آینه جم؛   احسان محمدی- فوتبال بازی ساده‌ای است، برای بردن کافی است توپ را خط دروازه حریف رد کنید. اما همه چیز به این سادگی نیست، هزاران عامل دست به دست می‌دهند تا یک تیم برنده شود به شرط اینکه شما مهدی شیری، کمال کامیابی‌نیا و احمد نوراللهی را نداشته باشید.

پرسپولیس و استقلال در سومین بازی متوالی در وقت قانونی چهار گل زدند. دوازده گل در سه بازی آمار چشم‌نوازی است. این بازی زیبا شروع شد، ارسلان مطهری روی پاس عجیب کمال کامیابی‌نیا به زیبایی دروازه حامد لک را باز کرد و همین تمام شکل بازی را عوض کرد. پرسپولیس به صورت غریزی جلو کشید ولی تا پشت محوطه جریمه توپ را می‌آورد و آنجا هیچ ایده‌ای نداشت. جایی که فصل قبل بشار رسن و مهدی ترابی گره‌گشا بودند.

مالکیت توپ پرسپولیس در نیمه اول نزدیک به ۷۰ درصد بود اما نیمه دوم با ورود شیخ دیاباته به نظر می‌رسید محمود فکری قصد دارد مدافعان پرسپولیس را عقب‌تر نگه دارد تا آن‌ها در بازیسازی شریک نشوند.دفاع باز استقلال باعث شد مهدی عبدی یک‌بار دیگر در بازی حساس گلی غیرمنتظره بزند، بغل پایی که در فوتبال ایران کمتر نمونه آن را می‌بینیم. بعد از این گل پرسپولیس فشارش را حفظ کرد و وحید امیری با ضربه‌ای نرم گل دوم را بزند.احمد نوراللهی هافبک پرسپولیس که در این بازی به ویژه نیمه دوم عملاً مهاجمی شده بود که مدام در عرض خط دفاعی استقلال می‌دوید در این بازی چندین موقعیت گل را پرپر کرد. به ویژه دو موقعیت که او به شکل عجیبی هدر داد، فرصت‌هایی که می‌توانست عملاً فاصله دو تیم را زیاد کند.

بعد از دوندگی بسیار زیاد، پرسپولیس عقب نشست و باز هم در آخرین دقیقه بازی با خلاقیت خیره‌کننده مهدی قایدی تیر خلاص را بر قلب پرسپولیس نشاند. یک تنبیه دردناک بعد از حیف و میل فرصت‌ها تا باز همه بگویند: در فوتبال وقتی گل نزنی، گل می‌خوری!

اما پرسپولیس یحیی علیرغم نمایشی فراتر از انتظار باز هم نشان داد تیمی نیست که قادر به حفظ نتیجه باشد. آن‌ها پایان فصل گذشته وقای دقیقه ۹۰ مهدی ترابی گل برتری‌شان را زد، دقیقه ۹۳ از گل‌گهر خوردند تا برد ۳-۲ را با تساوی عوض کنند. در جام حذفی با اینکه علی علیپور دقیقه ۸۸ گل برتری را به استقلال زد ولی باز هم دقیقه ۹۲ با گل محمد دانشگر پیروزی را با تساوی عوض کرد و در نهایت شکست خورد.در فینال لیگ قهرمانان آن‌ها حتی ۵۰ ثانیه قادر به حفظ برتری ۱_٠ نشدند و احمد نوراللهی یک پنالتی راحت داد تا نتیجه را واگذار کنند. در لیگ مقابل ذوب‌آهن دقیقه ۹۱ گل خورد و حالا باز هم نتوانست برتری‌اش را در یک بازی حساس حفظ کند.

حالا همه چیز تمام شده است. چهره محمود فکری و یحیی گل‌محمدی بعد از سوت پایان آشکارا نشان از حال هر دو میداد. گل زدن در دقیقه آخر و نجات از شکست در شهرآورد آن‌قدر لذت‌بخش است که لبخند از چهره فکری در مصاحبه پس از بازی محو نمی‌شد، درست مثل یحیی گل‌محمدی که کماکان در حسرت بازیساز و تمام‌کننده می‌سوزد و باز هم نتوانست استقلال را علیرغم یک بازی برتر شکست دهد و پای عوامل بیرونی را وسط کشید.

هواداران هر دو طرف به داوری معترض شدند، استقلالی‌ها معتقدند داور یک خطای مسلم را برای آن‌ها نگرفته و پرسپولیسی‌ها از اخراج عارف غلامی می‌گویند. بحث‌هایی که هیچ فایده‌ای ندارد درست مثل تلاش برای قانع کردن کسانی که قبل از بازی با اطمینان می‌گفتند وزیر و اعوان و اعصارش تصمیم گرفته‌اند تیم آن‌ها را بازنده کنند!

استقلالی‌ها قاعدتاً از این تساوی دیر موقع خوشحالند اما کماکان به سبک بازی آشفته اعتراض دارند، تیمی پر مهره که گاهی چنان سردرگم بازی می‌کند که همه را می‌ترساند و پرسپولیسی‌ها علیرغم اینکه کامشان تلخ شد به آینده چشم دوخته‌اند. به روزهایی که بازیکنان‌شان این همه اشتباهات ویران‌کننده نداشته باشند.

 

عصر ایران 

[کد خبر:AJ34719]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب