آینه جم: اگر تا پیش از این بیماران دیابتی استان بوشهر با کمبود انسولین مواجه بودند، این بار با نایاب شدن آن دست به گریبان هستند.

به گزارش آینه جم؛ اواخر شهریور و مهرماه امسال کمبود انسولین قلمی، بیماران دیابتی را به مشقت زیادی انداخت، اما حدود یک ماهی می شود که نایاب شدن انسولین لاتوس، و نگرانی ها برای تامین دارو را بیشتر کرده است.

از یک طرف وزارت بهداشت می‌گوید که اختصاص ارز برای تامین انسولین قلمی، به تأخیر افتاده اما کارشناسان دارو می‌گویند مشکل اختصاص ارز نیست، مسئله اختلاف بر سر قیمت داروست.

یک کارشناس مرتبط با این حوزه معتقد است: مشکل بر سر انسولین قلمی است. نوع چینی این دارو در کشور وجود داشت که پزشکان تأکید کرده بودند استفاده نشود، چون منجر به افت شدید قند می‌ شود. نوع ایرانی آن هم همان مونتاژ چینی است و به کیفیت مدل اروپایی نیست. اما از آنجایی که دولت به راحتی می‌ تواند از چین دارو وارد کند، دیگر خیلی به کیفیت توجه نمی‌ کند.» 

فقط یک نوع خاص کمبود داریم

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه انسولین لاتوس به دلیل مشکلات ارزی و تحریم ها با کمبود مواجه شده، می گوید: قسمت اعظمی از انسولین ها منشا خارجی دارد و چون وارداتی است، به واسطه بحران های ارزی و تحریم ها، ورود آن به کشور دچار مشکل می شود.

یحیحی رضایی بیان کرد: در نظر داشته باشید که ممکن است همکار پزشک ما برند خاصی را تجویز کند که در آن منطقه جغرافیایی و بازار موجود نباشد، بنابراین چنین مساله‌ ای را بیمار کمبود تلقی می‌کند، افراد اگر سامانه‌ تیتک را روی گوشی نصب کنند، اسم هر انسولینی را که در آن بنویسند مشخصاتش به طور کامل اعلام می‌شود که چه داروخانه‌هایی آن را دارد.

یحیی رضایی ادامه داد: نوع داخلی انسولین موجود می باشد ولی بیشتر بیماران به دلیل سهولت و کیفیت خواستار نوع قلمی آن هستند.

رضایی درباره اینکه با وجود نایاب شدن انسولین لاتوس، چرا بعضا در خارج از شبکه داروخانه ها فروخته می شود، تصریح کرد: چون اختصاص این انسولین ها کنترل شده و به صورت سهمیه ای است، از شبکه داروخانه ای خارج نمی شود، بلکه بررسی ها نشان می دهد عمدتا از طریق قاچاق وارد می شود.

به گفته وی، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در تلاش است با وجود مشکلات تحریم ها و موانع ارزی، موضوع انسولین موردنیاز بیماران تامین شود.

به اندازه یک ماه ذخیره انسولین داریم

اخیرا مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفته: الان به اندازه یک ماه مصرف کشور انسولین داریم، البته که باید به اندازه‌ ۳ ماه ذخیره داشته باشیم، اما شرایط متغیر است و ارز هم تغییر می‌کند، شرکت‌ ها هم در نبود ارز نمی‌توانند ذخیره‌ ای داشته باشند، در صورتی که اگر مشکلات ارزی نداشتیم، خیلی راحت می‌توانستیم ذخیره انسولین را بیشتر کنیم که امیدواریم با همت بانک مرکزی و تغییراتی که در مسوولان ظالم ایالت متحده به وجود آمده بر این مشکل تاثیر مثبت بگذارد، اینکه دولت آمریکا حوزه بهداشت و درمان هم شامل تحریم‌ها محسوب کرده کار غیراخلاقی تاریخی است.

وی با اشاره به اینکه در تولید داخل کمبودی نیست و این کمبودها اغلب برای برندهای خارجی است، بیان کرد: امیدواریم با این انسولین‌هایی که به سمت تولید آن می‌رویم مشکلات ما حل شود و انسولین در سیستم دارویی چیز خاصی نیست و امیدوارم که مشکلات حل شود.

[کد خبر:AJ35111]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب