0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000ndex.jpg

 

مصطفی ارجمند

کلیپی در فضای مجازی دست به دست شده که نشان می دهد صدای بخشدار بخش معمولان در استان لرستان در گفتگو با مجری شبکه خبر به علت انتقاداتی که از وضعیت امداد رسانی مطرح می کند قطع می شود!

واقعا چه اتفاقی رخ داده که سیمای جمهوری اسلامی ایران، اقدام به قطع ارتباط با بخشدار یک شهر سیل زده می کند؟! حرف بدی به زبان می راند؟! دروغ می گوید؟! فحاشی می کند؟!

 

به هیچ وجه اتفاق عجیبی نیفتاده است. بخشدار معمولان فقط واقعیات بخش سیل زده اش را می گوید و از گرفتاری های مردمش و عدم امداد رسانی مناسب، انتقاد می کند... همین!

مشکل بزرگ و اساسی ای که امروز گریبان گیر کشور شده و اصلاح وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را سخت کرده، عادت به شنیدن این جملات از مردم و مسئولان است: «همه چی آرومه، ما در تلاشیم، شرایط قطعا بهتر می شود، به شایعات توجه نکنید، دشمنان چشم دیدن موفقیت مردم ایران را ندارند، ما خوبیم و...» ولو اینکه اساسا هیچکدام از این جملات هم حقیقت نداشته باشد یا تمام واقعیت نباشد.

بخشدار معمولان هم مثل بسیاری از مدیران کشور، به احتمال قریب به یقین در دوران مدیریتش کمترین سخنی خلاف جریان طبیعی رودخانه سیاسی ایران نگفته است چرا که اگر جز این بود یا بخشدار نمی شد یا الان بخشدار نبود اما برخلاف بسیاری مدیران که تا آخرین قطره خون حاضر نیستند از صندلی دل بکنند و حرف دل مردم را بزنند، در تماس تلفنی با شبکه خبر، حجم بیچارگی و آوارگی مردم معمولان، بخشدار را به مسیری می کشاند که عرف مرسوم سخن گفتن مدیران سیاسی را بشکند شاید کسی به یاری مردمش بشتابد و البته این هنجار شکنی برایش بی هزینه نخواهد بود!

بخش بزرگی از دره بی اعتمادی میان مردم و مسئولان در کشور ناشی از ادبیات سیاسی حاکم بر کشور است که مردم را نامحرم، غیر خودی و غیر قابل اعتماد تلقی می کند و در هر شرایطی تلاش می شود همه چیز را گل و بلبل به تصویر بکشد.

این تصور غلط، همچنان در بخش قابل توجهی از مسئولان به عنوان راهکاری اثر بخش استفاده می شود غافل از اینکه هیچ کس، چه مسئول چه غیر مسئول، حق ندارد به مردم با هر توجیهی که باشد دروغ بگوید که دروغ ریشه تمام مصیبت های کشور است و پایه های اعتماد مردم را چون موریانه می جود و نابود می کند همچنان که تاکنون هم در بر همین پاشنه ی کج چرخیده است!

آمارهای ساختگی از پیشرفت ها، بزرگنمایی اقدامات و وارونه جلوه دادن واقعیت ها بلای جان کشور شده و برنامه ریزی بر اساس داده های غلط هم همان می شود که امروز شاهد آنیم!

به نظر می رسد صداقت و پرهیز از بزرگنمایی، گامی مهم است که باید مسئولان کشور بردارند تا اعتماد را به جامعه برگردانند.

[کد خبر:AJ27921]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب