اینه جم: سناریوی تکراری گرانی ها در بازار، مدتیست شامل تخم مرغ شده، طوری که نرخ یک شانه تخم مرغ معادل یارانه یک ماه شده است.

به گزارش آینه جم؛ پس از جهش های قیمت مرغ و اینکه در هفته های اخیر قیمت آن به 20 هزار و 400 تومانی ستاد تنظیم بازار رسید، تخم‌مرغ جور این کاهش قیمت را کشید و به پرواز درآمد.

چند نرخی در بازار

بررسی های میدانی نشان می دهد قیمت هر دانه تخم مرغ در خرده فروشی های بوشهر 1700 تومان است و هر شانه 30 عدی تخم مرغ نیز حدود 48 هزارتومان عرضه می شود.

همچنین بررسی های میدانی، از داغ شدن عرضه چند نرخی تخم مرغ میان خرده فروشی ها حکایت دارد، طوری که هر شانه تخم مرغ 20 عددی یا 30 عددی قیمت متفاوتی خورده و مغازه داران آن را به خاطر نوع بسته بندی و برندی که دارد توجیه می کنند.

این گرانی بی سابقه بوده

برخی مغازه داران می گویند: همیشه در این موقع از سال با سرمای هوا، قیمت مرغ و تخم مرغ دچار گرانی می شود اما امسال بی سابقه بوده است.

تولیدکنندگان و کمبود نهاده ها

از سویی، تولیدکنندگان نیز کمبود دان را مشکل اصلی خود می دانند و معتقدند تامین آن با قیمت بالاتر از بازار آزاد، دلیل گرانی تخم مرغ شده است.

اخیرا سخنگوی اتحادیه مرغداران گفته: قول پشتیبانی امور دام، سازمان حمایت و وزارت جهاد کشاورزی برای عرضه نهاده دامی با نرخ مصوب عملی نشده و منجر به نوسان قیمت در تخم مرغ شده است.

ناصر نبی پور ادامه داد: قیمت متیونین از ۲۱ تا ۲۲ هزار تومان ابتدای سال به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان و مکمل به ۳۰ هزار تومان رسیده، همچنین قیمت کارتن و شانه لحظه ای افزایش می یابد.

این مقام‌مسئول ادامه داد: قیمت نهاده هایی که شامل سهمیه نیست، لحظه ای افزایش می یابد که در نرخ تمام شده تولید اثر گذار است.

سکوت جهادکشاورزی استان در برابر گرانی تخم مرغ

در این اوضاع گرانی، انفعال و بی برنامگی متولیان تنظیم بازار در استان بوشهر هم نوبر است، طوری که رییس سازمان جهاد کشاورزی استان توضیحی درباره اقدامات مجموعه تحت امرش برای متعادل کردن قیمت تخم مرغ ارائه نداده است.

به نظر می رسد برنامه ریزی برای تامین تخم مرغ از استان های همجوار که نرخ پایین تری دارد یکی از راهکارها برای اصلاح قیمت کنونی می باشد.

ضرورت اصلاح شیوه دولت در تامین نهاده ها

آنچه مشخص است ضرورت برنامه ریزی موثرتر دولت برای تامین نهاده های دامی برای تولیدکننده ها است، چرا که ضعف دولت در این زمینه طی ماههای اخیر به گرانی مواد پروتئینی دامن زده است.

همچنین تامین بخشی از نهاده دامی آزاد و بخشی مصوب، موجب چند نرخی شدن تخم مرغ در بازار و سودجویی شده و مردم را هم با گرانی های لحظه ای مواجه کرده است.

[کد خبر:AJ34724]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب