و بنیانگذار شرکت آرچر، ما زیرساخت های بیشتری را با گذشت زمان ایجاد کرده یا با شرکت های دیگر برای ایجاد زیرساخت های بیشتر همکاری خواهیم کرد. آرچر ایویشن همچنین به دنبال ایجاد مسیر پروازی بین شهرهای میامی و فورت لادردیل است.

طراحی هواگرد عمودپرواز الکتریکی میدنایت با مد نظر قرار دادن ایمنی، پایداری و آلودگی صوتی کم انجام شده است. به گفته آرچر ایویشن، این هواگرد در ارتفاع 2000 پایی پرواز خواهد کرد و میزان سر و صدای ایجاد شده توسط آن روی زمین 1000 برابر کمتر از یک هلیکوپتر است. هواگرد الکتریکی میدنایت دارای 12 پروانه کوچک است و می تواند چهار مسافر و یک خلبان را حمل کند.

آیا 2024 می تواند سال تاکسی هوایی باشد؟

شرکت آرچر ایویشن اعلام کرده است که یک تاسیسات تولیدی را در نزدیکی فرودگاه کاوینگتون در جورجیا، آمریکا خواهد ساخت. به گفته آرچر ایویشن، این تاسیسات ظرفیت تولید 650 هواگرد عمودپرواز الکتریکی در سال را خواهد داشت.

همچنین، آرچر ایویشن به تازگی قراردادی با شرکت گارمین امضا کرده است. گارمین عرشه پرواز یکپارچه شده جی3000 خود را برای هواگرد میدنایت تامین خواهد کرد. افزون بر این، آرچر ایویشن برای تامین باتری های مورد نیاز این هواگرد با شرکت مولی‌سل به توافق رسیده است.

آرچر ایویشن کسب مجوز پرواز در سال 2024 در آمریکا را هدف قرار داده است، اگرچه آغاز خدمات پروازی خود در سال 2025 را برنامه ریزی کرده و در نهایت قصد دارد فعالیت های خود را در سطح جهانی گسترش دهد.

اگر همه چیز طبق برنامه ریزی شرکت های eVTOL پیش برود، 2024 می تواند سال حضور تاکسی های پرنده در آسمان باشد زیرا چندین شرکت اعلام کرده اند که فعالیت های خود را در این سال آغاز می کنند.

به عنوان نمونه، شرکت تاکسی هوایی آلمانی لیلیوم (Lilium) آغاز پروازهای تجاری خود در سال 2024 را برنامه ریزی کرده است. یک شرکت آلمانی دیگر به نام ولوکاپتر (Volocopter) نیز ارائه خدمات خود در پاریس و سنگاپور در همین سال را هدف قرار داده است.

[کد خبر:AJ40372]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب