آینه جم : حدود 2500 نفر معادل 4 درصد جمعیت دانش آموزی استان از تحصیل بازمانده هستند که نشان می دهد با گروه کوچکی روبرو نیستیم و نیاز به هم افزایی و تلاش فراتر از آموزش و پرورش برای بازگرداندن اکثریت این افراد به مدرسه هستیم.

به گزارش آینه جم؛ اصطلاح بازماندگی از تحصیل برای گروه سنی شش تا 17 سال به كار می رود كه یا هرگز به مدرسه نرفته اند یا پس از چند سال با ناملایمات و شرایط زندگی مجبور به ترك محل آموزش و تحصیل شده اند.

بازماندن از تحصیل به دلایل نداشتن اوراق هویتی معتبر، فقر خانواده، كمبود امكانات و نبود اماكن آموزش در مناطق محروم، ازدواج در سنین پایین و تعصب های خانوادگی در ممانعت از حضور دختران در مدرسه رخ می دهد.

كودكانی كه توان تامین هزینه تحصیل را ندارند مجبورند برای تامین مخارج زندگی كار كنند و از درس خواندن منصرف شوند، این كودكان ممكن است در فرایند كسب درآمد طعمه آسیب و سوء استفاده هایی شوند كه به خاطر ضعف مهارت و تجربه قادر به تشخیص آن نیستند.

كارشناسان حوزه اجتماعی معتقد هستند اگرچه چرخه معضلات در جامعه غیرقابل انكار است، اما باید با بهترین برنامه شرایطی مهیا شود كه كودكان بازمانده از تحصیل به چرخه علم آموزی و كسب مهارت بازگردند و در این زمینه تكلیف دولت بسیار سنگین است.

نکته مهم اینجاست که آموزش بخش مهمی از منشور جهانی حقوق كودكان است، چرا كه بازماندن از تحصیل به هر دلیلی می تواند بستری برای افزایش آسیب های اجتماعی باشد.

شناسایی بیش از 2500 دانش آموز بازمانده از تحصیل بوشهر

سرپرست معاونت آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان بوشهر به «خلیج فارس» گفت: امسال 2 هزار و 580 دانش آموز بازمانده از تحصیل شناسایی شده که توانسته ایم 812 نفر از آنها را به مدارس برگردانیم.

آمار علی اکبر بازیار حکایت از این دارد که 21 درصد دانش آموزان بازمانده به مدارس برگشته اند.

بازیار بیشترین بازماندگان از تحصیل را مربوط به مقطع ابتدایی دانست و توضیح داد: در مقطع ابتدایی 1546 بازمانده از تحصیل شناسایی و 725 نفر جذب شده، در متوسطه اول 651 بازمانده و 83 جذب داشته ایم و در متوسطه دوم نیز 383 نفر بازمانده شناسایی و 4 نفر جذب شدند.

وی با بیان اینکه از دهیاران، معتمدین محلی و روحانیون برای تغییر در نگرش خانواده‌ هایی که اجازه تحصیل به فرزندان‌شان را نمی‌دهند، کمک می‌گیریم، تاکید کرد: رفع موانع حضور در مدرسه که بیشتر موانع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، تنها به ‌عهده آموزش‌ و پرورش نیست و سازمان‌های دیگری مانند بهزیستی، وزارت رفاه،‌ کمیته امداد و خیّرین هم باید کمک کنند. امیدواریم، هم‌افزایی بین دستگاهها منجر به ارتقای جذب کودکان بازمانده از تحصیل شود.

[کد خبر:AJ40379]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب