IMG-20200328-WA0016.jpg

آینه جم:   حسین دهقان زاده
   
امروز، روز جهانی مهربانی هست و چه چیزی بالاتر از اهدای زندگی به یک هموطن، اعضایی که اهدا می‌شود می‌تواند فرصت دوباره‌ای برای احیای زندگی فرد دیگری باشد.
 
برای فداکاری و از خود گذشتگی راه‌های بسیاری وجود دارد، شاید در تصور بسیاری از مردم، اهدای عضو عزیزانشان در راه خوشبختی و آسایش زندگی دیگران سخت‌ترین نوع از خودگذشتگی باشد، اما از جان عزیز گذشتن و راضی شدن به مرگ عزیزی برای بخشیدن زندگی به فردی دیگر، نوع دیگر از خودگذشتگی است. هنگامی‌ که از بخشش‌ها صحبت می‌کنیم سخن از یک اقدام خداپسندانه و انسان‌دوستانه‌ای است که  انجام آن، امید به زندگی را در افراد نیازمند به این عنصر حیات‌بخش ارتقا می‌بخشد و سبب بهبود روند درمانی آنان می‌شود؛ حیات دوباره‌ای را به یک فرد باز گرداند و سرگذشت خانواده‌هایی است که با این اقدام، انسانیت را به‌ نمایش گذارند.
 
اهمیت تصمیم اهدای عضو تا بدانجا است که در تقویم رسمی کشورمان ۳۱ اردیبهشت همزمان با سالروز صدور فتوای امام خمینی (ره) در ارتباط با جایز بودن پیوند اعضا به عنوان «روز اهدای عضو، اهدای زندگی» نام گذاری شده است.
 
اهدای عضو به این معنی است که یک فرد یا ولی دم او اجازه می‌دهد تا بافت‌ها یا اعضای سالم او به شخص دیگری برای پیوند اهدا شود که این پیوند می‌تواند زمانی که فرد زنده است یا پس از مرگ او صورت گیرد.پیوندهای متداول عبارتند از: کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه‌ها، استخوان، مغز استخوان، پوست و قرنیه. برخی از ارگان‌ها و بافت‌ها را می‌توان زمانی که شخص اهداکننده زنده است به شخص دیگری پیوند زد مانند یکی از کلیه‌ها یا بخشی از کبد اما در بیشتر موارد اهدای عضو زمانی صورت می‌گیرد که فرد اهداکننده دچار مرگ مغزی شده باشد.
 
در نگاه اول شاید فکر کنیم که نیستند و از بین ما رفتند اما کمی عمیق تر که بیندیشیم و ببنیم که با یک اقدام انسان دوستانه و تحسین برانگیز که در زمان حیات خود انجام داده و عضو انجمن پیوند اعضا شده و یا از سوی خانواده ی وی در زمان مرگ مغزی به این تصمیم رسیدند که چنین اتفاقی را بوجود بیاورند و اعضا ی عزیز خود را که امکان پیوند دارد ، اهدا نمایند برای همیشه خود را جاودانه کردند . از هر منظر که بنگریم خواهیم دید که با یک عمل انسانی و خداپسندانه چند بیماری که اگر این اتفاق نمی افتاد یا در عذاب بودند و یا جان شان را از دست میدادند ، اما امید به زندگی در کنار خانواده برایشان مهیا شد . امام رضا علیه السلام در حدیث شریفی می فرمایند : "در برآوردن حاجت حاجتمندان، شاد ساختن آنها و دور کردن ناگواری ها از آنان، حرص بورزید؛ چرا که در نزد خداوند بزرگ، بعد از ایمان، هیچ کاری برتر از خرسند کردن مؤمنان نیست."
 
فرهنگ‌سازی اهدای عضو، یکی از فعالیت های ارزشمندی است که در راستای نجات جان انسان ها انجام می شود. تا کنون برای ۶۰ هزار نفر در کشور پیوند عضو انجام شده است. اقدام نیک اهدای عضو هر بیمار مرگ مغزی، می تواند جان ۸ نفر را از مرگ نجات دهد.
 
این روز بزرگ فرصتی است برای ادای احترام به عزیزانی که با اهداء عضوشان زندگی دوباره را به بیماران نیازمند پیوند اهداء نموده و همین طور خانواده های اهداء کننده که با رضایت خود در این امر پسندیده سهم داشته اند.
 
در پایان آرزوی سلامتی برای گیرندگان عضو و خانواده های اهداء کننده و آمرزش و غفران برای عزیزانی که اعضای خود را اهداء نموده اند.
[کد خبر:AJ32628]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب