4803e17a5da1-945b-4bd6-aaf2-67fd351ad851.jpg

 

 

آینه جم : وزیر صنعت در سفری یک و نیم روزه به استان بوشهر، وعده تعیین بوشهر به عنوان پایلوت مبادله تجاری با کشور قطر را داد، توجه به شرکت صدرا را از برنامه های اولویت دار دانست و گفت که فعالیت های اکتشافی ماده معدنی "بوکسیت" که از دو سال پیش در استان شروع شده سرعت می گیرد تا زمینه تولید ماده اولیه آلومینیوم از بوشهر فراهم شود.

به گزارش « آینه جم »؛ رضا رحمانی چهارشنبه شب وارد بوشهر شد و پس از آن در نشستی با مجمع نمایندگان استان در استانداری حضور یافت. صبح پنجشنبه نیز از واحدهای تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، شهرک صنعتی برازجان، واحد مرغداری گناوه و منطقه ویژه شمال استان بازدید کرد.

وی در نشست پایانی سفرش که در استانداری برگزار شد، پس از آنکه مشکلات و چالش های کسب و کار، تجارت و تولید از سوی نمایندگان تشکل های خصوصی مطرح شد، درخصوص برخی موارد، قول پیگیری داد گه گزیده آنها را می خوانید:

ترخیص خودروهای باقی مانده در گمرک بوشهر

 • (درباره درخواست رییس اتاق بازرگانی بوشهر درباره تمدید مهلت برای ترخیص خودروهای خارجی باقی مانده در گمرک) خودروهای موجود در گمرک که بصورت قانونی هستند از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت مشکلی برای ترخیص ندارد و در این خصوص از دولت مصوبه گرفتیم. هرجا در زمینه ترخیص کالا و خودروهای موجود درگمرکات مانعی بوده یا خودشان خلاف قانون عمل کرده اند و یا از طرف وزارتخانه دیگری مشکل درست شده است.
 • کالاهایی که حکم قضایی دارند و مربوط به برخی شرکت‌هایی است که مشکل داشتند ما نمی توانیم کاری کنیم. برخی از کالاها نیز از طرف برخی مراجع دیگر از جمله  سازمان استاندارد مشکل دارند که باید حل کنند.

محدودیتی برای صادرات گوجه و خرما نداریم

 • (درباره درخواست الماسی نماینده جنوب استان پیرامون عدم ممانعت از صادرات گوجه فرنگی خارج از فصل) هیچ محدودیتی برای صادرات در کشور وجود ندارد. درباره گوجه خارج فصل هم این رویه است، ولی کشاورزان باید تایع محدودیت کشت که توسط وزارت جهاد اعلام می شود باشند تا برای عرضه آن دچار مشکل نشوند.

بوشهر استان معین در صادرات به قطر می شود

 • (درباره درخواست رییس اتاق بوشهر برای توسعه زیرساخت های صادرات به قطر) امسال در راستای رونق تولید، صادرات به کشورهای همسایه را دنبال می‌کنیم و باتوجه به موقعیت استان بوشهر و مرز دریایی آن با کشورهای حوزه خلیج فارس خصوصا قطر، معین بودن این استان برای صادرات را می‌پذیریم.
 • باتوجه به مسابقه‌های جام جهانی در کشور قطر، امسال اتاق بازرگانی بوشهر مسئولیت صادرات به این کشور و میز قطر را باید اداره کند. اتاق بازرگانی بوشهر افزون بر کشور قطر می تواند برای هریک از کشورهای همسایه صادرات انجام دهد. ما برای بحث صادرات هیچ مشکلی ندارد و هرکسی که توانایی دارد و مسولیت می پذیرد، می‌تواند دراین بخش و ماموریت کشور را کمک کند.

بوشهر، معدن ماده اولیه آلومینیوم

 • در حوزه معادن و توسعه آنها در بوشهر به ایمیدرو ماموریت داده شده است، بیان کردو باید در اکتشفات تسریع شود. حوزه بوکسیت در این استان یک اولویت برای ما است، پروانه اکتشاف به نام ایمیدرو صادر شده و با سرعت کار را دنبال خواهیم کرد.
 • در شرایطی که ظرفیت تولید آلومینیوم کشور دو برابر می شود، بخش مهمی از مواد اولیه آن از همین بوکسیت به وجود می آید که اطلاعات اولیه نشان می دهد به ظرفیت خوبی از الومینا در این استان دست یافتیم که روند توسعه را بیشتر خواهد کرد.

ته لنجی شامل کالاهای موردنیاز کشور باشد

 • درخصوص ته لنجی، انتظار می‌رود فعالان بخش بازرگانی با توجه به مصوبات دولت برای واردات اقلام و کالاهای مورد نیاز کشور از جمله قطعات لوازم خانگی، یدکی خودرو و سایر موارد دیگر اقدام کنند و قطعا برای آنها نیز بیزنس مناسبی است.

برنامه ویژه در زمینه صنایع دریایی داریم

 • درخصوص توجه به صنایع دریایی، برنامه ویژه ای در دستور کار وزارت صنعت و تجارت است. در گذشته بیش از ۹۰ درصد حق تعمیرات و خدمات در بخش صنایع دریایی در خارج از کشور انجام می شد اما امروز ۸۰ درصد در داخل کشور انجام می‌شود و به سمتی در حال حرکت هستیم که نه تنها ۱۰۰ درصد این خدمات داخلی بلکه به کشتی های خارجی نیز خدمات بدهیم.
 • اگر در این زمینه همکاری لازم صورت گیرد واحدهای کشتی سازی سه شیفت کار کنند و همکاری لازم باشد می توانیم به پیشرفت و برنامه طراحی شده دست یابیم. در شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) هم کارهای خوبی شروع شده و ما نیز حمایت می کنیم.

خواسته های استاندار از وزیر صنعت

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر نیز در این نشست درخواست های زیر را مطرح کرد:

 • ۱۲ استان کم برخوردار در حوزه صنعت کشور منظور شده که باید بوشهر نیز به این لیست منظور شود چرا که اگر عسلویه از حوزه صنعت استان بوشهر تفکیک شود این استان در حوزه صنعت جایگاه خوبی ندارد
 • همچنین برای ۳۱ شهرستان کشور در بحث توسعه‌ای مقرر شده  کارهای ویژه انجام شود که در این راستا در بحث منطقه ویژه اقتصادی شمال استان انتظار است این مهم بزودی تعیین تکلیف شود
 • همچنین افتتاح خانه فرش ایران در گناوه باتوجه به ظرفیت‌های موجود به عنوان مصوبه شورای اقتصاد مقاومتی آورده شود تا زمینه حمایت حوزه فرش وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت از این بخش فراهم شود.
 • در بحث تسهیلات نیز انتظار است رایزنی لازم برای حمایت از ظرفیت‌های تولیدی استان بوشهر به صورت ویژه انجام گیرد.
 • در صنایعی مانند لاستیک نیز در حوزه شمال استان بوشهر اگر کمک کنیم سرمایه گذار وجود دارد و تحقق این مهم می‌تواند بخشی از مشکلات این شهرستان را حل کند.
 • در حوزه اسکله معدنی خورشهاب کارهایی صورت گرفته و سازمان ایمیدرو باید برای سرمایه گذاری ورود کند و اینکه بگویند تنها ظرفیت‌ها را مطالعه کرده این روند پاسخگوی نیاز استان نیست.
 • درخصوص شرکت صدرا، این شرکت تعهدات و فرصت‌هایی  که برایش ایجاد شده را باید انجام دهد.در زمینه صدور سند مالکیت نیز معاون عمرانی استانداری بوشهر با دستگاه‌های ذیربط تعیین تکلیف کند چراکه تحقق این موضوع درخواست مسئولان شرکت صدرا برای  تبدیل شدن این محدوده به منطقه ویژه فراهم می‌شود.
 • در بحث تامین سوخت کشتی بوشهر- قطر قول حمایت ویژه داده شده که امیدوارم با نگاه ویژه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت این مشکل بزودی حل شود. با فعال شدن این کشتی حوزه توسعه، صادرات و گردشکری استان بوشهر می‌تواند تاثیرپذیری بالایی از این خط کشتیرانی داشته باشد.

خواسته های نمایندگان مجلس

خدری، نماینده بوشهر، گناوه و دیلم: منطقه ویژه شمال استان که 10 سال از کلنگ زنی آن می گذرد، سریع تر وارد مرحله اجرایی شده و مشکل مجوز زیست محیطی آن رفع شود. با توجه به اینکه ایجاد صنایع در استان نامتوازن است، منطقه ویژه شمال استان می تواند به نجات گناوه و دیلم از شرایط فعلی منجر شود

شهریاری، نماینده دشتی و تنگستان: تا وقتی حقوق کارمندان دولت را با پول نفت می دهیم، دولتی ها توجه به کارآفرین و واحدهای تولیدی را  در معیشت خود موثر نمی بییند و با این مدیریت دولتی، اتفاقی موثر در حوزه تولید و صنعت رخ نمی دهد.
اسکله صادرات مواد معدنی در بندر خورشهاب توسط ایمیدرو سریع تر آماده و فعال شود

الماسی، نماینده جنوب استان: تفکیک اتاق بازرگانی جنوب استان از بوشهر به دلیل وجود ظرفیت های اقتصادی در جنوب بوشهر، اجرای مصوبه دولت درباره معافیت 100 قلم کالا برای ته لنجی که متاسفانه در نوسانات ارزی زمین گیر شده اند، عدم محدودیت برای صادرات گوجه خارج فصل

سعادت نماینده دشتستان نیز فرصت خود را به نمایندگان تشکل های تولیدی و صنعتی داد که در این جلسه امکان صحبت نداشته اند.

خواسته های نمایندگان تشکل های بخش خصوصی از وزیر

خورشید گزدرازی، رییس اتاق بازرگانی بوشهر: با توجه به مشکلاتی که تعهدات ارز حاصل از صادرات برای فعالان این بخش به وجود آورده، تقاضا می شود طی تفاهم نامه ای زمینه تهاتر ارز صادراتی با بازارچه مرزنشینان فراهم تا به واردات مایحتاج عمومی منجر شود.

با توجه به رکود بی سابقه در بندر بوشهر، استثنائات تخفیف صود بازرگانی برداشته شود، چرا که این تنها مزیت بندر بوشهر نسبت به سایر بنادر استان های همجوار است. البته اخیرا بعد از سه سال واردات از جبل علی به بوشهر مشمول تخفیف سود بازرگانی شده و مصوبه قبلی باطل شده که اتفاق خوبی است

3 هزار کانتینر در بوشهر در حال متروکه شدن است و عملا بندر بوشهر به رسوب کانتینر مبدل شده به جای اینکه ترخیص کالا در آن فعالتر شود

مصطفی گراشی، رییس اتاق اصناف بوشهر: 45 هزار کسبه و خدماتی دارای پروانه و 10 هزار کسبه بدون پروانه در بوشهر داریم که با احتساب جمعیت شاغل در آنها، تقریبا نیمی از خانوار استان را شامل می شود، اما به دلیل نوسانات ارزی، در واردات کالاها مشکل رخ داده و شاهد افزایش ورشکستگی واحدهای موثر از این فعالیت هستیم.

انتظار می رود دولت تسهیلاتی برای کسبه شاغل در مرز داشته باشد تا در شرایط نابسامان فعلی، بیشتر از این دچار مشکل نشوند

درایی، رییس اتاق تعاون بوشهر: وزارت صنعت و تجارت، صدور کارت الکترونیکی مرزنشینان را به شرکتی که از بازنشسته های این وزارتخانه بود واگذار کردند که تا امروز در بوشهر دستاوردی نداشته و عملا 550 هزار عضو این تعاونی ها نتوانسته اند تاثیر فعالیت این مجموعه را ببینند. تا قبل از حضور این شرکت، سالانه 30 میلیون دلار واردات توسط این تعاونی ها صورت می گرفت و در اختیار اعضا قرار می گرفت، ولی بعد از ورود این شرکت، این میزان نصف شده است. از جناب وزیر درخواست می شود عملکرد این شرکت را مورد بازرسی قرار داده و وضعیت آن را تعیین تکلیف کند.

خلیلی، نایب رییس انجمن مدیران صنایع: آقای وزیر، صراحتا بفرمایید آیا محاسبه متعلقات سود بانکی مثل سود مرکب قانونی است یا خیر؟ در بوشهر فقط بانک ملی از قانون تبعیت می کند و سود مرکب اخذ نمی کند، اما سایر بانک ها سود مرکب می گیرند/ خلیج فارس 

[کد خبر:AJ29827]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت خربزه

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ برداشت طلای سبز در هرمزگان

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

تصاویر/ همسایگی کاخ و کوخ

جدیدترین مطالب