آینه جم: همزمان با رکوردشکنی نرخ ارز، نرخ تورم ماهانه مهرماه به 7 درصد رسید که دومین تورم ماهانه بالا در دهه 90 و بالاترین نرخ تورم ماهانه در دو سال اخیر به شمار می آید.

به گزارش آینه جم؛ در این ماه، گروه حمل و نقل که خودرو تورم 17 درصدی را به ثبت رساند.

طبق گزارش مرکز آمار، همچنین تورم نقطه به نقطه کالاهای بادوام که ماه قبل به 92 درصد رسیده بود، در مهرماه رکورد 136.5 درصد را ثبت کرد تا این کالاها نسبت به مهر سال گذشته، رشد قیمت بیش از دو برابر داشته باشند.

در این شرایط به نظر می رسد رشد مستمر نقدینگی، به موتور قوی تورمی تبدیل شده و باید هر چه زودتر چاره ای برای آن اندیشیده شود.

براساس همین گزارش رسمی، قیمت کالاها و خدمات در مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال گذشته به طور متوسط 41.4 درصد افزایش یافته اند. بیشترین نرخ تورم نقطه ای در دو سال اخیر تا پیش از این، در مردادماه 98 با رقم 41.6 درصد ثبت شده بود.

نرخ تورم 12 ماه منتهی به مهرماه نیز طبق این گزارش به 27.2 درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل از آن 1.2 واحد درصد افزایش را نشان می دهد.

رکوردداران گرانی در مهرماه

گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات»، بیشترین افزایش قیمت نسبت به شهریورماه مربوط به گروه «روغن ها و چربی ها» (کره پاستوریزه حیوانی و روغن جامد)، گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (تخم مرغ و خامه پاستوریزه)، گروه «سبزیجات» (فلفل دلمه ای، کاهو، نخود، پیاز و قارچ) و گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها» (انواع نوشابه و آب میوه) بوده است. قیمت این گروه ها به طور متوسط و به ترتیب 16.2، 7.7، 7.6 و 7.2 درصد در مهرماه افزایش یافته است.

از سوی دیگر در بین کالاهای غیر خوراکی گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو)، با تورم ماهانه 17 درصد، بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه های قبل داشته است. همچنین نرخ تورم نقطه ای این گروه در مهرماه 109.5درصد بوده است که بیشتر ناشی از جهش قیمت خودروست.

[کد خبر:AJ34025]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جدیدترین مطالب