3990_orig.jpg

 

آینه جم:  یونس احمدی نژاد 
 
 هر از گاهی که علیرغم میل باطنی گذرمان به بیمارستان  توحید می افتد , استندهایی نصب شده می بینیم که خبر از  کسب  ایزو    فلان و بهمان  می دهد و نوید آن می دهد که این بیمارستان در عمل هم توانسته است با اعمال  تغییراتی در شیوه سرویس دهی خود , باعث کسب رضایت بیشتر بیماران گردد.
اما آنچه در عمل شاهد هستیم نارضایتی  بیش تر مراجعان در گذر زمان است و افزایش حاشیه ها  و درگیری .
 
به عنوان مثال و بنا بر اظهار پرسنل کلینیک بیمارستان روزی نیست که شاهد درگیری مراجعان  و کادر کلینیک نباشیم.
 
آیا در کلینیک  های شهرهای دیگر هم شاهد درگیری  روزانه مراجعان و کادر  هستیم ؟!.
یقینا  پاسخ به این سوال چیزی جز جواب خیر نیست.
 
 وقتی به روال پذیرش بیماران در کلینیک  بیمارستان دقت کنیم متوجه خواهیم شد که  این روال سنتی و قدیمی حتی در نانوایی  ها منسوخ شده و شیوه های جدید مبتنی بر فن آوری اطلاعات جایگزین شده است.
 
 بیماران می بایست راس ساعت 3:30 در کلینیک حاضر شده و دفترچه های خود را تحویل دهند و کارمند  کلینیک هم دفترچه  ها را روی هم می چیند  و از  بیماران میخواهد که ۴۵ دقیقه منتظر باشند تا نوبت دهی آغاز شود  و در صورت عدم حضور در تایم مقرر  نوبت داده شده کان لم یکن  تلقی خواهد شد و این بدان معناست که شما در نوبت قرارگرفته اید که وارد نوبت دهی شوید ؛ 
آنچه در شهرهای دیگر و سایر کلینیک ها شاهد هستیم  نوبت دهی اینترنتی، نوبت دهی تلفنی که مکانیزه مستقل  از نیروی انسانی  و نوبت دهی حضوری است.
 
اینکه از سه مورد یاد شده فقط شیوه سوم در بیمارستان  جم حاکم است،  خود جای تعجب دارد.
 
و  در شیوه مراجعه حضوری هم می توان از شیوه های مکانیزه بهره برد تا  رضایت  مندی بیشتری حاصل گردد. 
 

3992_orig.jpg

نصب سیستم نوبت دهی حضوری که درآن اطلاعات لازم برای بیماران ارائه  شده و بیماران می تواند در صورت  وجود ظرفیت, اقدام به اخذ نوبت کنند هزینه زیادی نداشته و می توان با بودجه ای  حدود ۳۰  تا ۴۰ میلیون و کمتر    اقدام به نصب این سیستم  کرد و بدیهی است این ارقام در مقابل هزینه های بیمارستان  بسیار ناچیز  است.
 
البته توجه به دو شیوه دیگر نوبت دهی هم می بایست مد نظر قرار گیرد. 
 
از سوی دیگر نحوه برخورد کادر کلینیک  بیمارستان نیز مزید علت است که متاسفانه باید گفت اندک  آموزش لازم در این خصوص ندیده اند و  صرفا با پاسخ هایی همچون ((همینی که هست!  )) و یا  پاسخ  های با لحن تند ، سبب بروز نارضایتی شدید  مراجعان  گردیده اند.
 
توقع می رود که مدیریت بیمارستان  این مهم را فراموش ننماید که آموزش کادر مربوطه برای مواجه با کسانی که درد و رنج بیماری از آنها آدم های کم طاقتی  ساخته است , امری بسیار مهم است که نباید نادیده  گرفته شود  و ارزیابی مرتب و منظم  این فاکتور مهم در رفتار کارکنان , لازم و ضروری است.
 
هرچند نباید رفتار و برخورد خوب و محبت آمیز آن بخش از کادر بیمارستان که همواره باعث ایجاد نشاط  و شادابی در فضای بیمارستان و ایجاد‌ روحیه در بیماران  می شوند را  نادیده بگیریم.  
 
یونس احمدی نژاد , ۲۱ اردی بهشت ۹۸
[کد خبر:AJ28280]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب