ماه صفر هم تمام شد و بیشتر ما پیامی دریافت می کنیم که ادعا میکند پیامبر اسلام فرموده هرکس پایان ماه صفر را خبر دهد بهشت بر او واجب شود...

در حالیکه به گفته ی علمای دین ماه صفر هیچ فرقی با ماه‌های دیگر ندارد و اصلاً چنین روایتی وارد نشده است که مردم پایان ماه صفر یا آغاز ربیع‌الاول را به حضرت رسول‌الله (ص) مژده دهند تا بهشتی شوند و حتی رهبری نیز آیینها و خرافه هایی که در پی این تحریف آمده را رد کرده اند.

در حقیقت  ماجرای این روایت چیز دیگریست و  حضرت محمد برای اثبات و تایید شخص خاصی از اصحاب که ابوذر بوده است فرمودند: آن که الآن از در مسجد داخل می‌شود و پایان ماه «آزار رومی» _که در آن زمان مصادف شده بود با پایان صفر را خبر می‌دهد، اهل بهشت است و ابوذر وارد شد و چنین نمود و  این روایت ماجرای کلی را درباره ی همگان بیان نمی کند و صرفا منطور با ابوذر بوده است.

البته برخی مراسم و آیینهای بومی و سنتی نیز برای اتمام ماه صفر به ویژه در جنوب شکل گرفته است. مثل چهارشنبه سوری که در چهارشنبه ی اخر صفر برگزار میشده و در آن آتش میافروختند، پای بچه ی نوپا را در آب میزدند و برای کسانی که فکر میشد چشم خورده و بیمار گشته اند مراسم توه ترسوک جهت درکردن نظر و چشم زخم برگزار می کردند.

یا شب پایان صفر برای مراسم صفر بدر یا صفرک بدر، به نشان شکستن غم ها، قلیان های کهنه را می شکستند و پیشی (برگ نخل) را با آتش دود می کردند و در خانه می گرداندند و تارعنکبوت های خانه را با آن میزدوند یا به نشان نظر درکردن ، تخم مرغ میشکستند و یا در برخی مناطق با آتش زدن مترسکی مراسم "عمرکشون" نمادین برگزار می کردند که خوشبختانه با ترویج احترام به دیگر مذاهب رایج ،سالهاست برگزار نمی شود.

برخی از این آیینها مثل شکستن کوزه قلیان یا زدودن خانه از تار عنکبوت در نوع خود جالب بوده و سوای هر خرافه می توانستند باعث ایجاد نشاط اجتماعی شوند که البته پیوند آن با خرافات و برخی مسائل دیگر از اجر آن کاسته است.

در هر صورت خیلی ها معتقدند ماه صفر ماه سنگینی است. اما من امیدوارم هر ماهی متعلق به هر تقویمی که در زندگی شما عزیزانم می آید به خیر و سلامت بگذرد و برای شما سعادت و برکت بیاورد.

[کد خبر:AJ23438]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

مانور اقتدار دریایی مرزبانان در جزیره کیش/تصاویر

مانور اقتدار دریایی مرزبانان در جزیره کیش/تصاویر

مانور اقتدار دریایی مرزبانان در جزیره کیش

برداشت پسته در علی‌آباد چهل گزی یزد/تصاویر

برداشت پسته در علی‌آباد چهل گزی یزد/تصاویر

برداشت پسته در علی‌آباد چهل گزی یزد

برداشت و خشک کردن تخمه در روستای «چمه»/تصاویر

برداشت و خشک کردن تخمه در روستای «چمه»/تصاویر

برداشت و خشک کردن تخمه در روستای...

جدیدترین مطالب