به گزارش آینه جم ؛ با رسانه ای شدن بوشهر به عنوان بندر آزاد تجاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام، دو تن از نمایندگان استان بوشهر در مجلس نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

عبدالکریم جمیری نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی

* فلسفه وجودی مناطق آزاد، ایجاد مناطقی صادرات محور برای استقرار صنایع تولیدی است که با استفاده از منابع و دانش داخلی و خارجی به افزایش تولید، ایجاد ارزش افزوده، ارزآوری و همچنین اشتغال پایدار منجر شود. به طور طبیعی وقتی این اتفاق می‌افتد که ما زیرساخت‌های لازم را داشته باشیم.

* اگر زیرساخت‌های لازم مانند راه آهن، جاده‌های مناسب و بندر با پسکرانه مورد نیاز برای پهلوگیری کشتی‌های بالای ۵۰ هزار تن وجود نداشته باشد، منطقه آزاد به محملی برای رانت‌خواری و واردات کالا‌های غیرضروری تبدیل خواهد شد که هیچ‌گونه سودی برای مردم نخواهد داشت.

*در صورتی مردم استان از منافع منطقه آزاد بهره خواهند برد که زیرساخت مناسب برای آن فراهم شود، ولی با شرایط کنونی چیزی جز خسارت و گرانی دامنگیر مردم نخواهد بود.

* مجوز منطقه آزاد اگر در همین سطح مطرح باشد در ابعاد مختلف در زندگی مردم تأثیر منفی دارد و باعث تورم در حوزه زمین، مسکن و مواد غذایی می‌شود.

*تجارب سایر استان‌ها نشان می‌دهد که اگر نظارت کافی و وافی بر مناطق آزاد وجود نداشته باشد، افراد سودجو با سوءاستفاده از خلأ‌های قانونی و ویژه خواری در حوزه زمین و مسکن سود‌های کلانی را به جیب خواهند زد. مدیران نباید اجازه بدهند این فرصت به تهدید تبدیل شود.

* لایحه ایجاد مناطق آزاد در مجلس سابق به تصویب رسید، ولی شورای نگهبان آن را رد کرد. با اصرار مجلس برای تصویب لایحه، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. نقد و نظر‌هایی درباره چگونگی تصویب این لایحه در مجمع مطرح شده است که باید در جای خود بررسی شود.

*در مجلس نهم وقتی بحث منطقه آزاد مطرح شد، مکاتباتی با دانشگاه‌های استان، استادان صاحب‌نظر حوزه بازرگانی و اقتصاد، اتاق اصناف و بازرگانی، استاندار وقت، رئیس سازمان مناطق آزاد و تعدادی از نمایندگان مجلس که دانش اقتصاد داشتند صورت گرفت، برآورد این بود که ما تجربه خوبی در اجرایی کردن مناطق آزاد نداریم و هیچ کدام از مناطق آزاد به اهداف در نظر گرفته برای آن دست پیدا نکرده‌اند، اما زمینه‌هایی برای رانت خواری و سوءاستفاده سودجویان فراهم شده است.
*اکنون ضعف در قوانین و مقررات، ضعف در زیرساخت‌ها و تجربه مناطق آزاد ناموفق پیش روی ما است، به طور قطع با همراهی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین مناطق آزاد اقدام خواهیم کرد، ولی ضرورت دارد مسئولان برای جلوگیری از  زیان مردم و سوءاستفاده‌ها اقدام عاجل به عمل آورند.
دکتر ابراهیم رضایی؛ نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی

* به طور کلی با منطقه آزاد بوشهر مخالفیم چراکه برخلاف مصالح جامعه و مصالح اکثریت قریب به اتفاق مردم استان و کشور است.      

                                                                           فقط افراد پراشتها از «منطقه آزاد بوشهر» نفع می‌برند/ توسعه اشتغال فریبی بیش نیست

*فقط افراد محدود و مطرود و ثروتمندی از مزایای این منطقه بهره‌مند می‌شوند، این منطقه فقط به نفع یک جمعیت کمتر از یک درصد است که پراشتها هستند و منافع خود را دنبال می‌کنند.

* مناطق آزاد به محلی برای قاچاق و رانت و فساد تبدیل شده‌اند، این مناطق هیچ توفیقی در توسعه تولید نداشته‌اند و محلی برای واردات بی‌رویه و قاچاق شده است.

* احداث منطقه آزاد برای توسعه اشتغال فریبی بیش نیست. با هر شغلی که در این مناطق ایجاد شود، ١٠ شغل از بین خواهد رفت. عدم شفافیت از دیگر ضعف‌های مناطق آزاد است. طبق برخی آمارها سهم این مناطق در صادرات غیرنفتی کمتر از دو درصد است.

*برخی افراد اسپانسر تصویب منطقه آزاد بوشهر هستند. در سفر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به استان بوشهر در مورد معایب مناطق آزاد توضیح دادیم ولی بدون توجه به نظر مردم و با فشار یا هزینه برخی افراد شاهد تصویب آن هستیم.

* منطقه آزاد بوشهر باعث گسترش زمین‌خواری، دلالی، گرانی زمین و مسکن، رانت‌خواری و فساد می‌شود.

[کد خبر:AJ35707]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

طبیعت بهاری مازندران

طبیعت بهاری مازندران

 طبیعت بهاری مازندران

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب