13017764_154.jpg

 

 

آینه جم؛  حسن محدث زاده 

تن خسته و مجروح دانشمند شهید محسن فخری زاده پس از سالها مجاهدت علمی و نظامی، نقاب در تیره تراب کشید و آرام گرفت هر چند راه، اراده و مشی او آرام گرفتنی نیست و مصداق آیه 169 سوره آل عمران، حیاتی ابدی و مانا دارد.

در این نوشتار تلاش شده از چند منظر در خصوص این اتفاق تلخ نوشته شود:

1- تا پیش از عصر جمعه کمتر کسی نام محسن فخری زاده را شنیده بود و یا اگر هم شنیده بود با خصوصیات و خدمات وی به وسعت و دامنه‌ی گفته ها و شنیده‌های پسا جمعه، آشنایی و معرفت نداشت. اما با وجود اینکه شهید در منظر عموم، گمنام بود و نام به شهرت نبرده بود، اما به محض اینکه خون وی برای اعتلای میهن بر روی زمین ریخته شد و نام فخری زاده از پس پرده خدمت و گمنامی به روی صحنه عیان شد، مردم به پاس قدردانی از یک عمر کوشش صادقانه‌ی وی، اشک تاثر و تحسر ریختند و نام و یاد وی را در شبکه های مختلف اجتماعی به نیکی گرامی داشتند.

مردم ایران با وجود اینکه در انبوهی از دغدغه های معیشتی اسیر شده اند و گلایه مند خیل و سیل مفاسد از چپ و راست، بالا و پایین هستند، اما در همین شرایط و اتمسفر سخت، باز هم از قدرت ادراک بالایی برای تشخیص و تمییز خادم واقعی از ریاکاران و ریابازان دنیاطلب هستند. به همین دلیل خوب می دانند و می توانند قدردان خادمان صادقی همچون شهید فخری زاده باشند.

اگر چه یک روی سکه شهید فخری زاده ها هستند که تمام هستی خود را در راه وطن می نهند اما وا اسفا در روی دیگر؛ افرادی می زیند که اگرچه، شناسنامه ای ایرانی دارند و بر این خاک دیده گشوده اند اما با پناه بردن به دامان بیگانه، بر هموطنان خود اسلحه می کشند و خون می ریزند. در این شب ها، بخشی از این دون و دیوصفتی در سریال جذاب "خانه امن" از شبکه اول به تصویر کشیده شده است.

2- شهید فخری زاده با آنکه مراتب علمی بالایی را بدست آورده بود و سهم عمده ای در گردش چرخ صنعت هسته ای داشت و از سویی دیگر نشان و درجه سرتیپی را در فعالیت نظامی بر روی دوش خود می دید، اما آنچنان که در فقره قبل گفته و نوشته شد، گمنام زیست و تلاش نکرد که در پشت تریبون ها و در جلوی فلش دوربین ظاهر و حاضر شده و شهرت را درو کند. این خصلت نیکو نشان از مناعت طبع و طی طریق مراتب خودسازی است که گفته اند درخت هر چه پربارتر، سرخمیده تر.

دانشمند شهید که در کوله بار خود انبوهی از داشته های علمی و معرفتی داشت، خود را بی نیاز از ریاکاری و سالوس بازی با دکان های چند نبش بسیاری از سیاسیون می دید و همین خصایص سبب شد که با شهادت، پای در سرای ابدی نهد که چه نیکو پاداشی است. پیشوای پارسایان علی(ع) به ابوذر گفت که مرنج. تو برای خدا رنج بردی و با او معامله کردی و شایسته پاداش بزرگ و کریمانه او هستی.

3- ترور اگر چه ظاهر و باطنی خشن، زشت و ضدانسانی دارد، اما جبهه کفر در 4 دهه از عمر انقلاب، به تکثر از این حربه ناجوانمردانه استفاده کرده است که تقدیم ییش از 17 هزار شهید ترور، گواه روشنی براین مدعا است. پیکر به خون آغشته‌ی شهید فخری زاده آخرین نشان و نشانی از این کاروان سرخ است.

آنچه که مشهود است ونمی توان بر آن تردیدی وارد کرد، بازی و جبهه گیری خط عربی-عبری در پشت حوادث ترور حاج قاسم، نیروگاه نظنز و شهادت فخری زاده در 10 ماه گذشته است. سیستم امنیتی- اطلاعاتی کشور باید آشکارا پاسخ مناسبی به این جسارت‌های آشکار بدهد تا هم شاهد تکرار این حوادث تلخ نباشیم و هم معادله منطقه پرحادثه خاورمیانه بیش از این بهم نخورد. اگر چه آنها بدشان نمی آید ایران را در باتلاق و گرداب جنگی فرسایشی، گیر بیندازند اما پاسخ مستحکم ایران می تواند بار دیگر آنها را از خواب خرگوشی برهاند.

4- یکی از وجوه ممتاز مشترک حاج قاسم و شهید فخری زاده، فرا و ورای جناح بازی بودن، بود و اتقاقاً همین حسن، سبب شد که یک ایران برای آنها عزادار باشد.

 در حالی که این دو شهید گرانقدر در دوره حیات، جامه خود را به غبار سیاسی بازی نیالودند اما برخی از این فرصت می خواهند با تسویه، تصفیه، مجادله و منازعه‌های سیاسی بی فایده، برای خود نمدی ببافند. حال فرق نمی کند که از چپ باشند یا راست. این اوج ناجوانمردی است و بس.

 

 

خلیج فارس 

 

134086.jpg

 

 

 

 

آینه جم؛ ابراهیم قیصری:  در روزهایی که پتروشیمی متمول آریاساسول زیر شدیدترین انتقادات رسانه های محلی بابت ساخت  هتل و مرکز اقامتی در منطقه حفاظت شده نایبند قرار گرفته است اقدامی ارزشمند توسط شرکت پتروشیمی جم در حاشیه قرار گرفت. 
 
 

 

4253080875850000.jpg

 

 

آینه جم؛  سجادبهزادي 
مجلس يازدهم يك هشتم از عمر خود را سپري كرد.مجلسی كه در آن اصلاح طلبان با رد صلاحيت گسترده روبرو شدند و با مشارکت ۱۸ تا ۲۰درصدی مردم تهران و در سطح کشور با مشارکت ۴۰درصدی روی کار آمد.به عبارتي ساده تر، واقعیت این است که دست کم این مجلس نماینده ۸۰ درصد مردم تهران و ۶۰درصد مردم ایران نیست و نمی‌تواند به درستی مدعی باشد نمایندگی اکثریت جامعه را در اختیار دارد.

6060562_2077.jpg

 

 آینه جم؛  قدرت مظاهری


 چند روزی هست که عکس یا عکس هایی توی فضای مجازی می آیند و می روند تا به بیننده بگویند - یا القاء کنند - که توی یک آبادی، میان مردم به توزیع بادمجان اقدام شده است. شاهد بوده ام که فرد به فرد، گروه به گروه و دسته به دسته به این تصاویر خندیده اند، با اخم سر تکان داده اند، نچ نچ کرده اند و با یک حرکت سر انگشت، آن را به فرد، گروه یا گروه هایی دیگر ارسال کرده اند، بی آن که پرس و جویی کنند یا از صحت و سقم ماجرا خبری به دست آورند. این حرکت که فضای مجازی عامل و بانی آن است، دیرگاهی است که همه مان را به نوعی بردگی ذهنی و فکری دچار کرده است. بلافاصله با کمترین گمانه ای که مطلب، تصویر و یا کلیپی ذهنمان را به خود مشغول می کند، بدون اندکی راستی آزمایی، به ابراز احساسات می پردازیم و با خنده یا گریه، به استقبال و تایید مطلب دریافتی می رویم.

گزارش تصویری

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جدیدترین مطالب