00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000index.jpg

 

 

آینه جم: سجادبهزادی*


در گذار از سنت به مدرنیته و دل نگراني هاي اين روزهاي جامعه ایرانی، بنظر می رسد هر كدام از ما بیش از هر زمان تنهاييم.


به باور نويسنده اگر چه یک انسان مدرن در جامعه كنوني همچنان با رنج‌هایی مثل «تضاد»، «تناقض» و «تعارض» روبرو است اما همين انسان از درد ورنج سالهاي تاريك بي نوايي عبور كرده است واهنگ مدرنيته تحولات ساختاري را براي رفاه او فراهم كرده است.ولي با اين حال طعم تلخ تنهايي همچنان مردمان ملل هاي عقب مانده را رها نكرده است.امروز سایه شوم فقر، بیکاری و آسیبهای اجتماعی بیش از هر دستاورد صنعتی و اقتصادی بر گرده مردم ما احساس می شود. اعتیاد، طلاق و ناهنجاریهای اجتماعی، نه تنها در این مدت کنترل نشده اند که با افزایش نگران کننده ای نیز همراه بوده اند.


آمارها مي گويد امروزه جامعه ایرانی در دو پدیده مختلف تنهاترین وحتی تلخ ترین دوران خود را سپری می کند.


یک: تنهایی در تجرد
در یکی دو دهه اخیر، تغییر سبک زندگی ومشكلات معيشتي سبب شده است که بسیاری از جوانان جامعه ايران به سوی «تجرد قطعی» کشیده شوند. "یک و نیم میلیون نفر در آستانه تجرد قطعی" آماري است كه اخيرا يكي از نمايندگان مجلس مطرح كرد.قاصی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: "ما امروز ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج داریم که متأسفانه نزديک به یک و نیم میلیون نفر آنها در آستانه تجرد قطعی قرار دارند." به گفته مرکز آمار ایران، دهه شصتی ها بیشترین سهم از جمعیت کشور را دارند و یک سوم مردهای دهه شصتی و ۱۹ درصد زنان این دهه هنوز ازدواج نکرده اند.چقدر ما تنهاييم ؛چرا ما تنهاييم؟


دوم: تنهایی در تاهل
گفته مي شود در جهان امروز معیار توسعه دیگر آسفالت خیابان ها ، برج های عظيم و كارخانه ها نيست و اگر مردم سرزمینی چنین معیارهایی را عامل توسعه خود می دانند نشانگر آن است که هنور با مفهوم توسعه فاصله داشته و به این زودی ها به توسعه و پیشرفت نخواهند رسید. میزان توسعه یافتگی یک جامعه در جهان امروز را مثلا باید از وضعیت زنان دانست.مسائلی مانند خشونت خانگی علیه زنان، سن ازدواج، فرصت های اشتغال، نگاه مردان به جنسیت و زنانگی از عوامل مهم توسعه یا عدم توسعه یک کشور است.
در سال ۷۷ در کنار ثبت هر هزار ازدواج ۸۰ مورد طلاق در ایران صورت گرفته است. ۲۰ سال بعد یعنی در سال ۹۷، این عدد حدود چهار برابر شد و به ۳۱۸ مورد طلاق در هر هزار ازدواج رسید. شواهد نشان مي دهد كه بنظر مي رسد ،آمار اين بحران در سال 98 رشد بيشتري نيز داشته است.


در آمار ديگري كه روزنامه جوان منتشر كرده است گفته مي شود یک‌سوم از نوزادان ایرانی سقط جنین می‌شوند.


طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، هر روز هزار جنین در کشور توسط والدین کشته می‌شود که تنها حدود ۱۰ مورد آن قانونی است. به عبارتي با توجه به آمار ۱۸ هزار فوتی تصادفات سالانه ۲۰ برابر بیشتر از فوتی‌های ناشی از سوانح رانندگی، سقط جنین داریم.چقدر ما تنهاييم؛چرا ما تنهاييم؟


حالا مانده است كه شما تورم را به تنهایی اضافه کنید.مرکز آمار ايران گزارش داده است ایران چهارمین کشور پر تورم جهان شده است. معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار اعلام کرد "قیمت ۴۷۵ کالا با توجه به نرخ تورم، با سرعت متوسط ۲۶درصد در حال صعود است که این عدد، ما را در لیست ۴ کشور پرتورم جهان قرار می‌دهد."


اين آمارها كه همگي از سوي مراكز و مراجعه رسمي داخلي منتشر شده است چه پيامي را مي خواهد به ما برساند؟

 

* دانش آموخته دکتری جامعه شناسی سياسي

[کد خبر:AJ33382]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

0 # یوم الباهله 1399-05-24 10:59
سلام خدمت جناب بهزادی
چند نکته اساسی قابل ذکر است که در نوشته های شما تضاد دارد که متذکر می گردم؟
مگر آغاز مدرنیته کی بوده که ما درآن مانده ایم؟
پسامدرنیته چیست؟ اگر آسفالت معیار نیست؟؟ چرا هر از چندگاهی از قلم حضرتعالی و همفکران به متولیان تاخته می شود؟
به نظر می رسد شما فقط به عنوان دانش آموخته تنخا نواقصات می بینی و برمی شماری درمان با کیست؟ اگر متخصص هستی باید راهکار هم داد نه مشکل بازگو نمود!!! به نظر می رسد شما معازض هستید و گگرنه شما الآن رزیدنت می باشی و باید با همفکری متخصص بالا دستی خود درمانگر باشید.
بله مصیبت از این بالاتر آن است که امروز منهج علم باز است اما نه برای خدا و نه خدمت برای خلق خدا بلکه در اذهان می کردد. تا این هستیم همین خواهیم بود؟ چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید.
خیلی وقت ها عقلا به قله می نگرند جانشان سنگ ریزه می گیرد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب