13961126000168_Test_PhotoH.jpg

آینه جم: امسال با وجود تغییر حداقلی در شورای شهر جم، در اجرای روز جم و تبلیغات یکسویه بعضی متولیان، حرف های عجیبی به گوش رسید. دو موضوع بیشتر مورد مانور قرار گرفت. یکی اینکه برای اولین سال است که روز جم «شهرستانی» برگزار می شود و دیگری اینکه برای اولین بار کارها «برون‌سپاری» شده است. البته جمله عجیب اینکه روز جم در سال های قبل فقط یک روز بوده است هم گهگاهی شنیده می شد.

2222.jpg

 

آینه جم؛ معاون وزیر نفت با تاکید بر توجه به مهارت‌افزایی نیروهای مناطق پیرامونی تاسیسات گاز گفت: توانمندسازی جوانان شهرستان جم در ایجاد اشتغال پایدار در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

 

1396110220125519113109844.jpg

آینه جم ؛ نماینده مردم شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر در مجلس گفت: وزارت نفت نقش مهمی در توسعه زیرساخت‌های مناطق تحت اجرای برنامه‌های خود دارد که امسال ۷۴ میلیارد تومان برای ۴ شهرستان جنوبی استان بوشهر اختصاص داده است.

 

phot0000.jpg

آینه جم- شهردار سیراف گفت: سیراف آماده استقبال از نوروز ۹۷ است. امسال برای نخستین بار فقط یک نقطه را برای اسکان مسافران در نظر داریم.

 

55.jpg

 

آینه جم- مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: آموزش و درمان از مهم‌ترین دغدغه‌های صنعت نفت در استان بوشهر در سال‌های اخیر به‌عنوان مسئولیت اجتماعی بوده است.

 

2742167.jpg

 

آینه جم- در آئینی با حضور مسئولان شهرستان جم، جمعی از شاعران استان بوشهر و دوستداران شعر و ادب برگزیدگان جشنواره شعر جم انتخاب و مورد تجلیل قرار گرفتند.

 

00000IMG00554456.jpg

 
آینه جم: در حالی که پرونده تبدیل روستای بهارستان به شهر از سال 90 کلید خورده اما به دلیل محقق‌نشدن این شرایط، مردم بزرگترین روستای استان بوشهر از دولت و مجلس گله‌مند هستند.

ttttt.jpg

به گزارش آینه جم: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در نظر دارد براي تأمين نيروهاي مورد نياز خودجهت خدمت در واحدهای  تابعه خودبر اساس مجوزهای شماره 6499/209/د مورخ 9/11/95 و  2826/209/د مورخ 18/4/96  معاونت توسعه مدیریت ومنابع وزارت متبوع به تعداد  75 نفر افراد واجدالشرایط را از طریق آزمون کتبی و مصاحبه تخصصی  پس از طي کردن مراحل گزينش توسط هسته گزینش دانشگاه به صورت قرارداد شرکتی جهت بیمارستانهای ذیل از طریق شرکتهای طرف قرارداد تحت عنوان کمک پرستار به شرح ذيل جذب نمايد.

 

nemadjam-0.jpg

آینه جم: دبیر اولین جایزه شعر جم با بیان اینکه مجموعا ۲۰۷ شاعر در بخش های کلاسیک، غیرکلاسیک و کتاب در جایزه شعر جم شرکت کرده اند افزود: پس از بررسی آثار توسط داوران  در بخش کلاسیک ۲۰ نفر، در بخش غیرکلاسیک ۲۰ نفر و در بخش کتاب نیز ۱۰ نفر به مرحله نهایی  راه پیدا کردند که این افراد برای مراسم اختتامیه در ۲۳ اسفندماه دعوت شده اند.

 

000000000000000052639569649.jpg


آینه جم؛ برنامه های هشتمین نکو داشت روز جم وارد چهارمین روز شد اما سوالی که فعالان اجتماعی مطرح کرده اند چرا افشین پریشان نایب رئیس شورای شهر جم در برنامه ها غایب است؟!. درحالیکه چهار عضو دیگر شورا در این برنامه ها که می تواند علاوه بر نکوداشت روز جم، شوی تبلیغاتی اعضا نیز باشد حضور فعال دارند.

 

0000000000000000019811259213351594660412628.jpeg

 

آینه جم: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اعلام کرد: براي تأمين نيروهاي مورد نياز خود 75 نفر افراد واجد شرایط را از طریق آزمون کتبی و مصاحبه تخصصی به صورت قرارداد شرکتی جهت اشتغال در بیمارستان‌های استان تحت عنوان کمک پرستار استخدام می کند.

این افراد در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس، مرکز آموزشی درمانی تخصصی قلب بوشهر، بیمارستان شهید گنجی برازجان، بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان، بیمارستان امام هادی(ع)دیر، بیمارستان امیرالمومنین(ع) گناوه، بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه، بیمارستان بقیه ا... الاعظم(عج) دیلم، بیمارستان امام حسین (ع) اهرم و بیمارستان زینبیه خورموج مشغول به‌کار خواهند شد.

متقاضيان واجد شرايط می‌توانند از امروز یک‌شنبه 20 اسفند تاپايان وقت اداري سه‌شنبه 29 اسفند برای ثبت‌نام الکترونیکی به آدرس اینترنتی http://employ.bpums.ac.ir (دانشگاه  علوم پزشکی بوشهر) مراجعه کنند.

 زمان و محل توزيع کارت ورود به جلسه از طریق سایت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به آدرس  http://bpums.ac.ir اطلاع‌رسانی خواهد شد.

000000000000000000000000000000000000000000000000000001876168462465.jpg

 

آینه جم: اسفندیار چهاربند مدیر امور اداری و استخدامی اموزش و پرورش ؛ در خصوص جذب و استخدام پيماني در مشاغل آموزشي،آموزش وپرورش از طريق آزمون درسال 1397 اعلام كرد كه در آزمون استخدامي سال1397 براساس نياز مناطق آموزشي برای حدود 70 خوشه شغلی مربوط به مشاغل آموزشي، تعداد 17368 نفر، با رعايت ماده 44 قانون مديريت خدمت كشور و درنظر گرفتن سهميه هاي قانوني، بعد از طي مراحل آزمون به شرط گذراندن پودمان اول دوره مهارت آموزي، از تاريخ 1/7/1397 جذب آموزش و پرورش خواهند شد.

 

625757phot10.jpg

 

آینه جم: در هفته نکوداشت 25 اسفند روز جم، با حضور رضا جباری و محمد نوازی بازیکنان سابق پرسپولیس و استقلال تهران و همچنین محمدحسن میثاقی گزارشگر برنامه 90 مراسم شبی با فوتبال در فرهنگسرای شهرک توحید جم برگزار شد.

26044452424339038955.jpg

به گزارش آینه جم  زبیر سلیمانی ظهر امروز در نشست با خبرنگاران در جم با بیان اینکه با مشکل کمبود نیرو در چارت سازمانی مواجه هستیم اظهار داشت: یگان حفاظت اداره منابع طبیعی با کمبود نیرو روبه‌رو است و نمی توانیم به خوبی طرح‌های مورد نظر منابع طبیعی در شهرستان جم پوشش دهیم.

 

55.jpg

 

آینه جم؛ قائم مقام وزیر نفت تاکید کرد: وزارت نفت همانطور که صنعت را توسعه می‌دهد، نگاه ویژه‌ای نیز به توسعه فضای سبز دارد و این مهم در جهت ایفای نقش مسئولیت اجتماعی وزارت نفت است.

download.jpg

 

آینه جم: شهردار جم در نشست با خبرنگاران با بیان اینکه نقدهای سازنده باعث بهتر اجرا شدن کارها و پروژه های عمرانی می شود اظهار داشت: سلیقه های زیادی در اجرای برنامه ها و پروژه های عمرانی از سوی شهروندان مطرح می شود و شوراها به نمایندگی از آن ها این پیشنهادات را اولویت بندی می کنند.

 

 

p1c7ud3uhnfai1l8barbtf2h7.jpg

آینه جم:محمد حیدری:

((_یکی از آیین های نوروز مراسم چهارشنبه آخر سال یا همان چهارشنبه سوری که غالباً یک روز تا یک هفته قبل از نوروز در شب آخرین چهارشنبه قبل از عید برگزار می‌شود. در این مراسم که نوعی جشن آتش محسوب است در تمام شهرها، و حتی در تمام دهات مقارن غروب آفتاب در کوچه ها و خانه ها بوته گون آتش می زنند ، مرد و زن و پیر و جوان با شوق و شادی کودکانه ی از روی توده آتش می جهند. همصدا، به آتش خطاب می‌کنند و با لحن دعا می گویند:« آتش سوری، آتش، آتش! سرخی تو از من، زردی من ازتو!»

با این خطاب که به آتش می شود، و با شور و شوقی که در ضمن مراسم به نور و آتش نشان می‌دهند علاقه به آتش ، که رمزی از آفتاب هم هست در سرود گوینده انعکاس دارد. و به علاوه با توجه به آنکه در زمستان آفتاب کمیاب است و به ندرت دیده می‌شود، کسانی که از روی آتش مقارن غروب آفتاب جست‌و خیز می کنند به طور رمزی می‌کوشند تا خورشید غروب کننده را هم به رقابت با آتش و به تابش بیشتر تشویق نمایند و بدین وسیله او را در آخرین روزهای زمستان از خمودگی فصل سرما بیرون آرند.

بالاخره، آتش که خاموش می‌شود ، کوزه ها و سبو های سفالی می آورند آنها را از آب پر می‌کنند ،یا هر یک از اعضای خانواده چیزی توی آن می‌اندازند، و آن را از پشت بام توی کوچه پایین می اندازند. اینکه در وقت پایین انداختن آن می‌گویند:« درد و بلا درد و بلا» از آن روست که روز چهارشنبه سوری در گاه‌شماری عامیانه ی ایرانیان امروز، غالبا یک روز نامبارک محسوب است و اینکه در آخرین روز آن در سال انسان درد و بلای خود را از خود و خانه دور سازد به او احساس ایمنی می‌دهد و تفألی برای خوشبختی آینده اوست

متن مذکور به قلم دکتر عبدالحسین زرین آورده شده است و چنان که مسبوق گشتید شیوه ی ادای مراسم چهارشنبه سوری را برایمان تشریح می‌کند .

اما کوشش ما بر این است تا قیاسی کنیم بین شیوه اصیل و سنتی برگزاری این جشن در ازمنه قدیم و حال.

هر ساله در این روز افراد اقدام به_ اهانت به آیین چهارشنبه سوری، اخلال در نظم عمومی، سلب آسایش مردم، مجروح کردن مردم و هزاران هزار کار مخاطره‌آمیز غیر مترقبه می کنند.افراد با استفاده از مواد محترقه ی دست ساز و غیر دست ساز فضای رعب آور و ترسناکی را به وجود می‌آورند که پیامدهای دهشتناکش را هر ساله مشاهده می‌کنیم

_سوختگی، قطع دست و پا ،از دست دادن بینایی جراحت های شدید بدنی،از دست دادن قوه شنوایی، آتش گرفتن اماکن عمومی و خصوصی ، آتش گرفتن و انفجار وسایل نقلیه، ایجاد آلودگی ها و آسیب های جدی زیست محیطی و نهایتاً مرگ تکه های کوچکی از پیامدهای این روز باستانی است .

در توضیح واژه چهارشنبه‌سوری دهخدا می نویسد:« جشنی که در غروب سه شنبه آخر سال شمسی برپا دارند و آتش افروزند و بر آن جهیدن گذارند برای رسیدن به سعادت و سلامت در سال نو»

و اما این سعادت؟

داغدار کردن یک خانواده ، مجروح کردن یک عزیز ،وارد کردن خسارات جانی و مالی به افراد سعادت است؟

بدین وسیله درد و بلا را از خود و خانواده دور می‌سازند؟

این روز را با چنین اعمال مخاطره آمیزی جشن می‌گیرند؟

و آیا به وجود آوردن حزن و اندوه برای کسی جشن و سوراست ؟

من به این چنین افراد نابخرد و ناآگاهی که با کوته بینی های شان جان افراد را به خطر می اندازند می گویم که اگر این حوادث برای خودتان رخ دهد چه می‌کنید ؟

چه میکنید اگر یکی از عزیزانتان را در این حوادث از

دست بدهید ؟

چه

می‌کنید اگر دستانتان قطع شود اگر چشمانتان کور شود اگر خانه های تان در آتش بسوزد چه می کند؟

اگر پدر و مادرتان یا یکی از عزیزانتان بیمار در کنج خانه افتاده باشد و به آرامش مطلق و سکوت نیاز داشته باشد بازهم دست به این چنین اعمالی می زنید؟

اگر در این شب یکی از اعضای خانواده تان دچار مشکل شود و نیاز به بیمارستان پیدا کنند آیا جرأت بردنش به بیمارستان را به خود می دهید؟و اگر این جسارت را پیدا کردید چند درصد احتمال می‌دهید که در بین این همه مخاطره سالم به مقصد برسید؟

بیایید با آگاهی بخشیدن به خود و دیگران رسم اصیل برگزاری مراسم چهارشنبه سوری را بار دیگر بین خودمان مرسوم نماییم و این همه خطرات و تهدیدها را برای خود و دیگران به وجود نیاوریم و بدانید که نه دین مبین اسلام نه زردشت و نه هیچ آیین و مذهبی بر این‌اعمال صحه نمی گذارد و این نقض آشکار اصول انسانی است.

این افراد بدین وسیله ابتدا به خود ، سپس به خدا ، سپس به خانواده ، سپس به آتش و دین زرتشت و انسان وانسانیت توهین می نمایند

بیایید به اهتمام همدیگر به برگزاری چهارشنبه سوری خطرناک نه بگوییم و آنرا با اسلوب اصیل‌ایرانی برگزار نماییم

به قلم محمد حیدری رییس انجمن ادبی دبیرستان باقرالعلوم جم

ماخذ:

مقاله ی آیین و رسوم نوروز دکتر عبدالحسین زرین کوب

از کتاب نوروز به کوشش علی دهباشی

photo_2017-08-13_17-32-44.jpg

آینه جم؛ ظهر چهارشنبه نشست خبری فرمانده نیروی انتظامی جم برگزار شد .

به گزارش آینه جم؛ سرهنگ مهدیان فرمانده نیروی انتظامی شهرستان جم در این نشست به تشریح فعالیت های این نیرو در سالجاری پرداخت .
وی از انهدام سه باند حرفه ای سرقت موتور سیکلت ، منازل و سارقین طلافروشی خبر داد .

مهدیان افزود: در سال گذشته تصادفات شهرستان جم‌۴۲درصد کاهش داشته است، مهدیان خاطرنشان کرد سال گذشته ۱۹ کشته در تصادفات داشتیم که امسال به ۱۱درصد رسیده است و تلاش نیروی انتظامی در کنار همرایی و همگامی مردم را باعث کاهش حوادث ترافیکی دانست .

 

13960918000262_Test_PhotoH.jpg

 

آینه جم؛ فرماندار شهرستان جم گفت: اگر مجدد تمامی ارتباطات جم قطع شود علاوه بر خسارات مالی احتمال خسارت جانی نیز وجود دارد و انتظار داریم مخابرات استان بوشهر در خصوص رفع این مشکلات همراهی لازم را داشته باشند.

گزارش تصویری

تشییع پیکر همایون شهنواز/تصاویر

تشییع پیکر همایون شهنواز/تصاویر

تشییع پیکر همایون شهنواز

تصاویر/ مجتمع تاریخی بیستون

تصاویر/ مجتمع تاریخی بیستون

تصاویر/ مجتمع تاریخی بیستون   به...

تصاویر/ تشرف 800 زوج دانشجو به حرم مطهر رضوی

تصاویر/ تشرف 800 زوج دانشجو به حرم مطهر رضوی

تصاویر/ تشرف 800 زوج دانشجو به حرم مطهر رضوی

جدیدترین مطالب