آینه جم : قیمت گذاری مرغ را می توان مصداق ضرب المثل "به مرگ گرفته تا به تب راضی شویم" دانست.

به گزارش آینه جم ؛ در حالی که قیمت این محصول در اوایل هفته حداکثر کیلویی 26 هزارتومان بود که فاصله قیمتی اش از نرخ مصوب تنظیم بازار 6 هزارتومان بود، اواسط این هفته نرخ مرغ جهش 10 هزارتومانی تجربه کرد.

براین اساس، قیمت آن در خرده فروشی ها رکورد 26 هزارتومانی را ثبت کرد تا خرید آن برای بسیاری از مردم سخت تر از گذشته شود.

حالا رییس سازمان صمت استان بوشهر گفته: با پیگیری صورت گرفته، فروش مرغ با قیمت بالاتر از 29.800 هزارتومان تخلف است و برخورد می شود.

جدا از بی تدبیری دولت در تامین نهاده های مرغ که مهمترین دلیل گرانی اخیر ارزیابی می شود، شیوه قیمت گذاری هم حکایت "به مرگ گرفته تا به تب راضی بشه" است؛ طوری که حداقل قیمت که به نام کمک به مصرف کننده اعلام می شود، بالاتر از نرخ محصول در روزهای قبل تر می باشد!

 ۵ نرخی‌شدن مرغ در روزگار کرونایی

در ادامه این هرج و مرج و در شرايطي که قيمت مرغ به شکل افسار گسيخته‌اي در بازار بالا رفته، قيمت آن نيز پنج نرخي شده است که نشان از عمق ضعف مديريتي است

مرغ 15هزار توماني همان مرغ منجمد تنظيم بازاري است که اين مرغ در برخي از فروشگاه‌هاي منتخب شرکت پشتيباني امور دام در پایتخت توزيع مي‌شود.

همچنین اخيرا اين شرکت اقدام به فروش مرغ گرم با قيمت 18500 تومان در ميادين ميوه‌وتره‌بار مي‌کند که حتي پايين‌تر از نرخ مصوب کارگروه تنظيم بازار است. اين مرغ فعلا فقط در ميادين ميوه‌وتره‌بار تهران توزيع مي‌شود و مردم براي خريد آن صف‌هايي طولاني تشکيل مي‌دهند و در نهايت به هر فردي بيشتر از سه عدد مرغ به اين قيمت فروخته نمي‌شود.

براي اينکه مشخص شود چرا اين قيمت مرغ حتي پايين‌تر از نرخ مصوب 20400 توماني است بايد اشاره کرد مرغ‌هايي که با نهاده 100درصد يارانه‌اي توليد شده دولت خود آن را از مرغدار تحويل مي‌گيرد و در شبکه ياد شده توزيع مي‌کند.

مرغ 20400 توماني همان قيمت مصوب مرغ است که کارگره تنظيم بازار براي فروش مرغ در بازار توسط مرغ‌فروشي‌ها تعيين کرده است، اما در حال حاضر اين نرخ رعايت نمي‌شود.

قيمت 23 هزار و 500 تا 24 هزار توماني هم قيمتي است که رئيس اتاق اصناف تهران، براي مرغ گرم اعلام کرده و فروش بالاتر از اين نرخ را تخلف دانسته است. اين قيمت مرغ هم اينک در هيچ فروشگاهي براي عرضه وجود ندارد و براي خريد آن احتمالا بايد به سراغ رئيس اتاق اصناف رفت!

اما در بوشهر اکنون مرغ آماه مصرف در مغازه ها کیلویی حداقل 29 هزارتومان عرضه می شود و شهروندان براي اينکه بتوانند به اندازه مورد نياز و بدون دغدغه صف ايستادان و کرونا را به جان خريدن مرغ تهيه کنند مجبور به پرداخت نرخ‌هايي بالاتر از ازقام مصوب هستند.

خلیج فارس 

[کد خبر:AJ34275]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب...

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های...

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

جدیدترین مطالب