554.jpg

 

 

 

 

آینه جم؛ محمد مهدی صبوری: من از اشتغال صحبت ميكنم؛ بخاطر زني كه از شوهرش طلاق ميگيرد، بخاطر پدري كه پول شيرخشك نوزادش را ندارد، بخاطر تازه عروسي كه نمي تواند خانه بخت برود و بخاطر تمام كارگراني كه عرق مي ريزند.

بگذارید اینطور ادامه دهم؛ ۶۳ درصد از نیروهای جذب شده از تاریخ ۹۷/۰۸/۲۲ الی ۹۸/۰۲/۳۱ در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس از فرزندان جنوب استان بوشهر بوده‌اند. یعنی ۵۸۴ نفر از مجموع ۹۲۶ نفر جذب شده طی ۶ ماه اخیر و ۲۹۸ نفر نیز از سایر نقاط استان بوشهر، چیزی در حدود ۳۲ درصد از کل جذب شدگان؛ ۵ درصد باقیمانده نیز سهم شهرستان های لامرد، مهر و پارسیان بوده است، یعنی ۴۴ نفر.

 

این گزارش به درخواست سید پیروز موسوی و از سوی اداره کار منطقه ویژه منتشر شده است. باید از منتشرکنندگان این آمار تقدیر و تشکر کرد؛ بابت شفاف سازی و ارائه گزارش عملکرد به مردم.


شواهد و قرائن نشان می دهد که سید پیروز موسوی راه های اعتماد سازی میان مردم و وزارت نفت را در مدتی که در منطقه ویژه نبوده به خوبی فرا گرفته و در حال پیاده سازی آن هاست. شکاف بی اعتمادی؛ شکافی که بذر بی اعتمادی در آن ریشه و رشد کرده است و سید پیروز در حال پرکردن بخشی از آن با گزارش چنین آمارهای دهن پرکنی است.

 

شاید موسوي توانسته باشد مسئله اشتغال را به يك ساماني برساند ولي مسئله تيم پارس هنوز نا به سامان مانده. در حالی سایر تیم های لیگ برتری خود مهیای فصل آینده می کنند اما از تیم پارس گاه گاهی اخبار ضد و نقیضی به بیرون مخابره می شود. در این وانفسایی که تمام استان و استان های همجوار دندان طمع خود را برای منابع مالی این منطقه تیز کرده اند یا به یغما می برند؛ تنها دلیل خوشحالی جوانان این دیار همین تیم هست. پارس را فراموش نکنید، اگر فراموش شد ما هم فراموش می شویم. محبوبيت اتفاقي نيست، بايد همراه با تلاش باشد، همراه با صداقت و روراستي باشد. اگر موسوي مي خواهد در تاريخ استان بوشهر ماندگار باشد بايد مشكلات را واقعي حل كند نه روي كاغذ.

 

دقیق‌تر به آمار فوق نگاه کنیم. این آمار فقط مربوط به نیروهای بومی جذب شده در بازه زمانی گفته شده بوده، فقط آمار افراد جذب شده از استان بوشهر و شهرستان های لامرد، مهر و پارسیان.

 

به نسبت و درصد که به گزارش فوق نگاه می شود، سهم استان بوشهر بسیار بالاست اما اگر در همین بازه زمانی دو برابر این نفرات از سایر نقاط کشور جذب شده باشند چه؟ بازهم نسبت آمارها به همین دهن پرکنی باقی می ماند! چرا آمار افراد کلی جذب شده در این بازه ۶ ماهه منتشر نمی شود؟! شاید بیش از دو برابر این آمار از سایر نقاط کشور جذب شده باشند و شاید هم صفر نفر!

 

اینکه ۹۵ درصد افراد بومی جذب شده از استان بوشهر هستند جای خرسندی فراوان است اما جذب شدگان عموماً در بخش هایی مشغول بکار شده اند؛ افراد متخصص را جذب کرده اید یا فقط نگهبان و آبدارچی استخدام شده است؟!

 

کمی در گزارش منتشر شده ریز بین تر شویم. ۶۳ درصد جذب شدگان از جنوب استان بوشهر‌ هستند. جنوب استان که تا پیش از این سهم بسیار اندکی در جذب شدگان منطقه ویژه داشت به یکباره با جهشی فراتر از تصور مواجه می شود. ۵۸۴ نفر طی ۶ ماه از ۴ شهرستان جنوبی استان، در منطقه ویژه مشغول به کار شده اند. چیزی شبیه رویا برای مردم این منطقه.


اما عامل این اتفاق کیست یا چیست؟


به جد نمی توان تلاش های الماسی، نماینده جنوب بوشهر، را نادیده گرفت. سکینه الماسی که با تلاش های شبانه روزی خود به دنبال قانونی کردن استخدام درصد قابل توجهی از فرزندان هر منطقه در صنایع مستقر در آن دیار بود؛ سرانجام توانست در ماده ۴۷ قانون برنامه ششم توسعه، حرفش را به کرسی بنشاند و نظارت بر حسن اجرای آن را نیز به نحو احسن انجام دهد.

 

جنوب استان بوشهر که از جذب شدگان قبلی کمترین سهم را داشت؛ آن هم نه در نیروهای تخصصی بلکه اکثرا در بخش های پایین رده تر مانند نگهبان، آبدارچی و... امروز شاهد جذب حداکثری می باشد.

 

در عمده اتفاقات میمون و مبارکی که در جنوب استان بوشهر رخ می دهد الماسی نقش اول را بازی می کند. بانویی که از زمان حضورش در مجلس شورای اسلامی مانع از تضییع بیش از پیش حق و حقوق مردمان شریف این خطه شده است.

 

همواره بدون هیچ رودربایستی و با چشم پوشی از تمامی روابط سببی و نسبی هرجا و هر موقع که نماینده مردم کوچک ترین ضعفی داشته یا نقدی بر عملکرد وی وارد بوده بلادرنگ و بدون اغماض بازتاب داده ایم و هرزمان که عملکرد مطلوبی داشته است، کلاهمان را به نشانه احترام از سر برداشته و ایستاده کف زده ایم.

[کد خبر:AJ28538]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

0 # همشهری 1398-03-18 11:57
بابا اینها همش امار و ارقام الکی و سرکاریه اول صبح اگر گذری تنها تو خیابا نهای همین شهر حمداشته باشین می بینید اونهایی که سر کار میرن کیا هستند وحتی یه جمی برای نمونه هم نخواهی دید همش غیربومی کل منطقه در قرق خود دارند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

گزارش تصویری گردهمایی عصر عاشورا جم

گزارش تصویری گردهمایی عصر عاشورا جم

  آینه جم؛ گزارش تصویری...

حضور متفاوتِ طلبه ها در سواحل گیلان/تصاویر

حضور متفاوتِ طلبه ها در سواحل گیلان/تصاویر

حضور متفاوتِ طلبه ها در سواحل گیلان

 روز دریای خزر

روز دریای خزر

روز دریای خزر

جدیدترین مطالب