آینه جم: فرمانده انتظامی استان از دستگیری یک کلاهبردار اینترنتی که بیش از 6 میلیارد ریال از شهروندان کلاهبرداری کرده بود خبر داد.  

به گززارش آینه جم؛ سردار خلیل واعظی در بیان جزئیات این خبر گفت: با تلاش و اقدامات ویژه افسران سایبری در پلیس فتا شهرستان دشتستان، شخصی که اقدام به تبلیغ فروش ودرج آگهی درسایت دیوار با موضوعاتی نظیر فروش کود شیمایی، سموم کشاورزی،  برنج و غیره با قیمت مناسب و مقدار زیاد را می کرد شناسایی و دستگیر شد.

سردار واعظی عنوان داشت: با مراجعه چند نفر مالباخته به پلیس فتا شهرستان دشتستان در خصوص کلاهبرداری اینترنتی، موضوع به صورت ویژه در دستور کار تیمی از افسران جرایم سایبری قرار گرفته و تحقیقات پلیسی و علمی آغاز شد.

واعظی تصریح کرد: پس از بررسی های فنی توسط تیم کارشناسان پلیس فتا مشخص شد، متهم پس از جلب نظر مشتری اعلام می کرد که در صورت تمایل به خرید و نگهداشت اجناس، می بایست مبلغی بیعانه را به حسابش واریز نماید. در ادامه با موافقت خریدار، سریعا متهم شماره کارت یکی از صاحبان فروشگاه های مختلف سطح استان را برای خریدار ارسال و با واسط قرار دادن حساب مالک فروشگاه به اندازه مبلغ بیعانه واریزی، از فروشگاه خرید می کرد.

فرمانده انتظامی استان بوشهر خاطرنشان کرد: متهم پس از دریافت مبلغ بیعانه دیگر پاسخگوی خریدار نبوده و با این شیوه از آنان کلاهبرداری می کرد.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه متهم از روش های پنهان سازی هویت، مشخصات واقعی خود را از دسترس خارج کرده بود، گفت: با روش های فنی هویت وی شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر شد.

وی گفت: متهم ساکن یکی از شهرستان های استان بوده که دارای حداقل 15 سابقه کیفری قبلی بوده و چندین مرحله توسط پلیس دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شده بود.

سردار واعظی تاکید کرد: پس از بازرسی از محل اختفاء متهم، دو دستگاه رایانه ثابت و لپ تاپ و چند دستگاه گوشی تلفن همراه هوشمند و ساده و چندین قطعه سیم کارت که در ارتکاب جرم از آنها استفاده می کرد، به همراه دو دستگاه خودرو سواری 206 و جک s5، یک قبضه سلاح شکاری وینچستر و یک قبضه سلاح جنگی و 34 فشنگ کشف شد.

وی با بیان اینکه متهم حین بازجویی تاکنون به مبلغ 6 میلیارد ریال کلاهبرداری اینترنتی اعتراف کرده، افزود: 21 حساب بانکی مربوط به نامبرده و افراد مرتبط با وی با هماهنگی مرجع قضائی مسدود شد که با توجه به مدارک و شواهد موجود و استخراج شماره کارت های متعدد از مخفیگاه متهم، احتمال افزایش تعداد مالبختگان از سراسر کشور با  حجم مالی کلاهبرداری های بیشتر وجود دارد.

سردار واعظی با توصیه به شهروندان در راستای  پیشگیری از متضرر شدن در کلاهبرداری اینترنتی تاکید کرد: در هنگام انجام فعالیت های اقتصادی اینترنتی،کاربران از رمز دوم یکبار مصرف یا پویا استفاده کنید. قبل از رویت و تحویل کالا و اجناس مورد معامله در فضای مجازی،از پرداخت هر وجهی تحت عناوین بیعانه و پیش پرداخت خودداری کنید.

وی خاطرنشان کرد: به تبلیغات فروش کالاها و اجناس یا ارایه خدمات با هزینه پایین به عنوان یک فرصت اقتصادی نگاه نکرده و حتما به این موضوع شک کرده و با مطالعه کامل و توجه به توصیه های پلیس فتا که از طریق رسانه ها در طول سال بصورت مستمر اعلام می گردد توجه کنید.

فرمانده انتظامی استان تاکید کرد: کاربران هوشیاری لازم را داشته باشند و صرفا به علت اینکه فروشنده اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب بانکی خود را ارایه کرد، دلیل کافی برای اعتماد ما به فروشنده نیست و ممکن است این اطلاعات ارایه شده متعلق به فروشنده نباشد و از سایت یا فروشگاه اینترنتی خرید نمایید که سابقه خرید از آن برای خودشان یا بستگان و دوستان نزدیک به صورت ایمن صورت گرفته باشد.

[کد خبر:AJ32620]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

طبیعت بهاری مازندران

طبیعت بهاری مازندران

 طبیعت بهاری مازندران

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب