IMG_20200711_152311_718.jpg

 

 

 

آینه جم :  سجادبهزادي 
 
"جم در گذر توسعه"،عنوان يادداشت هايي است كه نويسنده براي آرشيو رسانه اي خود برگزيده است.زمان هايي كه رسانه هاي استان نه تنها در شبكه هاي اجتماعي وكانال هاي خبري فعال نبودند،حتي بسياري از آنها در بستر" نت و  وب سايت " نيز قرار نداشتند.تنها كاغذ بود و قلم وعشق به نوشتن وسختي هاي فراوان.
 
بخش دیگر  از يادداشت هاي " جم در گذر توسعه" به بهانه 14 تيرماه و روز شهرداري ها نوشته شده است كه با اندكي تاخير منتشر مي شود.
 
از نخستين روزهاي افتتاح شهرداري جم تا كنون،اين نهاد يكي از مهم ترين خواست گاههاي يادداشت هاي محلي من بوده است.ارتباط مستمر با شوراها و شهرداران،نقد و پرسش گري با آنها از آن زمان تا كنون ، يكي از منابع فعاليت هاي رسانه اي من محسوب مي شود.
 
دليل آن نيز روشن است. اعتقاد دارم چون شهرداري ها با بودجه مستقيم شهروندان اداره مي شوند مي بايست نظارت بيشتري بر عملكرد آنها وجود داشته باشد.شهرداري ها درحقيقت محور توسعه محسوب مي شوند .نوع جهت‌گيري‌هاي بودجه و سياست‌ گذاري ها در شهرداري‌ها ، هم مي تواند بررشد و بالندگي اقتصاد شهرها تمركز داشته باشد و هم مسيرغير شفافي را طي كند كه زمينه هاي فساد در آن شكل بگيرد. بر اين اساس نقش رسانه ها  خيلي با اهميت خواهد بود.
 
شهرداري جم در سال 1375 آغاز به كار كرد.در ساختماني بسيار كوچك و كارمنداني اندك.
 
بهرام اميرزاده كه آن زمان كارمند شهرداري بوشهر بود اولين شهردار شهر جم لقب گرفت.آن زمان استانداري از كم تجربه گي شوراها استفاده مي كرد و به آنها شهردار معرفي و گاهي نيز تحميل مي كرد. موضوعي كه حتي تا كنون نيز ادامه دارد و در بسياري از موارد شهردار شهرهاي استان به توصيه استانداري انتخاب مي شود.اميرزاده ديپلم ادبيات بود وتوانست 4 سال سكان شهرداري جم را در دست بگيرد.اگر چه آن زمان من 17 ساله بودم و دو سال از سابقه خبرنگاري من مي گذشت اما من با وي مصاحبه اي نداشتم.
 
دومين شهردار شهر جم نامداردرويشي بود.او معاون شهرداري شهرديربود و اواخر سال 1379 وارد شهر جم شد و فردي ماهر،فني،قاطع و در عين حال علاقمند به حوزه هاي فرهنگي بود.درويشي نيز مانند شهردار قبل از خود ديپلم ادبيات بود.وي معاون فني قوي براي خود پيدا كرد و چرخ توسعه شهرجم را به حركت درآورد و 90 درصد كوچه هاي شهر جم را آسفالت كرد كه در استان سابقه نداشت.نگاه فني وي با فرهنگ و ادب شهرستان در هم آميخته بود و همين امر سبب شد كه مصاحبه هاي زيادي با وي داشته باشم ودر رسانه هاي استان منتشر مي شد و ظرفيت هاي شهر جم را براي اولين بار قبل از آنكه به شهرستان تبديل شود به استان معرفي كنيم.وي بعدها شهردار نخل تقي شد و در آنجا نيز موفق بود.
 
 مهندس حسين محمدي در آن زمان بازوي شهرداري شهر جم بود كه پس از مدتي در شهرهاي ديگري از استان بوشهر و فارس نيز شهردار شد و اكنون نيز معاونت شهرداري بوشهر را بر عهده دارد.چندين مصاحبه من با مهندس محمدي نيز كه فردي كاركشته ،فني و مردمي بود نيز در رسانه ها منتشر شد .
 
سال ۱۳۸۲ بود که ناگهان يك دیپلمه ی دیگری در شهرداري جم ظهور كرد. سيد علي محمدي سومين شهردار شهر جم شد. از قضا كوتاه ترين عمر خدمت در ميان ديگر شهرداران شهرجم نيز داشت و از نگاه بسياري از صاحب نظران حوزه ي شهري ، محمدي را مي توان ضعيف ترين ونا آگاه ترين شهردار شهر جم لقب داد.
 
گفته ميشد محمدي كه دشتستاني بود به سفارش اكسير رئيس كنوني شوراي شهر جم كه زماني فرماندار دشتستان بود به شوراي شهرجم در آن زمان معرفي شد. محمدي به دليل عملكردضعيفش موردانتقاد افكار عمومي بود و يادداشت هاي انتقادي من در نشريه نسيم جنوب پيرامون عملكردش را نيز مغرضانه مي دانست و در نهايت به اتهام نشر اكاذيب از من در دادگاه مطبوعات شكايت كرد.اگر چه من خودم از طريق يكي از نشريات محلي استان كه هم فكر و هم كيش او بود از اين شكايت مطلع شدم اما هرگز احضاريه اي به دست من نرسيد. در پي نوشت يادداشت خبر شكايت شهردار از خبرنگار نسيم جنوب آمده است.
 
به نظر مي رسيد شوراهاي شهر جم علاقه زيادي به جذب شهرداراني داشت که نهایت مدرك تحصیلی آنها ديپلم نظري باشد.بعد از اميرزاده و درويشي و محمدي كه هر سه ديپلم بودند.عزيزالله خورشيدي(فوق ديپلم) و سيد احمد علمداري نيز با مدرك ديپلم شهردار شهر جم شدند.در مجموع 5 شهردار از 7 شهردار جم ديپلم نظري و عموما در رشته ادبيات داشتند و اين امر نشان دهنده کم اهميتي تحصيلات آكادميك نزد شوراهاي اسلامي شهر جم بوده است.
 
در مورد علمداري البته بايد گفت او در آن زمان تحصيلات دانشگاهي نداشت ولي جوان بود وبه مبلمان شهري وزيباسازي شهر علاقه زيادي داشت.اگر چه عملكرد وي نيزدر برخي حوزه ها، مورد انتقاد قرار داشت اما اكنون در شهرنخل تقي از وي بعنوان يكي از موفق ترين شهرداران استان نام برده مي شود.علمداري دومين شهردار شهر جم بود كه از من به خاطر يكي از يادداشت هايم به دادگاه شكايت كرد و پس از مدتي شكايت خود را پس گرفت.
 
اما در ميان همه شهرداران جم ، رحيم جمالي طولاني ترين سابقه را از خود به جاي گذاشت.او كه كارمند دفتر فني استانداري بوشهر بود از سال 1386 تا نيمه هاي سال 1391 شهردار شهر جم بود و جم سكوي پروازي براي موفقيت هاي بعدي وي نیز شد.جمالي همچنان شهردار شهر كنگان يكي از مهم ترين شهرهاي استان بوشهر است.مدرك دانشگاهي وي هم مرتبط بود و هم او ديگر ديپلم نبود.او فوق ليسانس شهرسازي داشت و صاحب چندين اثر در اين زمينه نيز بود.همين امر سبب شد به همراه درويشي بيشترين ارتباط و تعامل رسانه اي استان با شهرستان جم وجود داشته باشد.مصاحبه هاي مختلفي نيزمن با آنها انجام دادم كه منابع آنها در ادامه يادداشت آمده است.  
 
شهر جم همچنان مورد توجه شهرداران زيادي از سراسر استان قرار دارد وصدرالله حيدري  از سال 1396 تا كنون،هفتمين شهردار اين شهر است.
 
 
 
 
 
خبر مرتبط :
 
 
 
 
*** کانال توسعه و جامعه
[کد خبر:AJ33153]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

0 # اجرایی 1399-04-26 08:18
مرسی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # احمدی 1399-04-26 11:40
اگرجم قراراست پشرفت کندبایداموزش عالی ودانشکاه درجم فعالیت عالی داشته باشدکه مسئولان تاکنون کاردرخورتوجحی انجام نداده اندشایداین مطلب ریطی به این موضوع نداشته باشدولی گفتنش بدنبودشایدمسئول ان فکری کنند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # احمدی 1399-04-28 15:37
مسئولان شهروشهرداری کارکردشان رابرای مردم توضیح دهندوبه مردم بگویندچه اینده نگری برای شهردارند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

عکس/ چشم اندازهای زیبا در ارتفاعات ساری

عکس/ چشم اندازهای زیبا در ارتفاعات ساری

عکس/ چشم اندازهای زیبا در ارتفاعات ساری

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

جدیدترین مطالب