0000140108200005_PhotoN.jpg

آینه جم/مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر گفت: شهرداری‌های خورموج و بوشهر به تعهدات خود پایبند بودند و سهم نیم‌درصدی به کتابخانه‌های عمومی این استان را پرداخت کرده‌اند ولی در سایر شهرهای دیگر همچنان با کم‌کاری شهرداری‌ها در پرداخت سهم نیم‌درصدی مواجه هستیم.

به گزارش آینه جم ، حیدر راهب ظهر امروز به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: هفته کتاب نقطه عطفی برای پرداختن به کتاب وکتابخوانی است و برنامه‌های مربوط به کتاب به طور مستمر در استان انجام می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با بیان اینکه در تلاش هستیم گفتگو بین نسلی و تعاملی در کتابخانه‌ها رقم بخورد، افزود: کتابخانه‌ها محلی برای گفتگو و آموزش هستند و از نگاه سنتی که نسبت به کتابخانه‌‌ها وجود دارد باید عبور کرد و کتابخانه‌ها در واقع یک فرهنگسرا هستند.

راهب بیان داشت: ۷۶ کتابخانه در سطح استان داریم که ۶۶ کتابخانه تحت مدیریت کتابخانه‌‌های استان می‌باشد و و ۱۰ مورد نیز با همکاری سایر دستگاه‌ها مدیریت می‌شود.

وی افزود: کتابخانه‌ها بعد از مدارس و مساجد بزرگ ترین و مهم ترین محل برنامه‌های فرهنگی محسوب می‌شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با بیان اینکه ۱۳۷ نفر نیرو به عنوان افسران آگاهی هستند در جامعه خدمت می کنند، عنوان داشت: سرانه فضا کتابخانه عمومی استان بوشهر ۲.۱ متر مربع برای هر ۱۰۰ نفر و این در حالی است که استاندارد این حوزه ۴ متر مربع تعیین شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر با اشاره به اینکه از سال گذشته تاکنون۳۱۰ هزار کتاب به امانت رفته است که مدت مشابه سال قبل ۱۵۷ هزار جلد کتاب به امانت رفته بود افزود: ۴۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند که ۶۰ درصد آنان کودکان هستند. در زمینه منابع نیز ۸ درصد رشد داشته‌ایم و آمار مخازن نگهداری کتاب از ۹۶۰ هزار کتاب به یک میلیون و ۲۰۰ رسیده است.

وی تصریح کرد: در چهار شهر استان که عبارت اند از چاه مبارک، بادوله ، دوراهک و بوشکان کتابخانه وجود ندارد و پروژه ساختمانی کتابخانه شهر دوراهک ۶۰ درصد پیشرفت داشته است که یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است است و پروژه کتابخانه آبدان و دویره با ۶۰ درصد پیشرفت امیدواریم در آینده‌‌ای نزدیک به بهره برداری برسند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر در ادامه به وضعیت پرداخت سهم نیم‌درصدی شهرداری‌های به کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر اشاره و خاطر نشان کرد: شهرداری‌های خورموج و بوشهر به تعهدات خود پایبند بودند اما شهرداری‌های عسلویه و برازجان در این حوزه هیچ پولی پرداخت نکرده‌اند. در شهر برازجان برای هزینه‌های جاری با مشکل روبه‌رو شده‌ایم.

وی بیان داشت: استان بوشهر از معدود استان‌هایی است که دارای کتابخانه مرکزی نیست و این موضوع مورد تاکید مسئولان فرهنگی استان می باشد. امیدواریم در مجتمع 9 دی کتابخانه مرکزی را راه اندازی شود.

راهب اضافه کرد: سالن های خصوصی کتابخوانی در شهر بوشهر تماما غیر مجاز‌اند و ما میتوانیم آن‌ها را تعطیل کنیم اما در مرکز استان فقط یک کتابخانه استاندارد وجود دارد.

[کد خبر:AJ40339]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب