8650777_5754.jpg

 

 

 

 آینه جم؛  احمد خواجه حسنی

روز گذشته جناب دکتر سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی، پایتخت اقتصادی و انرژی (بوشهر)، مطلبی را در فضای مجازی منتشر فرمودند که موجی از تأسف و تألم جمعی را با خود به همراه داشت و نگارنده را بر آن داشت تا ضمن عرض خدا قوّت، تشکر و قدردانی از زحمات دبیر محترم ستاد مقابله با کرونای استان و همکاران ارجمندشان ، در این زمینه نکاتی را به رشته تحریر درآورم.

✓  واقعيت اين است كه بدون مشاركت جامعه بسياري از برنامه هاي حوزه سلامت اثر بخشی مطلوب را نخواهند داشت، لیکن مشارکت اجتماعی را بایسته است با اقتضای جمیع شرایط موجود به نحوی جامعه پسند انعکاس داد.
در جامعه ارتباطی و اطلاعاتی کنونی شاهد بروز جامعه ای برخط (آنلاین) در قالب شبکه های اجتماعی به عنوان پل ارتباطی برای تاثیر گذاری بر افکار عمومی هستیم که به رسانه ای قابل دسترس و فراگیر بدل شده است.
ایشان در یادداشتی که رسانه ای فرمودند (نقل به مضمون) از خیرین و نیک اندیشان به جهت تأمین مواد غذایی بیمارستان ها از جمله آب معدنی-مرغ-برنج و گوشت (نذر سلامت) استمداد طلبیدند.
حسب مفاد سند چشم انداز سال ۱۴٠۴ کشور ،جامعه‌ي آرماني به نحوی ترسيم شده که مي‌بايست از حداكثر سلامت عمومی و سهولت دسترسی به خدمات بهداشتی برخوردار باشیم حال ما را چه شده است که به نذر سلامت به جهت تأمین مایحتاج غذایی بیمارستانی در استان زرخیز بوشهر رسیده ایم و چرا با گذشت بیش از چهار دهه در شرایطی قرار داریم که واپسگرایی پیشه کنیم؟

علی ایحال، باورمندم انتشار پست یاد شده فراتر از یک درخواست همکاری و رأساً سندی دال بر تائید فلاکت استان بوشهر می باشد.
استانی که با وجود در اختیار داشتن ذخایر غنی هیدروکروبوری بالاترین نقش در پیشرفت و توسعه و بالاترین درآمد را برای کشور دارد و شگفتا که شوربختانه کمترین سهم از این درآمدها به خودش برمی گردد.
از میزبانی صنایع بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی در یتیم خانه ای بنام بوشهر، نه تنها در تأمین غذای بیمارستانی درمانده ایم که با چالش های موضوعی دیگری نیز مواجهیم به عنوان مثال : مطابق آمارهای موجود سرانه تخت های بیمارستانی در استان بوشهر کمتر از دو پنجم میانگین جهانی و دو سوم میانگین کشوری است و این نارسائی های بهداشتی و درمانی در نوع خود نیاز به تأمل و تعمق دارد.
استان زر خیزی که هماره در توزیع عادلانه بودجه‌های استانی محروم و مظلوم واقع شده است.
نیک آگاهیم که در فرازهای متعددی از نامه امام علی (ع) به مالک اشتر به نقش حاکم اسلامی در برقراری عدالت، توجه و اهتمام عام در برابر خاص تاکید گردیده است.
(چيزي مانند عدالت سرزمينها را آباد نمي سازد) – اميرالمومنين (ع)
محل سؤال است، مفروض بر اینکه طرح معکوس درآمد سرانه در جریان باشد چه فاجعه ای برای استان رقم می خورد ؟
به هر روی، بس بعید می نماید که جناب دکتر کشمیری از تبعات منفی اجتماعی این استراتژی مدد خواهی بی اطلاع باشند!.
در شرایط حاکم بر اقتصاد کشور که کسر قابل توجهی از مردم دغدغه معیشتی دارند و معدودی از جامعه در تأمین حداقل های معیشتی درمانده اند، با توجه به شروع و گستره پیک چهارم کرونا ، سوء سیاست گذاری و رخداد فاجعه انسانی، جامعه در شرایط شیزوفرنیک یأس و نا امیدی به سر می برد و اتخاذ چنین تدبیری از جانب دبیر محترم ستاد مقابله با کرونا به مثابه فراخوان فرمانده ای می ماند که وسط میدان جنگ نیروها را به خط کرده و به ایشان اطلاع می دهند بدانید و آگاه باشید که از تأمین حداقل مایحتاج اولیه تغذیه ای درمانده ایم آن هم در وضعیتی که شاخص امید به زندگی در استان بوشهر بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن و با بهره‌گیری از داده‌های ثبتی کمتر از میانگین کشوری است.
همگان آگاهند که ضعف سيستم بهداشت و درمان سلامت عمومی جامعه را با چالش های دهشتناکی مواجه خواهد کرد.
مأموریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، تأمين سلامت همه جانبه جسمي، رواني، اجتماعی و معنوی آحاد جمعيت ساكن در پهنه جغرافيايي جمهوري اسلامي با اولویت مناطق کم برخوردار است و این در حالی است که امروزه روز نظام سلامت جولانگاه کشمکش های حزبی و جناحی شده است و سیاسی کاری وجه غالب موضوعات پیرامونی است.

یحتمل به یاد دارید که سال گذشته نیز در راستای کمبود تجهیزات و اقلام پزشکی بیمارستان ها، به مردم جهت تأمین کمبودها رجوع شد.

علی ایحال از جمله دلایل رخداد این اتفاق، عدم هماهنگی مابین مدیران دولتی در استان، ضعف مفرط و ناتوانی مدیران در ارتباط گیری و تعامل با مدیران ارشد کشوری و به اغلب احتمال ترجیح محله گرایی در مجمع نمایندگان استان می باشد.
در این رابطه نگارنده در یادداشتی تحت عنوان (نگرش استانی ضرورتی راهبردی) بر این مهم اشاره داشتم.

امید است پیرو منوّیات مقام معظم رهبری در خصوص توزیع عادلانه خدمات درمانی و بهداشتی در سطح کشور نهایتاً توازن و تعادلی در شاخص‌های توزیع عادلانه بودجه استان‌ها فراهم گردد و مردم استان بوشهر در این زمینه محول الحال گردند.

 

 

* اتحاد خبر 

[کد خبر:AJ35515]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

طبیعت بهاری مازندران

طبیعت بهاری مازندران

 طبیعت بهاری مازندران

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب