2210155.jpg

 

 

آینه جم:   مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: برای جلوگیری از ورود مستقیم فاضلاب به دریا، تصفیه‌خانه مرکزی فاضلاب در پارس جنوبی ایجاد می‌شود.
به گزارش آینه جم ؛ فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: هم اکنون ورود مستقیم فاضلاب و پساب ناشی از پالایشگاه‌‏های گازی پارس جنوبی به دریا باعث نگرانی است که برای برطرف کردن آن احداث تصفیه خانه مرکزی دراین منطقه در برنامه قرار گرفته است.
او افزود: شرایط حاد محیط زیست استان بیشتر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است که در این ارتباط در برنامه ملی کاهش آلودگی‌‏های زیست محیطی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس احداث تصفیه خانه فاضلاب مرکزی مورد توجه قرار گرفته و وزارت نفت نیز بخشی از بودجه آن را تامین و به استان بوشهر ابلاغ کرده‌است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: دومین دغدغه محیط زیستی در حوزه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نبود تصفیه خانه فاضلاب در شهر‌های خط ساحلی و بندر‌هایی نظیر دیر، کنگان و عسلویه است که با توجه به برخورداری آن‌ها از اعتبارات عوارض آلایندگی این مهم باید در اولویت استان بوشهر قرار گیرد.
قلی نژاد ادامه داد: شهر‌های کنگان، عسلویه و دیر در زمینه محل احداث مراکز دفع اصولی پسماند‌های شهریمشکلاتی دارند که باید نسبت به ساماندهی آن‌ها تصمیم گیری شود.
او عنوان کرد: همچنین بخش زیادی از میکروپلاستیک‎ها همراه فاضلاب‏‌ها راهی دریا می‎شود که در این زمینه باید برنامه‌هایی تدوین و شهرداران به عنوان متولی اصلی پسماند در شهر‌ها و دهیاران در روستا‌ها برای مدیریت پسماند‌ها برنامه لازم را ارائه دهند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر گفت: در این ارتباطمدیریت پسماند‌ها در اسکله‏‌ها و بنادر استان از طریق اداره‎‏های کل شیلات و بنادر و دریانوردی اجرایی شده و با تعیین مهلت اسکله‌‏هایی که در زمان مقرر پسماند‌ها را مدیریت نکنند مورد پیگیری حقوقی قرار می‏‌گیرند.
قلی نژاد افزود: اسکله‌های آلوده دریا که برنامه مدیریت پسماند آن‌ها ناقص انجام می‌شود برای توقف فعالیت اسکله‌ها از مقام قضایی درخواست خواهد شد.
او گفت: در این زمینه آموزش صیادان و لنج‌داران نسبت به پسماند‌های آلوده کننده دریا از سال ۹۸ در اسکله‏‌ها و بنادر بزرگ استان بوشهر آغاز شده‌است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: در سال‏‌های گذشته با هدف توسعه صنعتی و پروژه‎های شهرداری استحصال‏‌های گسترده‎ای در سواحل خلیج فارسدر این استان صورت گرفت که عمده آن پر کردن دریا با نخاله‎های ساختمانی است و خسارت زیادی به سواحل این استان و به ویژه مناطق جزر و مدی وارد کرده‌است.
قلی نژاد عنوان کرد: در این زمینه موارد استحصالی شناسایی شده و در ۲ سال اخیر نیز از هرگونه استحصال دریا در سواحل این استان جلوگیری شده‌است.
او ادامه داد: طبق قوانین و مقررات کشور هرگونه استحصال دریا ممنوع است و چنانچه جایی برای پروژه‏ای ملی نیاز به استحصال باشد باید مجوز مورد نیاز آن از هیات دولت گرفته شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: در سواحل حریم ۶۰ متری دریا باید به طور حتم رعایت شود و برای حفظ دریا در اجرای طرح‌‎ها و جانمایی‎ها باید این حریم مورد توجه جدی قرار گیرد./ایرنا
[کد خبر:AJ34036]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها/تصاویر

کوچ عشایر؛ سختی ها و زیبایی ها

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری/تصاویر

طبیعت پاییزی دریاچه الندان ساری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جدیدترین مطالب