1076984_221.jpg

 

 

آینه جم  - جواد سعادت طلب :
براساس اعلام های صورت گرفته در هفته های اخیر استان بوشهر، شهرستان های کنگان و جم از لیست شهرستان های با وضعیت نه چندان مناسب بیرون مانده اند. در این میان عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی از سوی مردم شاید یکی از دلایل اعلام همیشگی مسئولین برای فرار از پاسخگویی در قبال نبود تدابیر موثر و عدم برنامه ریزی برخی مسئولین شهرستان های ذکر شده در برابر فاجعه کرونا باشد.
سیر صعودی مبتلایان به کرونا در استان بوشهر الخصوص عسلویه ودیر!!! در یکی دو هفته اخیر موجی از نگرانی در بین مردم ایجاد کرده اما عدم رعایت فاصله اجتماعی(الخصوص دوره همی های فامیلی)،عدم استفاده از ماسک و همچنین نبود تجهیزات ضدعفونی کننده در ادارات را میتوان از مهمترین عوامل به پیک رسیدن کرونا در استان نام برد.
پرسش اساسی این است که در این میان مردم مقصرند یا "مسئولین"؟
با توجه به سیر صعودی کرونا در استان مردم علت این افزایش را بی توجهی و بی تدبیری مسئولین و نداشتن برنامه مناسب دانسته و مسئولین نیز توپ را به زمین مردم انداخته و آنها را مقصر میدانند. اگر واقع بینانه به این موضوع نگاه کنیم هر دو سوی ماجرا می توانند مقصر افزایش ناگهانی کرونا در استان باشند به شکلی که نه مردم رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک را چندان جدی میگیرند و نه مسئولین به دنبال بهره گیری از مشاوره و تصمیم گیریهای قاطع هستند.
در کل اگر بخواهیم خوشبینانه ترین حالت را در نظر بگیریم ""برخی آمارهای واهی و کاذب ایجاد شده بین خودمان باعث شده امروز باز به مرز هشدار برسیم""
تصمیمات ستاد کرونا و نوع مدیریت در بازده های مختلف نیز در این میان تاثیرگذاری فراوانی خواهد داشت و البته این مهم مختص یک شهرستان نخواهد بود. تعطیلی چند اداره مهم و مرکز در این شهرستان ها به خبری مهم در مرحله نخست این بیماری منحوس بدل شده بود اما یک حقیقت هنوز بعد از گذشت چند ماه روشن نشده یک کارمند اگر دچار بیماری منحوس کرونا شده باشد. با توجه به دستور مقامات کشوری برای استفاده الزامی همه کارمندان از ماسک دیگر کارمندان چگونه به این بیماری دچار شده اند مگر ماسک قرار نبود تا حدودی جلوی این فاجعه را بگیرد پس چرا چند اداره و مرکز را در این شهرستان ها به تعطیلی کشانید؟ با توجه به تجربه قبلی بهتر نیست مراکز آموزشی جهت پیشگیری تعطیل گردد و نگرانی خانواده ها را به حداقل رساند. 
استان بوشهر آخرین استان کشور بود که به جمع آمار مبتلایان به کرونا پیوست و شهرستان های کنگان و جم نیز از شهرستانهایی بودن که در مقابله با کرونا مقاومت کردند اما امروز وضعیت این دو شهرستان نامطلوب است،حالا چرا در شرایط اعلام شده استانی قرار نگرفته اند آنهم با هجوم مهمانان درچند هفته اخیر و سکونت خانواده های کارکنان صنعت و عدم نظارت بر این شرکت ها، جای پاسخگویی مسئولان را دارد نه حاشیه گویی و پاسخ های کذب و غیرباور. 
 
 همبستگی و مدیریت خوب در روزهای نخست شیوع بیماری کرونا و وضعیت سردرگم و نابسامان امروز شهرستان ها ذکر شده نگرانی از به اوج رسیدن این بیماری را دو چندان میکند و در این میان مهم است که هم مسئولین و هم مردم نقش اثرگذار خود را به خوبی ایفا کنند و از مقصر دانستن همدیگر برای سرپوش گذاشتن بر نواقصات خود و بزرگ نمایی نواقصات دیگری بپرهیزیم چرا که فرصتی برای جبران نخواهیم داشت.
 
* بانیان آزادی
[کد خبر:AJ34026]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب