آینه جم ؛ کمبود انسولين براي بيماران ديابتي، ماجراي کهنه‌ ای است که سالي چندبار به گوش می رسد. هربار هم پس و پيش از خبر بعدي و قبلي، اخباري مبني بر توليد داخلي اين داروي حياتي براي بيماران ديابتي به گوش مي‌رسد و مسئولان کشور در سطوح مختلف از راه‌اندازي خط توليد اين دارو در داخل کشور سخن می گویند.

به گزارش آینه جم ؛ طی چند روز گذشته انسولین به‌ شدت کمیاب شده‌ و حتی در شبکه‌ های اجتماعی کاربران با هشتگ «انسولین نیست» از تجربه‌ ها و دغدغه‌ هایشان نوشتند. این در حالی است که طبق آمار وزارت بهداشت در سال گذشته، جمعیتی بالغ بر پنج میلیون نفر دیابتی در کشور شامل می شود که دست‌ کم ۶۰۰ هزار نفر نیازمند تزریق روزانه انسولین برای تنظیم میزان قند خون خود هستند.

این در حالی است که در دوران اوج‌ گیری شیوع ویروس کرونا، بیماران مبتلا به دیابت در برابر ویروس کرونا از آسیب‌ پذیرترین گروهها شمرده می‌ شوند و کمبود انسولین می‌ تواند آسیب‌ های مرگباری برای این افراد به دنبال داشته باشد.

همزمان با کمبود داروی انسولین در کشور که موجی از نگرانی و دردسر را برای بیماران دیابتی و خانواده‌ های آنها در پی داشته، مسئولان می گویند: با توجه به تحریم ها که واردات انسولین را دشوار کرده، بیماران باید خود را به انسولین های داخلی عادت دهند.

۲۷ شهریور امسال بود که ۱۲۰ پزشک متخصص دیابت به رئیس جمهور نامه نوشتند مبنی بر اینکه «جان دیابتی‌ها با روند فعلی تامین دارو و تجهیزات پزشکی خاص، در خطر است».

با وجود این نامه نگاری و مکاتبات انجمن‌ های دیابت کشور با مقامات مسئول، نه تنها بهبودی حاصل نشده بلکه به نظر می‌ رسد حساسیت موضوع به نحو موثری برای مقامات ارشد کشور ایجاد نشده تا راهکاری مناسب برای حل این معضل بیاندیشند.

[کد خبر:AJ33996]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب