000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000download.jpg

 

 

آینه جم؛ وحید ایاز: 
یکی از رسوم بسیار زیبای ما جمی ها از زمان های قدیم تا به حال ,مراسم مقابله است که در اصطلاح محلی به آن قرآن خوانی می گوییم.از آنجایی که در زمان های قدیم خیلی از افراد سواد نداشتند برای اجرای این مراسم قبل از فرا رسیدن ماه مبارک رمضان با فردی که از سواد قرآنی خوبی برخوردار بود هماهنگی کرده که در این سی شب ماه مبارک, سر مجلس و به اصطلاح ملای آنها باشد.مجلس قرآن خوانی به دلایل بسیار ظریف و زیبایی در خانه ها برگزار می شود.
ملا،معمولا در طول این ماه, افطاری را میهمان خانه ی صاحب مجلس بود و گاها اتفاقا می افتاد, بعضی از اعیان و اشراف یا کدخدا ها دو ملای قرآن خوان می گرفتند. این مجلس حدودا یک ساعت پس از افطاری شروع می شود. در این مجلس که توسط ملا آغاز می شود، حاضران به ترتیب سن بعد از ملا و گرداگرد مجلس می نشینند و معمولا در طول این سی شب جای افراد هم ثابت است.ملا نسبت به بقیه تعداد بیشتری صفحه ی قرآن را قرائت می کرد و بقیه هر کدام به میزان درست خواندن ,صفحات کمتری می خواندند واینکه چند آیه هم بخوانند توسط ملا تعیین می شد.
در قدیم ملاها در مجالس بسیار سختگیر بودند و کوچکترین اشتباه در قرائت را با صدای بلند به شخص تذکر می دادند.یکی از رسوم زیبا در مجلس مقابله اینست که شخصی که شروع کننده آیات آغازین سوره های یاسین.الرحمان و توحید است باید شیرینی بدهد. در گذشته ها معمولا این شیرینی به حسب فصل سال لقمه قاضی یا نان شیرین، کلوچه و یا شربت آبلیمو  بود که در شب بعد به مجلس آورده می شد..در سه شبی که متعلق به شهادت مولا علی ع بود به علت شرکت در روضه خوانی جلسه مقابله تعطیل می شد.
در شب بیست سوم که شب قدر است مجلس با طول و تفصیل بیشتری برگزار می شود.یکی از دعاهایی که در این شب خوانده می شود دعای جوشن کبیر است.در هنگامی که همه با هم ذکر شریف الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب تکرار می کنند, رسم داشتند,شخصی تسبیح در ظرف آبی که جلوش بود می چرخاند و بعد از اتمام دعا برای تبرک از آن آب می نوشیدند.
همچنین یکی دیگر از دعاهای دیگری که در این شب می خوانند دعای قرآن است که معمولا افراد در حین خواندن این دعا قرآن بر سرمی گرفتند و یکی از صفحات قرآن را با دست می گرفتند و نیتی در دل می کردند و پس از اتمام این دعا ملا جواب استخاره و نیت آنها را می گفت.در این شب همه افراد حاضر سحری را میهمان صاحب مجلس هستند.
.همچنین از دیگر رسومی که شب های ماه مبارک رمضان در بعضی از خانواده ها بود,رسم برگزاری نماز جماعت برای بچه ها بود ,بدین ترتیب که ملا بچه ها را پشت سر یکی از بچه ها به صف نماز می ایستاند و طریقه صحیح خواندن نماز را را به بچه ها آموزش می داد.وحید ایاز اردیبهشت ماه۱۴۰۰
[کد خبر:AJ35622]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

طبیعت بهاری مازندران

طبیعت بهاری مازندران

 طبیعت بهاری مازندران

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب