00000000000000000000000000000000000000671627354.jpg

آینه جم: اعلام برگزاری آزمون های دو پایه نهم و دوازدهم مدارس بصورت حضوری، باعث نگرانی والدین دانش آموزان بوشهری شده است.

به گزارش آینه جم؛ همزمان با صعودی شدن روند کرونا در استان بوشهر، بسیاری از والدین می گویند: چندین ماه است فرزندان شان شرایط قرنطینه خانگی را رعایت کرده و در این وضعیت، حضور در مدارس امکان انتقال ویروس را در پی دارد.

با این حال مسئولان آموزش و پرورش استان می گویند: برگزاری حضوری امتحانات این دو پایه یک تصمیم ملی بوده و به دلیل حساسیت انتخاب رشته و نیز امتحانات نهایی برای درنظر گرفتن نمرات برای کنکور می باشد.

در ادامه گفتگوهای زنده اینستاگرامی ، با حضور برخی والدین دانش آموزان بوشهری و مدیرکل آموزش و پرورش استان این موضوع بررسی شد.

درخواست لغو امتحانات و سپردن اختیار به معلمان

در ابتدا، محمدشاه یکی از والدین دانش آموزان پایه نهم با اشاره به سیر صعودی کرونا در استان اظهار داشت: براساس برنامه ای که آموزش و پرورش به مدارس اعلام کرده، قرار است 80 درصد محتوای سوالات امتحانی از آموزش های قبل از کرونا و 20 درصد هم مربوط به آموزش های مجازی باشد، ضمن اینکه تاکید شده اغلب سوالات تستی و با سوالات آسانتر باشد. سوال ما این است که وقتی آزمونی قرار است با این شرایط و راحتی برگزار شود، آیا معلمی که 3 سال با دانش آموزان متوسطه دوم در ارتباط بوده، از محاسبه 20 درصد موردنظرش برای انتخاب رشته دانش آموزان عاجر است؟

وی با بیان اینکه خواستار پیگیری مسئولان آموزش و پرورش بوشهر با سایر استان ها جهت مکاتبه با وزارتخانه جهت لغو آزمون های حضوری مدارس هستیم، تصریح کرد: در جلسه امروز نمایندگان انجمن اولیا مدارس بوشهر، نماینده مرکز بهداشت تاکید کرد که امکان آزمون حضوری در مدارس نیست و این مهم در صورتجلسه هم آمده است. با این حساب، چون پرونده ای از سلامت دانش آموزان در اختیار نیست، اگر دانش آموزی بیماری اش را اطلاع نداده و در امتحانات حضور یابد، چه کسی پاسخگوی ناقل بودن وی است؟

همچنین جمشیدی یکی دیگر از والدین دانش آموزان بوشهری در این ارتباط اینستاگرامی با اشاره به شیطنت های دانش آموزان در این مقطع، گفت: همین موضوع ممکن است فاصله گذاری ها در محیط مدرسه را تحت الشاع قرار داده و امکان بروز مشکل وجود دارد. ضمن اینکه فضای بزرگ مدارس، طوری نیست که همه بخش های آن توسط مستخدم مدرسه ضدعفونی شود و عملا فضای ایمنی برای دانش آموزان نیست.

برگزاری امتحانات تصمیم ملی است

مدیرکل آموزش و پرورش استان در این ارتباط اینستاگرامی و در واکنش به انتقادات مطرح شده، اظهار داشت: تصمیم گیری درباره امتحانات حضوری، بصورت ملی اتخاذ شده و از طریق ستاد ملی کرونا مصوب و توسط وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده، از این رو استان صرفا به عنوان مجری قانون موظف است شرایط ایمن و بهداشتی را برای برگزاری آن فراهم کند.

علیمراد کرمی ادامه داد: اینکه اعلام شود فضای مدارس ایمن نیست، دور از واقعیت است. در این مدت مدارس ضدعفونی شده و در شرایطی که حداقل فاصله بین دانش آموزان 2 متر است، برخی مدارس فضاهای بیشتری داشته و حتی بعضا می توانند در هر کلاس 4 دانش آموز برای امتحانات قرار دهند که با این اوصاف مشکلی ایجاد نمی شود.

کرمی با بیان اینکه ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق بصورت مستمر از حوزه های امتحانی مدارس بازدید می کنند و با هرگونه تخلفی برخورد می شود خاطرنشان کرد: قطعا مدیران مدارس و معلمان در این خصوص حساسیت لازم را دارند.

ضدعفونی برعهده مستخدم مدرسه نیست

وی درباره مشکل برخی دانش آموزان برای تهیه وسایط بهداشتی و همچنین دشوار بودن ضدعفونی مدارس گفت: ماسک و دستکش به تعداد اندک در اختیار مدیران مدارس قرار می گیرد و مدیران هم شخصا موظف به تهیه این اقلام هستند تا اگر دانش آموزانی برای تهیه آن مشکلی داشتند از امکانات مدرسه استفاده کنند. درباره ضدعفونی مدارس هم، این موضوع وظیفه سرایدار یا آموزش و پرورش نیست و در این راستا هلال احمر، بهداشت و درمان استان و تشکل های مردمی را به کمک طلبیده ایم و قطعا همکاری خواهد شد.

فضای مدارس امکان فاصله گذاری مناسب دارد

مدیرکل آموزش و پرورش استان درباره دلیل تاکید وزارت آموزش و پرورش بر برگزاری حضوری امتحانات گفت: تنها برای دو پایه قرار است امتحانات حضوری داشته باشیم که تعداد دانش آموزان آن هم کم است و با فاصله های دو متری می توان آزمون های حضوری را برگزار کرد. این دو پایه هم یک مورد بخاطر امتحانات نهایی جهت درنظر گرفتن نمراتش برای کنکور است و یکی هم به دلیل انتخاب رشته دانش آموزان است که هر دو در سرنوشت دانش آموزان اهمیت زیادی دارد و ناگزیر به برگزاری حضوری آن شده تا حقی از کسی ضایع نشود.

به گفته وی، فضای مدارس به اندازه ای است که با فاصله گذاری زیاد میان دانش آموزان امکان برگزاری آزمون ها باشد. از این رو نگرانی وجود ندارد.

کرمی تصریح کرد: واقعیت این است که آموزش های مجازی کفایت آموزش های حضوری را نداشته و بلاخره باید اول مهر مدرسه بازگشایی شود، از این رو امروز فرصتی است که با رعایت شرایط بهداشتی، در مسیر برگزاری آموزش های حضوری و بازگشایی مدارس با رعایت الزامات آن حرکت کنیم.

اگر آزمون ها در یک استان لغو شود، سراسری است

این مقام مسئول درباره سوالی مبنی بر اینکه زمزمه هایی درباره لغو آزمون های حضوری در خوزستان مطرح شده، تصریح کرد: تاکنون چنین تصمیمی از سوی وزارتخانه به ما ابلاغ نشده و قطعا اگر در یک نقطه کشور آزمون های سراسری مدارس لغو شود، در سایر نقاط هم لغو می شود. البنه من نامه ای که به استاندار و امام جمعه درباره دغدغه والدین درباره آزمون های حضوری می باشد را به وزارتخانه هم ارسال کرده، ولی تاکنون تصمیمی برای لغو آن گرفته نشده و به احتمال 99 درصد طبق برنامه برگزار می شود.

وی درباره وضعیت دانش اموزآنی که مشکل زمینه ای دارند بیان کرد: این گروه از دانش آموزان باید قبل از برگزاری امتحانات، به مدیر مدرسه اطلاع رسانی کرده تا غیبت شان موجه قلمداد شده و در شرایط مناسب تر آزمون دهند.

آمار مبتلایان کرونا در میان دانش آموزان و معلمان

مدیرکل آموزش و پرورش درباره این سوال که آیا آماری درباره مبتلا شدن دانش آموزان یا معلمان به کرونا دارید؟ خاطرنشان کرد: در کل استان زیر 20 نفر مبتلا شدند که اغلب شان دانش آموز بوده و البته موردی به بستری منجر نشده و همگی در قرنطینه خانگی درمان شده یا تحت درمان هستند.

کرمی درباره احتمال تغییر در شروع سال تحصیلی جدید بیان کرد: بعید است تاخیری در شروع سال تحصیلی 99-1400 باشد و حتی ممکن است به دلیل عقب ماندگی پیش آمده برای دانش آموزان ، سال تحصیلی زودتر شروع شود.

وی افزود: از طرفی اگر وضعیت کرونا ادامه یابد و ناچار به هم زیستی مسالمت آمیز با آن شویم، از سامانه شاد در سال تحصیلی آینده می توان به عنوان مکمل آموزشی بهره برد و در کل پیگیر شرایطی خواهیم بود که هم خانواده ها دور از استرس باشند و هم دانش آموزان با اطمینان خاطر سر کلاس های درس حاضر شوند./ خلیج فارس

[کد خبر:AJ32674]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب