000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000download.jpg

 
 
 
آینه جم :مهرداد جشنی پور ؛
 
  نگاهی گذرا بر کارکرد شورا و شهرداری بندر بوشهر طی حدود سه سال و دو ماه گذشته نشان می دهد که در کنار شعارها و وعده های واتس آپی و اینستاگرامی اعضای شورای شهر و عدم حرف شنوی ارکان مدیرتی شهرداری از مصوبات این شورا، نه تنها اتفاق مثبتی برای کالبد شهری روی نداد ، حتی کار به جاهای نازلی نیز رسیده که معدود مخازن نگهداری زباله ها نیز از این کوچه به آن کوچه به سرقت می رود.
 

اگر بدون تعارف به جلسات شورای شهر بوشهر که روزهای یک شنبه با حضور مردم و شهرداران وقت و روزهای سه شنبه برای بررسی لوایح شکل می گرفت نگاه کارشناسی انجام شود بدون شک به جزء شعارهایی که بخشی از آن سر از شبکه های اجتماعی در می اورد و مصوباتش حتی پس از تایید کمیته انطباق فرمانداری در برخی اتاق های شورا و شهرداری خاک می خورد، چیزی به مردم نمی رسید.

 

طی این سه سال گذشته ، شهرداری کمبود منابع مالی و این اواخر ورود کرونای منحوس را مهمترین الترناتیو برای هر گونه فعالیتی بیان می کرد و شورای شهر به جای استفاده از اهرم های نظارتی ، در آتش اختلافات داخلی می سوخت تا در مجموع بوی نامطبوع این اختلافات ، دیده مردم شهر بوشهر را غبار آلود کند که مقصر این داستان کیست ؟ شهرداری ، شورای شهر یا خودشان که نتیجه انتخابشان را می بینند.

 

تغییرات پی در پی در ساختار مدیریت شهرداری بندر بوشهر که از شهردار تا معاونین و روسای سازمان ها و حتی کارشناسان بخش های مختلف را به شکل سریالی در بر گرفت فرصتی برای خلق ایده در راستای داشتن شهری توسعه گرا را از مردم سلب کرد تا نتایج غم بار آن به شکل بازداشت 26 عضو شورا و شهرداری خود را نشان داد.

 

البته نمی توان به درستی اعلام کرد که انتصابات و عزل های وسیعی که طی سه سال گذشته در شهراری بندر بوشهر اتفاق افتاده محصول نظرات اعضای شورا بوده و یا نگاه ترمیمی شهرداران و سرپرستان شهرداری اما هر کدام که باشد نتایج آن ، توسعه و پیشرفت شهری را به دنبال نداشته است.

 

هر چند بر اساس قانون ، این امکان برای شهردار و سرپرست شهرداری وجود دارد که بدون اطلاع اعضای شورای شهر، مدیران زیر مجموعه خود را تغیر دهند و همان قانون هیچ حقی به اعضای شورای شهر برای دخالت در انتصاب و عزل ها را در شهرداری نمی دهد اما وفتی قرار است بی قانونی حاکم شود ، هر نوع انتصاب و عزلی نیز می تواند با دخالت شورانشیان انجام شود که البته مختص بوشهر و شهرداری و شورای شهرش نیست.

 

ای کاش شورای شهر بوشهر که عمدتا از جوانانی تحصیل کرده و دهه شصتی شکل گرفته بود با پرهیز از اختلافات درونی ، در ابعاد نظارتی بر روی عملکرد مدیران شهرداری نظارت لازم به خرج می داد تا اگر در روند فعالیت این مدیران ، تخلفی شکل می گرفت واکنش های قانونی را دنبال می کرد و خود نیز اسیر حواشی مالی نمی شد.

 

اینک بوشهر این ستاره خلیج فارس، این مرکز استانی که پایتخت انرژی ایران پسوند نامش و در کشور با مردمی متواضع و مهمان نواز شهره است ، در آستانه انحلال شوراتی شهر که همان پارلمان محلی است، قرار دارد .  علی پولادی ریشهری با هشت هزار و  390رای، به عنوان اولین عضو علی البدل ، بیانیه در فضای مجازی می دهد و می گوید شهر بوشهر را برخاسته از تخلف دانسته که با تکیه بر زر و زور و تزویر شکل گرفته و فرآیند انتخابات آن با تخلفات گسترده، نادیده گرفتن قانون و بی‌توجهی به مبانی اولیه حقوق شهروندان همراه بوده است. زهرا رضایی هفت هزار و 451 رای و حیدر رفاهی با شش هزار و 931 رای از دیگر اعضاء علی البدل شورا هستند که در فضای مجازی و در مقابل سوالات مردم اعلام کرده اند که برای ورود به شورای شهر برنامه ای ندارند و صدرالله محمدی باغملایی با هفت هزار و 638 رای متاسفانه به دیار باقی شتافت . داریوش پوربهی با هشت هزار و 81 رای و رباب عبیدی با هشت هزار و 88 رای موضعشان برای ورود به شورای شهر را هنوز اعلام نکرده اند.
 
با این  وصف اگر  پوربهی و عبیدی هم نظرشان برای ورود به شورای شهر مثبت باشد، به دلیل نرسیدن به حد نصاب این شورا کامل نمی شود و راهی به جزء انحلال وجود نخواهد داشت که البته در نوع خودش می تواند برای دولت مستقر ، استانداری و فرمانداری بوشهر به عنوان یک کارنامه ضعیف در این بخش ثبت گردد مگر این که پولادی ریشهری بیانیه اش را پس بگیرد که آن هم بعید است./سوک 
[کد خبر:AJ33995]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جدیدترین مطالب