آینه جم: معاون حفاظت و بهره برداری منابع آب شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت: میزان ورودی آب ناشی از بارش‌های اخیر به سد رئیعسلی دلواری ۲۰ میلیون مترمکعب است.

به گزارش آینه جم ؛ عبداللطیف عباسی نژاد در گفت وگو با ایرنا افزود: براین اساس در زمان حاضر میزان ذخیره سد رئیسعلی دلواری به ۳۰۵ میلیون مترمکعب می‌رسد این در حالی است که سال گذشته در این بازه زمانی میزان ذخیره آب پشت سد ۳۲۰ میلیون مترمکعب بوده است.

وی اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد از ۶۹۵ میلیون مترمکعب ظرفیت سد رئیسعلی دلواری کمتر از ۴۳.۸ درصد این ظرفیت پُر و ۵۶.۲ درصد آن خالی است.  

عباسی نژاد ادامه داد: در زمان حاضر آب سد برای آبیاری نخیلات آبپخش باز است و تا ۲ هفته آینده برای آبیاری زمین‌های کشاورزی شبانکاره رهاسازی می شود.

وی یادآور شد: هر چند تاکنون ذخیره سد رئیسعلی دلواری نسبت به میانگین کشوری ۳۵ تا ۳۶ درصد بیشتر است اما با توجه به اینکه پیش بینی مناسبی برای بارش‌های زمستانه وجود ندارد مهمترین اصل در این شرایط برای اینکه در تابستان با مشکل روبرو نشویم صرفه جویی در مصرف آب است.

معاون حفاظت و بهره برداری منابع آب شرکت آب منطقه ای استان بوشهر افزود: با توجه به آغاز سال آبی و زراعی؛ ذخیره آب استان بوشهر در حال مصرف است و اگر این روند کم بارشی ادامه داشته باشد به طور یقین تابستان آینده با مشکل روبرو خواهیم شد.

عباسی نژاد یادآور شد: سالانه بیش از ۲۲۰ میلیون مترمکعب مصرف آب استان از محل سد رئیسعلی دلواری برای بخش کشاورزی، محیط زیست و سایر موارد است و به طور ثابت باید ۷۰ میلیون مترمکعب آب برای پایداری سد ذخیره بماند.

وی با اشاره به اینکه تابستان گذشته ۱۲۵ روز در استان بارندگی نداشته ایم گفت: میانگین بارش سالانه بلند مدت استان بوشهر تا اواسط دهه ۸۰، ۲۵۳ میلی متر بوده است در حالی که طی ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته سالانه ۱۸۰ تا ۲۰۶ میلی متر بارش در استان ثبت شده که نسبت به میانگین بلند مدت کاهش نشان می‌دهد.

[کد خبر:AJ40361]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب