1987561.jpg

آينه جم: در حالی که هزاران قطعه ماهی در هفته جاری در جنگل گلوبردکان بخش ریز شهرستان جم در استان بوشهر تلف شده‌اند، اما هنوز علت آن مشخص نشده‌است.

به گزارش آينه جم، جنگل گلوبردکان واقع در بخش ریز در فاصله 40 کیلومتری مرکز شهرستان جم قرار گرفته است.

این جنگل به دلیل وجود طبیعت زیبا و گونه‌های مختلف گیاهی و همچنین حضور انواع حیوانات و چشمه‌های روان به یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین نقاط جنوبی استان بوشهر تبدیل شده که محافظت از این طبیعت بکر و دیدنی در شهرستان جم به شدت احساس می‌شود.

بر اساس این گزارش، طی هفته جاری فاجعه‌ای زیست‌محیطی در رودهای روان واقع در دل این جنگل رخ داده و هزاران  ماهی تلف شده‌اند.

مرگ آبزیان و به خصوص ماهی‌های واقع در رودخانه جنگل گلوبردکان ریز طی هفته اخیر، داد مردم بخش ریز را در آورده و اهالی بخش ریز از مسئوولان درخواست دارند هر چه سریع‌تر مرگ آبزیان واقع در جنگل گلوبردکار را بررسی و مشکل را رفع کنند.

آنچه رسانه‌های خبری شهرستان جم از این اتفاق منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد هنوز مسئولان محیط زیست شهرستان جم دلیل این اتفاق را نمی‌دانند و آبزیان رودخانه جنگل ریز همچنان در حال تلف‌شدن هستند.

جمعی از مردم بخش ریز نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان جم با بیان این که این اتفاق قابل جبران نیست، افزودند: مسئولان می‌گویند صدها ماهی ولی طی هفته اخیر هزاران ماهی و آبزیان در رودخانه جنگل گلوبردکان از بین رفته‌اند و اقدام موثری برای رفع آن انجام د اده نشده است.

آنها با در خواست از مدیرکل محیط زیست استان بوشهر بیان کردند: مسئولان محیط زیست شهرستانی جم در منطقه حضور دارند اما برای حل این مشکل باید مسئولان محیط زیست استان ورود کند تا شاهد از بین رفتن آبزیان این جنگل نباشیم.

فعال محیط زیست استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان جم، اظهار داشت: اثرات این فاجعه خیلی بیشتر از آن است که ما می‌پنداریم که یکی از تبعات مرگ آبزیان تهدید منبع غذایی گونه‌های جانوری دیگر است.

شیبر فکوریان با بیان این که احتمال این هم وجود دارد که آب شرب مردمان ریز و انارستان و روستاهای تابع نیز ناسالم شده باشد، گفت: نامه نگاری‌هایی برای حضور مسئولین استانی مربوطه برای تصمیمات سریع و مقابله هر چه زودتر با این مساله صورت گرفته است.

وی در ادامه به دامداران توصیه کرده تا اجازه ندهند، قبل از مشخص شدن علت فاجعه، دام هایشان از آب این رودخانه استفاده کنند، چرا که اگر هم تلف نشوند، احتمال تولید گوشت و یا شیر ناسالم دور از انتظار نخواهد بود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان جم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان جم در خصوص تلف‌شدن صدها ماهی و آبزیان در رودخانه جنگل گلوبردکان بخش ریز اظهار داشت: هنوز علت اصلی فاجعه رخ داده به طور قطع به یقین معلوم نیست ولی طی مشاهداتی که صورت گرفته، کل رودخانه ریز به سمت باغان شهرستان دشتی دچار این فاجعه شده است.

وی ادامه داد: مشاهدات اولیه ما مبنی بر وجود ماده‌ای لزج و چسپناک رسوب کرده در بستر رودخانه بوده که از آن به عنوان عامل اصلی فاجعه مرگ آبزیان جنگل گلوبردکان می‌توان یاد کرد.

 محمدتقی محمدی بیان کرد: نمونه‌هایی از این ماده برای ارسال به آزمایشگاه و بررسی‌های بیشتر گرفته شده و امیدواریم هر چه سریع‌تر با شناسایی عامل مرگ آبزیان برای حل مشکل اقدام کنیم.

به گزارش فارس، قرار گرفتن رودخانه جم به سمت جنگل گلوبردکان ریز و باغان شهرستان دشتی در کنار شرکت پالایش گاز فجر جم طی سالیان گذشته مشکلات زیادی را برای محیط زیست شهرستان جم به وجود آورده و اکثر فعالان حوزه محیط‌ زیست معتقدند عبور رودخانه از کنار پالایشگاه گاز فجر جم می‌تواند سبب مشکلات زیست محیطی در شهرستان جم شود.

در سال گذشته نیز گفته‌ای تایید نشده از طرف مسوولان در شهرستان جم رسانه‌ای شد که طی آن به دلیل ریخته شدن پسماند‌های شرکت فجر جم در رودخانه تنگ حنا شهرستان جم، صدها ماهی و آبزیان این رودخانه تلف شده‌اند، اما در پی اتفاق هفته اخیر در جنگل گلوبردکان، علت مرگ آبزیان هنوز مشخص نشده است.

پیگیری آلودگی رودخانه ریز از طریق وزارت نفت و سازمان محیط زیست

نماینده مردم شهرستان‌های جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی گفت:برای بررسی‌های موضوع آلودگی این رودخانه، امروز از طریق وزارت نفت و سازمان محیط زیست پیگیری خواهم کرد

سکینه الماسی صبح امروز در حاشیه بازدید از رودخانه بخش ریز که طی هفته اخیر به دلیل آلودگی آب سبب تلف‌شدن هزاران ماهی شده، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان جم، اظهار داشت: برای بررسی‌های سریع‌تر موضوع  آلودگی این رودخانه، امروز از طریق وزارت نفت و سازمان محیط زیست پیگیری خواهم کرد

وی بیان کرد: اطمینان‌یافتن از تامین آب شرب سالم در بخش ریز برای ما بسیار مهم خواهد بود و برای روشن‌شدن موضوع و یافتن راه‌کاری اساسی در کنار مردم و شوراهای اسلامی بخش ریز خواهم بود.

نماینده مردم شهرستان‌های جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: موضوع آلودگی رودخانه با حضور متخصین و کارشناسان باید رفع شود تا مشکلی برای سلامتی اهالی بخش‌ریز ایجاد نشود.

گفتنی است طی هفته اخیر، آلودگی آب رودخانه جنگل گلوبردکان ریز سبب تلف‌شدن هزاران ماهی و آبزیان این رودخانه شده و گلایه و انتقادهای مردم و دوست‌داران محیط زیست شهرستان جم را به همراه داشته است.

خطرات آلودگی رودخانه بخش ریز واقع در شهرستان جم این روزها به دلیل این که آب شرب شهر ریز از سفره‌های زیرزمینی این منطقه تامین می‌شود، به اصلی‌ترین نگرانی مردم تبدیل شده است.

سکوت مسئولان در فاجعه زیست محیطی جنگل گلوبردکان قابل توجیه نیست

نائب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر گفت: این روزها طرز بی‌سابقه‌ای شاهد از بین‌رفتن شمار زیادی از انواع ماهیان و آبزیان هستیم که با توجه به وضعیت فاجعه‌بار محیط زیستی رخ داده، مسئولان شهرستانی و استان بوشهر سکوت کرده‌اند که قابل توجیه نیست.

 حسن رمضانی صبح امروز در حاشیه بازدید از رودخانه بخش ریز که طی هفته اخیر به دلیل آلودگی آب سبب تلف‌شدن هزاران قطعه ماهی شده، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان جم، اظهار داشت: رودخانه جنگل گلوبردکان ریز به عنوان یکی از مناطق خوش آب و هوا و زیبا و  یکی از مناطق نمونه گردشگری استان بوشهر روزگار خوبی ندارد و طی هفته اخیر هزاران ماهی تلف شده است.

وی بیان کرد: این روزها طرز بی‌سابقه ای شاهد از بین‌رفتن شمار زیادی از انواع ماهیان و آبزیان هستیم که با توجه به وضعیت فاجعه‌بار محیط زیستی رخ داده، مسئولان شهرستانی و استان بوشهر سکوت کرده‌اند. که قابل توجیه نیست.

نائب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر با انتقاد از مسئولان استانی که نگاه ویژه ای به حوزه محیط زیست ندارند، تصریح کرد: نجات ماهیان رودخانه جنگل گلوبردکان ریز و خطرات احتمالی آلوده‌بودن آب شرب شهر ریز در کنار هر گونه تعلل و سهل‌انگاری مسئولان، خسارات سنگین و جبران ناپذیری را بر سلامتی کلیه آحاد مردم بخش ریز و محیط زیست وارد می‌کند.

رمضانی یاد آور شد: در چند ماه گذشته نیز هزاران ماهی در رودخانه تنگ حنا شهرستان جم در مجاور شرکت فجر جم تلف شدند که علت آن طبق اعلام مسئولان محیط زیست مواد شیمایی و پسماندهای شرکت پالایش گاز فجر جم بود هر چند این شرکت ادعا می‌کرد که مرگ ماهیان به دلیل مشکلات تنفسی بوده اما محیط زیست اعلام کرد مشکل تلف‌شدن هزاران ماهی به دلیل مواد شیمایی این شرکت در آن زمان بود.

وی ادامه داد: این روزها مرگ تدریجی هزاران ماهی که روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود بسیار مشکوک است و این کابوس را در ذهنمان ایجاد کرده که مبادا این پس‌آب‌های خطرناک با عبور از سفره‌های آب شرب شهرها و روستاهای بخش ریز عوارض خطرناک خود را در چندین کیلومتر پایین‌تر و در جنگل گلوبردکان ریز نشان داده است.

سخنگوی شورای اسلامی استان بوشهر با بیان این که وضعیت فعلی آب رودخانه بخش ریز و سفره‌های زیرزمینی شهرها و روستاهای این بخش یک تهدید جدی برای سلامت مردم و محیط زیست می‌باشد، افزود: مسئولان هر چه سریع‌تر برای حل این مشکل بزرگ اقدام کنند و تا دیر نشده اقدام لازم را در دستور کار قرار دهند که آلودگی آب شرب و رودخانه ریز جان هزاران نفر از مردم را به شدت تهدید می کند.

به گزارش فارس، صبح امروز نماینده مردم جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی به همراه نائب رئیس شورای اسلامی استان بوشهر و جمعی از فعالان محیط زیست از رودخانه بخش ریز بازدید کردند.

گزارش: رضا رئیسی، خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان جم

[کد خبر:AJ23748]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ پرندگان دریایی سواحل بوشهر

تصاویر/ پرندگان دریایی سواحل بوشهر

تصاویر/ پرندگان دریایی سواحل بوشهر

جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان/تصاویر

جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان/تصاویر

جشنواره برداشت گل نرگس در بهبهان

تفرجگاه کوهستانی عینالی تبریز/تصاویر

تفرجگاه کوهستانی عینالی تبریز/تصاویر

تفرجگاه کوهستانی عینالی تبریز

جدیدترین مطالب