اینه جم: معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای استان بوشهر گفت: به دلیل حجم بالای بارندگی در مدت زمان کم، در چند نقطه از سامانه انتقال و شبکه‌های آبیاری و زهکشی شاهد بروز خساراتی بوده ایم.

عبدالطیف عباسی‌نژاد در حاشیه بازدید از تاسیسات آبی شهرستان های گناوه و دشتستان گفت: عمده بارش های سامانه اخیر در شمال استان به ویژه شهرستان های گناوه و دشتستان به وقوع پیوست.

وی اظهار کرد: در ۴۸ ساعت اخیر تلاش شد تا سیلاب های رودخانه دالکی را به صورت ایمن و باحداکثر ظرفیت کانال، وارد شبکه آبیاری دالکی نموده و از هدررفت آن جلوگیری شود.

این کارشناس افزود: همچنین سیلاب ورودی میان حوزه ای رودخانه شاپور در پایین دست سد رئیس‌علی دلواری کنترل گردید و به شبکه آبیاری انتقال داده شد تا اراضی تحت پوشش این شبکه نیز از این بارندگی ها منتفع شوند.

معاون آب منطقه‌ای بوشهر خاطرنشان کرد: همچنین آب مازاد سیلاب از طریق تخلیه کننده های کانال ها جهت استفاده های محیط زیستی به رودخانه منتقل گردید.

چندین اکیپ در حال ترمیم و بازسازی نقاط آسیب دیده هستند

عباسی‌نژاد با اشاره به بروز خسارات به تاسیسات آبی استان بوشهر گفت: به دلیل حجم بالای بارندگی در مدت زمان کم، در چند نقطه از سامانه انتقال و شبکه‌های آبیاری و زهکشی شاهد بروز خساراتی بوده ایم که کارشناسان آب منطقه‌ای در حال بررسی و تعیین حجم خسارات وارده هستند.

وی عنوان کرد: همچنین چندین اکیپ در حال ترمیم و بازسازی نقاط آسیب دیده هستند تا در سامانه بارشی پیش رو، آمادگی کاملی وجود داشته باشد.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای استان بوشهر بیان کرد: در سال جاری، لایروبی مناطق حساس شهری با همکاری شهرداری ها انجام شده است و ضمن شناسایی نقاط حادثه خیز، نسبت به معرفی آن ها به دستگاه های ذیربط و فرمانداری ها به عنوان مدیریت بحران شهرستان ها اقدام شده است.

عبدالطیف عباسی نژاد شرایط سد رئیس‌علی دلواری را پایدار ارزیابی کرد و افزود: در حال حاضر ۵۵ درصد از حجم مخزن سد رئیس‌علی دلواری خالی است و آماده‌ی لازم برای مهار سیلاب‌های ورودی از بالادست رودخانه شاپور را دارد.

کاهش میانگین بارندگی استان بوشهر 

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر به بیان جزییات شرایط سامانه بارشی اخیر پرداخت و اظهار کرد: سامانه بارشی اخیر که از شنبه شب تا یکشنبه ظهر در شمال استان بوشهر فعالیت داشت، منجر به سیلابی شدن رودخانه های این مناطق از جمله دره گپ، چهارروستایی، دالکی و شاپور گردید.

امید آزادی جو افزود: بیشترین میزان بارش در ایستگاه جره بالا در منطقه گلدشت با ۶۵ میلی متر، سعدآباد با ۶۵ میلی متر و وحدتیه با ۴۱ میلی متر رقم خورد.

وی خاطرنشان کرد: میانگین بارندگی استان در سال آبی جاری ۳۳ میلی متر است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۶۵ درصد کاهش و نسبت به میانگین بلند مدت بارش استان ۱۷ درصد کاهش نشان می دهد.

این مسئول افزود: همچنین درصد تحقق بارندگی استان در سال آبی جاری نسبت به میانگین بلند مدت ۱۳ درصد است.

سیلاب رودخانه ها در حال فروکش کردن است

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر بیان کرد: در پی بارش های روز گذشته، میزان آب‌گذری از مقاطع اندازه گیری در برخی از رودخانه ها تا بیش از ۶۰۰ مترمکعب در ثانیه نیز رسید که با پایان این سامانه بارشی، سیلاب رودخانه ها نیز در حال فروکش کردن است. 

آزادی‌جو با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به استان بوشهر گفت: بر اساس مدل های جهانی، پیش بینی می شود سامانه بارشی جدیدی از اوایل روز پنجشنبه سراسر پهنه‌ی استان را در بر بگیرد و تا عصر یکشنبه نیز ادامه خواهد داشت.

وی اظهار کرد: این سامانه قوی، در تمام نقاط استان فعال خواهد بود و به طور متوسط ۵۰ میلی متر بارندگی به همراه دارد که برای برخی از نقاط استان مثل دیلم، ریز و کنگان بارش بیش از ۸۰ میلی متر نیز پیش بینی شده است.

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب سهامی آب منطقه ای استان بوشهر افزود: میزان تجمعی این سامانه بارشی (در طول ۴ روز) در ارتفاعات استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۲۰۰ میلی متر و در نواحی شمال غرب استان فارس به ویژه حوزه شاپور و دالکی در اطراف شهر کازرون ۱۶۰ میلی متر خواهد بود و عمده آن مناطق بارش بیش از ۱۰۰ میلی متر را تجربه خواهند کرد.

خطرات ناشی از میزان بارش‌ها 

امید آزادی‌جو خاطرنشان کرد: به دلیل پایین دست بودن استان بوشهر نسبت به ارتفاعات زاگرس و با توجه به فاصله ی کم ۲ سامانه بارشی نسبتا خوب در این مناطق، پیش بینی می شود رواناب حاصل از این سامانه بارشی از سرعت و حجم بالایی برخوردار باشد.

وی با اشاره به خطرات ناشی از میزان بارش ها تصریح کرد: میزان بارندگی ها موجب بالا آمدن سطح آب و طغیان رودخانه ها خواهد شد و با توجه به جریان سیلابی، احتمال آبگرفتگی معابر شهری و روستایی و انسداد سازه های تقاطعی بسیار زیاد است.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای بوشهر اظهار کرد: لازم است تا تمهیدات لازم در خصوص رعایت مسائل ایمنی در حریم رودخانه ها و کلیه ی آبراه های فصلی استان و همچنین مراکز جمعیتی پیرامون آن ها انجام شود.

آزادی‌جو افزود: تا حدود ۴۸ ساعت پس از این سامانه، سیلاب و رواناب حاصل از بارش را خواهیم داشت و تکنسین‌ها و متصدیان این شرکت، به پایش و گزارش دهی بارش ها و سیلاب خواهند پرداخت.

[کد خبر:AJ34255]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب سرخرود/تصاویر

قو‌های مهاجر میهمان زمستانی تالاب...

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های ماهی‌خوار/تصاویر

پذیرایی اهوازی‎ها از مرغ‌های...

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

تصاویر/ شهر هزار پیکر

جدیدترین مطالب