آینه جم: نگاهی به بودجه سال جاری کل کشور، از پیش بینی درآمد 5 هزار و 800 میلیاردتومانی دولت از استان بوشهر حکایت دارد.

به گزارش آینه جم؛ این رقم نسبت به سال گذشته رشد‌‌‌ حد‌‌‌ود‌‌‌ 20 د‌‌‌رصد‌‌‌ی را تجربه می کند که با توجه به محدودیت های درآمدی ناشی از کرونا، می تواند فشار مضاعف بر بخش خصوصی وارد کند، چرا که بخش عمده درآمدزایی استان از مسیر مالیات ها پیش بینی شده است.

در بودجه سال 99، تعهد درآمدی استان بوشهر 5100 میلیاردتومان بوده که طبق پیگیری های «خلیج فارس» تا پایان سال این درآمد بیش از 100 درصد محقق شده است.

امور مالیاتی، رتبه اول درآمدزایی

بررسی «خلیج فارس» نشان می دهد در میان دستگاههای اجرایی که در سال آینده تعهد درآمدی به خزانه دارند، اداره کل امور مالیاتی رتبه نخست را خواهد داشت و متعهد به تامین 5 هزار و 666 میلیاردتومان می باشد. یعنی 93 درصد تعهد استان.

این رقم نسبت به مصوبه بودجه سال قبل، رشد 500 میلیاردتومانی را تجربه می کند. 

همچنین نیروی انتظامی با تعهد 66 میلیارد و 412 میلیون تومانی، در رتبه دوم از نظر درآمدزایی برای خزانه قرار دارد.

ادارات استاندارد، گمرک (صرفا بابت ارائه خدمات و بدون احتساب عوارض گمرکی) و ثبت استاد و املاک رتبه های 3 تا 5 درآمدی را در میان دستگاههای درآمدزا برای خزانه دارند.

سهم استان از درآمدزایی اش چقدر است؟

در شرایطی استان بوشهر متعهد به درآمدزایی 5 هزار و 800 میلیاردتومانی می باشد که سهم آن از اعتبارات عمرانی استانی (تملک دارایی) در بودجه امسال 1200 میلیاردتومان پیش بینی شده است، تقریبا یک پنجم.

قطعا با این سبک بودجه ریزی، عدالت در خصوص استانی نظیر بوشهر محقق نمی شود ولی با توجه به اینکه هنوز برخی ردیف های بودجه ای امسال نهایی نشده، مسئولیت عمده برعهده نمایندگان مجلس است که نشان دهند برای بهبود بودجه استان توانمندی دارند یا از آنها باید بیشتر انتظار حرف درمانی و باید "شود" هایی داشت که انگشت اشاره را به سمت آنها می گیرد.

[کد خبر:AJ35631]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

طبیعت بهاری مازندران

طبیعت بهاری مازندران

 طبیعت بهاری مازندران

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب