جدیدترین ها از استان بوشهر

ویژه ها

تعطیلی ادارات در هفته آینده

      آینه جم؛   رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: اصل بر این است که...

جدیدترین خبرها از تولید و قیمت ۷ واکسن پیشتاز در زمینه کرونا

         آینه جم؛  بحران جهانی کرونا موجب شده دهها پروژه تولید واکسن...

هشت ماه تا شعار معیشت

  آینه جم: حسین دهقان زاده* در شرایطی که ۸ ماه به موعد انتخابات ریاست جمهوری سال...

در تمنای زندگی؛ اقبال ما كي مي رسد؟

        آینه جم؛  سجادبهزادي * قرن ۱۳ شمسی هم رو به پایان است.در این قرن...

ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاههای علوم پزشکی از فردا

      آینه جم:  ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاههای علوم پزشکی از ساعت ۹ صبح...

آگهي استخدام بانك تجارت/ مهلت ثبت نام تا دهم مرداد +جزئیات

      آینه جم:  آگهي استخدام بانك تجارت بانک تجارت با استعانت از خداوند...

زندگی نجیبانه و مرگ ناعادلانه طبقه فرودست با کرونا

    آینه جم ؛  سجاد بهزادی*   گاردین چندی پیش یادداشتی منتشر کرد  "اگر چه...

حکم مراجع تقیلد برای روزه در ایام شیوع ویروس کرونا

      آینه جم:    یکی از موضوعاتی که این روزها در آستانه فرا رسیدن ماه...

با حضور وزیر بهداشت در جم؛ ۷ پروژه بهداشتی و درمانی استان بوشهر به بهره‌برداری رسید

آینه جم: هم‌زمان با ایام‌الله دهه مبارک فجر و در سفر یک‌روزه وزیر بهداشت به...

جزییات بیمه تکمیلی فرهنگیان+ هزینه پرداختی

  آینه جم : بر این اساس در راستای بهبود وضعیت درمانی فرهنگیان کلیه هزینه‌های...

پیگیری یک سوژه؛ماجرای عجیب قرص‌های مخفی در کیک‌ دانش‌آموزان چیست؟+ تصاویر

      آینه جم:  برخی مسئولان معتقدند با توجه به آلوده شدن کیک‌ها در...

0033.gif

جدیدترین ها از ایران و جهان

000000000000000000000000000000000000000000000000000000079278_479.jpg

 

 

آینه جم: سخنگوی وزارت بهداشت در مورد جزئیات طرح جدید این وزارتخانه در زمینه کنترل همه ایرانیان برای پیشگیری از ویروس کرونا توضحیاتی ارائه داد.

به گزارش آینه جم ؛ دکتر کیانوش جهانپور با بیان اینکه الان وضعیت به گونه ای است که افراد مشکوک یا مبتلا به کرونا به بیمارستان ها مراجعه می کنند، گفت: در طرح جدید قبل از اینکه بیمار به بیمارستان مراجعه کند ما به سراغ وی می رویم.

وی ادامه داد: در طرح جدید پوشش برای 80 میلیون نفر در نظر گرفته شده و هم اکنون نیز به صورت پایلوت در 5 استان کشور در حال اجراست و به زودی در تمامی کشور نیز عملیاتی می شود.

وی در توضیح روش اجرایی این طرح گفت: در ابتدا افرادی که فکر می کنند علائم بیماری دارند با مراجعه به سایت salamat.gov.ir تمامی مشخصات و علائم بیماری خود را وارد می کنند. دراین مرحله با بررسی داده هایی که فرد اعلام کرده است اگر مورد جدی وجود نداشته باشد راهنمایی هایی به بیمار داده می شود و به وی اعلام می شود در صورت بروز چه علائمی دوباره مراجعه کند.

دکتر جهان پور ادامه داد: اگر علائمی که فرد اعلام کرده است نیاز به بررسی و معاینه داشته باشد مریض به نزدیکترین مرکز بهداشت که برای همین منظورمشخص شده است ارجاع داده می شود.

وی ادامه داد: درمراکز بهداشت فرد بیمار با تب سنج و بررسی میزان اکسیژن خون و معاینات بالینی مورد بررسی دقیق تر توسط پزشک قرار می گیرد. در این مرحله اگر فرد مشکل خاصی نداشته باشد به منزل رفته ولی شماره تلفن و آدرس از وی اخذ شده و روزانه توسط پزشک مرکز که وی را معاینه کرده است با وی تماس گرفته شده وضعیت سلامتی وی رصد می شود.

اگر در این هنگام بیمار احساس کند که حالش بهبود نیافته و یا بدتر شده اقدامات درمانی تکمیلی برای وی آغاز می شود.

دکتر جهانپور در ادامه گفت: اگر فرد مراجعه کننده به مراکز بهداشت در مرحله اول بررسی پزشک مشکوک تلقی شود فورا به مراکز درمانی بیمارستانی ارجاع داده شده و در بیمارستان نیز با آزمایش های لازم و همچنین سی تی اسکن ابتلاء فرد به کرونا تایید یا رد می شود. اگر هم ابتلاء قطعی تشخیص داده شود اقدامات درمانی برای وی آغاز می شود.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت با اجرای این روش کلیه افرادی که احساس بیماری دارند می توانند بدون اینکه مراجعه اولیه به بیمارستان هایی که آلوده به ویروس هستند داشته باشند مورد پالایش قرار گرفته و در صورت نیاز به درمان کرونا وارد چرخه بیمارستان ها می شوند.

دکتر جهانپور ادامه داد: تجربه این روش در استان های درگیر نشان از موثر بودن طرح و خلوت شدن بیمارستان ها از افرادی که هر روزه به این مراکز مراجعه می کنند داشته است زیرا فرد ممکن است دچار یک سرما خوردگی یا آنفولانزا بوده و با استرس اینکه بیماری کرونا را گرفته به بیمارستان هایی که افراد مبتلا به کرونا در آن بستری هستند مراجعه کند و ریسک آلوده شدن به این ویروس را در خود بالا ببرد.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه اجرای این طرح نیازمند بسیج امکانات و نیروی انسانی است گفت: هم اکنون اجرای این طرح در بسیاری از استان ها در حال انجام است که با تکمیل نیرو و تجهیزات تا چند روز آینده اجرای آن در تمامی استان ها کاملا عملیاتی خواهد شد.

وی در مورد زمان اجرای این طرح در استان تهران که هم اکنون بالاترین میزان ابتلای ویروس کرونا را دارد گفت: این طرح در تهران نیز اجرایی شده و در این راستا تاکنون 60 مرکز بهداشتی راه اندازی شده ولی این تعداد کافی نیست و باید پایگاه های بیشتری را اضافه کنیم.

جزئیات طرح وزارت بهداشت برای کنترل ویروس کرونا / در صورت مشکوک بودن به کرونا این اقدامات را انجام دهید

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت این طرح به نمایندگان سازمان بهداشت جهانی که به ایران سفر کرده بود معرفی شد و مورد تحسین آنها نیز قرار گرفته است.

باید میزان مشارکت مردم  بالاتر برود

جهانپور با انتقاد از افرادی که به رغم تمامی توصیه ها باز هم بدون اضطرار از خانه خارج می شوند گفت: اجرای موفق کنترل و از بین بردن ویروس کرونا نیازمند رعایت نکات بهداشت فردی و همکاری مردم است این موارد 80 درصد موفقیت را تشکیل می دهند و 20 درصد دیگر نیز نیازمند اقدامات مداخله گرانه در مراکز درمانی است.

پیک بیماری تا دو هفته دیگر؛ کاهش تردد کلید قطع رنجیره بیماری است

وی که با خبرنگار عصر ایران گفت و گو می کرد با بیان اینکه پیش بینی می کنیم تا دو هفته آینده به پیک این بیماری وارد شویم و روند آن افزایشی شود گفت: مشارکت مردم و کاهش تردد کلید اصلی قطع زنجیره بیماری است اگر بتوانیم 75 درصد مراودات را کاهش دهیم آن وقت ظرف 1 هفته تا 10 روز وارد فاز کاهش شده و روند ابتلا رو به نزول خواهد رفت. البته هم اکنون 30 و در برخی از نقاط تا 40 درصد مراودات کاهش یافته ولی هنوز کم است.

از امروز 2 آمار در زمینه ویروس کرونا ارائه می شود

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه از امروز 2 آمار در زمینه ویروس کرونا به مردم ارائه می شود گفت: آمار اول مطابق روال همیشه در زمینه تعداد افراد مبتلا، بهبود یافته و فوت شده ناشی از ویروس کرونا است و آمار دوم که عصر هر روز ارائه می شود در زمینه میزان مشارکت مردم در طرح جدید و تعداد افرادی که به سایت بیماری کرونا مراجعه کرده و در مراکز بهداشت و یا بیمارستان ها خدمات پزشکی دریافت کرده اند می باشد.

                                      نیازمند مراکزی برای دوره نقاهت بیماران کرونایی هستیم

دکتر جهانپور با اشاره به اینکه بیمارانی که مبتلا به کرونا هستند پس از بهبودی تا چند روز همچنان می تواند این بیماری را به افراد دیگر منتقل کرده و ناقل باشند گفت: تخت های بیمارستانی برای ارائه خدمات به بیماران بسیار باارزش هستند و لذا بیماری که حالش بهبود یافته باید سریع ترخیص شده تا فرد دیگری امکان استفاده از خدمات را داشته باشد اما اکنون نیازمند مراکزی هستیم تا بیمارانی که حالشان خوب شده ولی همچنان می توانند تا چند روز ناقل باشند را در آنجا نگهداری کنیم که در این زمینه نیازمند مراکزی مانند سوله های ورزشی هستیم تا با تجهیز این مکان ها اینگونه بیماران را در آنجا نگهداری کنیم.

ویروس کرونا با گرم شدن هوا از بین می رود؟

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که با گرم شدن هوا ویروس کرونا از بین می رود یا خیر گفت: بهترین جواب برای این سؤال این است که بگوییم هنوز هیچکس این موضوع را نمی داند زیرا تحقیقات به صورت علمی در این زمینه روی آن نشده است.

عصر ایران

[کد خبر:AJ31937]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه